REKLAMA

Włochy: cyrki sprowadzały nielegalnych imigrantów na podstawie fałszywych umów

2015-11-10 23:00
publikacja
2015-11-10 23:00

Proceder fałszowania pozwoleń na pracę i prawa pobyt dla imigrantów wykryto w znanych włoskich cyrkach, pogrążonych w kryzysie z powodu spadku liczby widzów. Ich właściciele poprawiali swoje finanse sprowadzając nielegalnych imigrantów do Włoch.

fot. AMR ABDALLAH DALSH / / Reuters

Zatrzymano we wtorek 41 osób, wśród nich wielu impresariów.

To było kolosalne oszustwo pod namiotem cyrkowym - tak włoskie media podsumowują ustalenia śledczych, którzy prowadzili dochodzenie pod kryptonimem Golden Circus w sprawie 18 cyrków z Rzymu, Sycylii i innych regionów kraju. Sprzedawały one cudzoziemcom z Azji za 2-3 tysiące euro zaświadczenia o przyjęciu do pracy w charakterze prestidigitatorów, klownów i akrobatów, choć w ogóle się tym nie parali.

Na podstawie tych sfałszowanych umów o zatrudnieniu do Włoch wjechały, jak się wstępnie szacuje, setki obywateli Indii, Pakistanu, Bangladeszu.

Nie trafiali oni potem do pracy w cyrkach i przepadali bez śladu z chwilą dostania się do Włoch. Tylko nieliczni dostawali w cyrkach zajęcie jako tragarze; dzięki temu za fikcyjny kontrakt płacili mniej.

W oszustwo to były zamieszane najbardziej znane włoskie cyrki, między innymi prowadzone przez słynną rodzinę Orfei.

W przypadku tego oszustwa - wyjaśniła prokuratura - dla celów przestępstwa wykorzystano na masową skalę przepis ustawy imigracyjnej, umożliwiający wjazd do Włoch w związku z zatrudnieniem osób ze świata rozrywki, w tym cyrkowców.

Handel kontraktami okazał się alternatywnym źródłem pieniędzy dla właścicieli cyrków- stwierdzili śledczy.

Stowarzyszenie tej branży wyraziło zaś nadzieję, że ujawniony skandal nie rzuci się cieniem na cały ten świat rozrywki.(PAP)

sw/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Eltor
Włochy to jest po prostu jeden wielki cyrk.
~Dżejms
Teraz pora na napływ milionów piosenkarzy, malarzy i innych "artystów".
~Dżejms
Bo wicie - rozumicie - to że kariery nie zrobił taki "śpiewak" to nie znaczy że nie jest artystą.Często artystów docenia się dopiero po śmierci - szczególnie malarzy. Tak zatem tego nie da się zweryfikować i trzeba brać tych "artystów" jak leci. Takie czasy!
~50procent
W Londynie jest dworzec kolejowy o nazwie Circus, często wspominany przez rodzinę królewską z Anglii. To modny temat w dobrych towarzystwach.
~plazowicz
W Polsze sądy powiedziałyby, że wszystko jest zgodnie z prawem, a właściciel cyrku nie ma obowiązku trzymać pracowników w klatkach. A co, może nie?
~spostrzegawczy
UE ze swoją polityczną poprawnością i rozbójniczym fiskalizmem sama skazuje się na zagładę.
~endi
siebie ? raczej nas przy okazji

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki