REKLAMA

Włochów czeka "rewolucyjna" obniżka podatków

2015-07-18 19:15
publikacja
2015-07-18 19:15
Rada Europejska

Premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział w sobotę w długim przemówieniu "bezprecedensową", jak podkreślił, "rewolucję kopernikańską" w podatkach - ich wielką obniżkę w latach 2016-2018, czyli do końca kadencji rządu, "bez zwiększania długu publicznego".

Premier Włoch Matteo Renzi i premier Belgii Charles Michel
Premier Włoch Matteo Renzi i premier Belgii Charles Michel (Rada Europejska)

"Jeśli będziemy kontynuowali reformy, jak to przewiduję, w 2016 roku zmniejszymy podatki, co będziemy robili nadal -zgodnie z zapowiedzią- w latach 2017 i 2018" - oświadczył szef włoskiego rządu, inaugurując W Mediolanie Krajowe Zgromadzenie rządzącej Partii Demokratycznej(PD).

"Podczas pięciu lat rządów wypełnimy zobowiązanie do zredukowania podatków w sposób niemający precedensu w historii republiki. To będzie rewolucja kopernikańska: obniżenie podatków bez zwiększania długu publicznego" - zapowiedział.

Renzi sprecyzował, że rok 2016 będzie rokiem, w którym wyeliminuje podatek od pierwszego mieszkania, w 2017 zreformuje podatek od przedsiębiorstw (IRES) oraz podatek regionalny od działalności produkcyjnej (IRAP).

Na koniec, w 2018 roku, kiedy Renzi zakończy swój mandat i zwołane zostaną prawdopodobnie wybory powszechne, przyjedzie kolej na podatek od dochodów osób fizycznych (IRPF) i podatek od emerytur.

Renzi zapewnił, że podejmując te reformy Włochy "nadal będą przestrzegały norm europejskich", takich jak te zawarte w Pakcie Stabilności i Wzrostu, "nie szykując żadnych niespodzianek".

"Problemem, z którym zmagają się Włochy, jest zadłużenie. Zadłużenie powinno być pod kontrolą. Będziemy respektowali (europejskie) parametry w ciągu tych trzech najbliższych lat, ponieważ nie chcemy, aby krzywa zadłużenia nadal szła w górę" - powiedziała szef włoskiego rządu.

W całym swym przemówieniu podkreślał rolę, jaką Włochy odgrywają w Unii Europejskiej.

"Przez długi czas mówiliśmy wiele nieprawdziwych rzeczy o stosunkach między Włochami a Europą. Jesteśmy po Niemczech w gronie najważniejszych płatników w Unii, takich samych jak Francja. Jesteśmy jednym z głównych filarów Europy. Włochy są słabe tylko wówczas, kiedy zajmują się samobiczowaniem" - oświadczył premier Matteo Renzi.(PAP)

ik/ ro/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~jo44
To straszne, obniżą podatki. Mafia jednak wie, co dobre dla ludzi w przeciwieństwie do urzędasów z rzeszy europejskiej ...
~Le
A może po prostu obniż podatki od paliw i energii i prześcigną we wzroście produkcji Azję?
~Delosk8
Kolejny marzyciel jak oni wszyscy
~rtty
polityków szanujesz za obietnice ?
~NowoczesnaPZPR odpowiada ~rtty
No chyba by ludzie nie oklamali.
~gringo7
Brawo Italia ! Wszyscy chcemy być Włochami !!!
~rtty
Z brawami to ja bym się wstrzymał te dwa lata....
~Jasio
Tam maja podatek nawet 43% więc jak obniżą do 40 to nie wiem czy maja sie z czego cieszyc
~MacGawer
Chyba wszystkie kraje UE sa po prawej stronie krzywej Laffera. A to oznacza, że obniżka czy likwidacja podatków zwiększy ich wpływy. Ale tego, że makaroniarze tak zrobia nigdy bym sie nie spodziewał. Mam nadzieję, że polski rząd pójdzie w ich slady likwidując kilka podatków i parapodatków (np. Chyba wszystkie kraje UE sa po prawej stronie krzywej Laffera. A to oznacza, że obniżka czy likwidacja podatków zwiększy ich wpływy. Ale tego, że makaroniarze tak zrobia nigdy bym sie nie spodziewał. Mam nadzieję, że polski rząd pójdzie w ich slady likwidując kilka podatków i parapodatków (np. abonament).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki