Właściciele gruntów nie uciekną przed rentą planistyczną

2019-06-17 08:00
publikacja
2019-06-17 08:00

Na nowych przepisach dotyczących gospodarowania przestrzenią stracą osoby, które będą chciały sprzedać swoją działkę po zmianie planu miejscowego - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

/ YAY Foto

"Renta planistyczna to swoista opłata uiszczana przez właściciela terenu, którego wartość wzrosła dzięki uchwaleniu nowego planu miejscowego lub jego zmianom. Wysokość tej daniny ustalają radu gmin - 30 proc. +zysku+ właściciela to górna ustawowa granica, w praktyce bywa dużo niższa" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

"Obecnie opłata uiszczana jest jednak tylko, jeśli sprzedaż ma miejsce w ciągu 5 lat od wejścia w życie nowego lub zmienionego planu" - pisze "DGP".

"To spowodowało, że wszyscy czekali i dopiero po 5 latach sprzedawali grunt z zyskiem z tytułu wzrostu wartości. Gminy nie uzyskiwały opłaty planistycznej w związku z tym, że właściciele przeciągali proces sprzedaży" - mówi "DGP" Tomasz Sławiński, członek zarządu głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich i zespołu przy Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który pracował nad założeniami nowego projektu o planowaniu przestrzennym.

Jak pisze "DGP", przygotowywany przez MIiR i konsultowany obecnie z ekspertami wstępny projekt przewiduje ustalenie opłaty planistycznej na stałym poziomie 30 proc. wzrostu wartości działki oraz zniesienie ograniczenia czasowego w jej uiszczaniu.

Resort rozważa też - jak czytamy - "zmiany w wypłacie odszkodowań właścicielom działek, których wartość spadnie na skutek uchwalenia lub zmiany aktu planowania przestrzennego, a oni chcą je sprzedać i nie skorzystali wcześniej z odszkodowania za rzeczywistą szkodę". Odszkodowanie przy sprzedaży miałoby wynieść "30 proc. spadku wartości działki, podczas gdy w świetle obowiązującej ustawy (...) właściciel może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety. 

maja/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
michal741
Będzie to działać wstecz? Jeśli już dokonałem zmiany zagospodarowania
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
carlito1
Hehe tu jak zwykle nie chodzi o niczyje dobro, a o jedynie wyłudzenie kolejnego haraczu dla Państwa....
and00
W tym wypadku dla samorządu, to jednak pewna różnica
rembielinek
To całkiem sprytny pomysł, aby chwilowo zbić ceny gruntów objętych planem. Jak się właściciele dowiedzą, że grozi im haracz od sprzedanej dzialki mimi, ze odczekali już swoje, to rzucą towar na rynek i zobaczymy...
infinum
Czyli jak działka zyska na wartości, to państwo wyciąga łapę po 30%, a jak straci, to w 70% przerzuca tę stratę na właściciela - dobry biznes, dla państwa.
wektorwg
Tu raczej chodzi o znalezienie środków na infrastrukturę doprowadzoną do działek.
No chyba że nowe bloki będą stały w szczerym polu bez drogi dojazdowej kanalizacji czy oświetlania
zenonn
Uwłaszczona nomenklatura już się nahapała.
Teraz bandyci nie pozwolą na konkurencję, okradną następców. Vivat!
Uchachany kraj i jego mieszańcy
Fuj.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki