Właściciele centrów handlowych chcą stałych niedziel handlowych

Grupa właścicieli 305 centrów i obiektów handlowych apeluje do rządu o niezwłoczne uruchomienie działań osłonowych, chce przywrócenia na stałe niedziel handlowych, jest gotowa do rozmów z najemcami - napisano w komunikacie prasowym.

(fot. Robert Neumann / FORUM)
Właściciele centrów handlowych apelują m.in. o rezygnację na stałe z podatku galeryjnego i podatku od sprzedaży detalicznej, o umorzenie podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie do końca 2020 roku, o wprowadzenie do końca 2020 roku kasowej metody rozliczania VAT i CIT, o wprowadzenie mechanizmu bezproblemowego odraczania przez banki rat kapitałowych do końca 2020 roku, z możliwością przedłużenia na 2021 rok czy pokrywanie przez państwo 80 proc. kosztów wynagrodzeń u najemców i wynajmujących do końca 2020 roku.

"Jesteśmy gotowi do rozmów z najemcami, aby uzgodnić zasady rozliczania czynszów i opłat eksploatacyjnych po odwołaniu stanu epidemii, w drodze indywidualnych negocjacji stron i podpisania stosownych aneksów do umów najmu" - powiedział cytowany w komunikacie Rafał Kwiatkowski członek zarządu EPP, spółki popierającej postulaty.

Właściciele centrów handlowych proponują, by najemcy, którzy uzyskają obrót miesięczny mniejszy niż 70 proc. średniego miesięcznego obrotu z 2019 roku, otrzymali rabaty w czynszu adekwatne do lokalizacji i sytuacji najemcy oraz zakresu wsparcia/pomocy ze strony rządu w okresie od 6 do 12 miesięcy od daty zniesienia ograniczeń, pod warunkiem przedłużenia umów najmu o okres odpowiadający co najmniej okresowi korzystania z ulg w czynszu.

Z kolei najemcy, którzy uzyskają obrót miesięczny nie mniejszy niż 70 proc. średniego miesięcznego obrotu z 2019 roku, zapłacić mają czynsz i opłaty eksploatacyjne zgodnie z umową najmu.

"Trzeba jasno podkreślić, że nasze propozycje na rzecz dialogu z najemcami muszą zostać niezwłocznie uzupełnione o konkretne formy wsparcia i rozwiązania osłonowe dla nas – właścicieli centrów handlowych – ze strony rządu. Nieuwzględnienie perspektywy wynajmujących w przepisach uchwalonej tzw. Tarczy Antykryzysowej, to brak zrozumienia dla sposobu funkcjonowania całej branży" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Dekada Aleksander Walczak.

Wynajmujący podali, że zostali pozbawieni jedynego źródła przychodów w postaci comiesięcznych czynszów od najemców, z których finansują koszty utrzymania centrów handlowych, wynagrodzenia pracowników, spłaty kredytów bankowych oraz daniny publiczno-prawne.

"Powyższe koszty są stałe i stanowią łącznie około 85-90 procent miesięcznych przychodów centrów handlowych, w zależności od wysokości zaciągniętych kredytów" - napisano w komunikacie.

"Brak jakichkolwiek zapisów osłonowych w tzw. Tarczy Antykryzysowej, np. w zakresie zawieszenia zobowiązań kredytowych wynajmujących, postawił pod znakiem zapytania płynność wielu właścicieli centrów handlowych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich biznesu i biznesu ich najemców, jak również szeregu podmiotów powiązanych, bez których funkcjonowanie centrów handlowych byłoby niemożliwe" - dodano.

Wśród popierających powyższe propozycje i postulaty są m.in. Immofinanz, Echo Investment, P.A. Nova i Capital Park.

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 komentator1962

Rząd pomyślał: "zamykamy galerie, to trzeba ulżyć najemcom w czynszu" Tylko już nie pomyślał, że ci co ten czynsz pobierają płacą raty kredytów (większość galerii jest zadłużona na 60-80% ich wartości), płacą podatek od nieruchomości, czasem koszty użytkowania wieczystego gruntu, do tego koszty ochrony, ogrzewania, oświetlenia terenu, własnych pracowników administracyjnych itd.
Dawniej mówiono, że myślenie ma przyszłość nawet w Milicji Obywatelskiej proszę rządu :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 1a2b

Już obecnie prawo zezwala właścicielom na handel w niedzielę.

! Odpowiedz
11 16 momotaro

Czytajcie ostatnie zdanie któż to się podpisał pod tym apelem. Spółki których zyski idą w setki milionów rocznie. Minął miesiąc i oni już bankrutuja. Żałosne ludzie żałosne. Najbogotsi zawsze najgłośniej skamla.

! Odpowiedz
0 2 komentator1962

Patrzysz na Immofinanz i piszesz "zarobili setki milionów złotych". A galerie to nie tylko Arkadia ale jeszcze kilkaset innych w tym w miastach po 30 czy 50 tyś mieszkańców. One też należą do różnych podmiotów, które często nie zarobiły nawet miliona złotych a zainwestowały wiele milionów i mają dziesiątki milionów kredytów. To tak jakbyś do jednego worka włożył Biedronkę oraz sieć pięciu sklepów osiedlowych. Tu jest sieć sklepów i tu jest sieć sklepów. Prawda? :) Różnica jet tylko ta, że ani Biedronki ani sklepów osiedlowych nikt nie zamknął a galerie tak i to zarówno Arkadię jak i np. Galerię Wołomin.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 25 marianpazdzioch

Cudne jest to jak kaczy rząd rozgrywa te prezenty. Stale jednym daje, wyciągając z kieszeni drugich. Tymczasem za chwilę nie będzie już czego dawać, bo pozarzynają dojne krowy. Wtedy zostaje tylko kredyt, ale jesteśmy bardziej już w fazie drukowania pustych pieniędzy.

! Odpowiedz
29 33 artur17

Cwaniaki,ilu z nich płaciło UCZCIWIE podatki?

! Odpowiedz
4 27 konradalbert

Nie sądzę żeby robili przekręty na Vat albo na podatku od nieruchomości czy podatku handlowym czy obojętnie jakim. Każdy z nich zapłacił masę podatków które finalnie ponieśli i tak konsumenci.

! Odpowiedz
0 4 komentator1962

A na którym podatku wg Ciebie mieli oszukiwać? Od nieruchomości? Ustala go gmina od powierzchni. Na użytkowaniu wieczystym gruntu? Ustala go gmina lub S.P. w zależności kto jest właścicielem gruntu. Na VAT? Faktury wystawiają praktycznie tylko najemcom, a najemcy ten VAT odliczają od VAT na swoich wystawionych fakturach. Na dochodowym? Wbrew pozorom rentowność galerii (z wyłączeniem tych w największych miastach) wcale nie jest wysoka, a amortyzacja bardzo duża i do tego dochodzą koszty odsetek od zaciągniętych kredytów (od tego przychodu podatki płacą banki, oczywiście po odjęciu swoich kosztów czyli np, kosztów oprocentowania lokat, bo od dochodów z lokat podatek płacą właściciele lokat). I to jest takie koło. A Ty widzisz galerię i myślisz: "Ale ci to mają kasy ale musieli naoszukiwać". Tymczasem nieruchomości to najmniej "wdzęczny" temat do oszukiwania, chyba, że chodzi o p. Banasia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.