REKLAMA

Władze Rosji nie upublicznią planu dedolaryzacji gospodarki

2018-10-15 17:07
publikacja
2018-10-15 17:07

Plan dedolaryzacji gospodarki Rosji, czyli odchodzenia od rozliczeń międzynarodowych w dolarach, nie zostanie ogłoszony publicznie - podały w poniedziałek media w Moskwie. Obecnie plan jest dopracowywany przez rząd.

/ YAY Foto

Wiceminister finansów Rosji Aleksiej Moisiejew powiedział, że obecnie istnieją rozbieżności w sprawie koncepcji dedolaryzacji pomiędzy jego resortem, ministerstwem gospodarki i bankiem centralnym. Po rozwiązaniu tych kwestii plan zostanie przedstawiony premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi. Jednak nie będzie upubliczniony, a będzie miał status "do użytku służbowego" - powiedział Moisiejew.

Rząd Rosji zajmuje się planem od początku października. W perspektywie celem jest zmniejszenie zależności gospodarki rosyjskiej od USA. Koncepcja dedolaryzacji nie przewiduje zakazu rozliczeń w dolarach, ale np. preferencje podatkowe dla tych eksporterów, którzy będą w rozliczeniach wykorzystywali rosyjski rubel. Rosja dąży do przechodzenia w rozliczeniach np. z Chinami czy UE na - odpowiednio juan i euro, a w rozliczeniach z krajami poradzieckimi należącymi do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EuAG) - na rubel.

Jak zapewniał minister finansów Anton Siłuanow, dedolaryzacja ma nie odbić się na depozytach Rosjan w amerykańskiej walucie.

Bank Rosji podał w najnowszym raporcie, że nie potwierdzają się dane o masowym odpływie depozytów walutowych z banków. Taka tendencja była zauważalna w sierpniu i we wrześniu nagłośniły ją media. Bank centralny zapewnił, że we wrześniu ta tendencja osłabła i np. firmy we wrześniu znów wpłaciły na depozyty bankowe łącznie 2,5 mld USD.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
semperparatus
Dolar...ten bezwartościowy śmieć...opierający się tylko na drukarkach FED-u...i sile US-Army...i tak jest skazany na upadek...Pytanie nie brzmi: czy? Tylko :kiedy ? I: co powstanie na jego miejsce?
zkonopko
Euro, juan, rubel… te bezwartościowe śmieci... opierające się tylko na drukarkach... i na dodatek BEZ SIŁY US-ARMY (tudzież praktycznie brak możliwości płatności za ropę) i tak są skazane na upadek... Pytanie nie brzmi: czy? Tylko: kiedy? i co powstanie na ich miejsce?
semperparatus odpowiada zkonopko
Tylko za juanem i rublem coś konkretnego(w sensie ekonomicznym)stoi...Za juanem: potężna produkcja chińskiego przemysłu...zaopatrującego cały świat...Za rublem: cała tablica Mendelejewa...a także zaplecze surowcowe z ropą i gazem na czele...Oba państwa-gdyby chciały-mogłyby w każdej chwili-oprzeć swoje "papierki" Tylko za juanem i rublem coś konkretnego(w sensie ekonomicznym)stoi...Za juanem: potężna produkcja chińskiego przemysłu...zaopatrującego cały świat...Za rublem: cała tablica Mendelejewa...a także zaplecze surowcowe z ropą i gazem na czele...Oba państwa-gdyby chciały-mogłyby w każdej chwili-oprzeć swoje "papierki" na jedynym prawdziwym pieniądzu : złocie(którego zebrały bardzo dużo)...Ameryka...biedaczka...nie ma takich możliwości(Fort Knox zdaje się pusty)...więc musi bazować na pustych zielonych papierkach i brutalnej sile...Ale i z tą siłą też nie bardzo...sojusz rosyjsko-chiński wydaje się być niepokonanym...
sel
A Pinokio siedzi i zwija papierki w samolociki .. .
newsman
TAK tak plan zostanie przedstawiony DIMIE miedwiedowowi, dima przedstawi putinowi , putin Rasputinowi a rasputin bitcoinowi ruska ruletka to pryszcz przy tym projekcie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki