REKLAMA

Wkrótce konsultacje ws. rekompensaty obniżki PIT organizacjom pożytku publicznego

2022-05-12 19:08
publikacja
2022-05-12 19:08
Wkrótce konsultacje ws. rekompensaty obniżki PIT organizacjom pożytku publicznego
Wkrótce konsultacje ws. rekompensaty obniżki PIT organizacjom pożytku publicznego
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Wkrótce rozpoczną się kolejne konsultacje z organizacjami pozarządowymi w celu wypracowania optymalnego i sprawiedliwego mechanizmu wyrównującemu im spadek wpływów z tzw. 1 proc. w związku z obniżeniem podatku PIT - podało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, wraz z Komitetem ds. Pożytku Publicznego kontynuują dialog z trzecim sektorem w celu wspólnego wypracowania szczegółowych rozwiązań wyrównującym organizacjom pożytku publicznego wpływy z 1 proc., które mogą zostać zmniejszone wskutek obniżenia podatku PIT z 17 do 12 proc. oraz podniesienia kwoty wolnej do 30 tys. zł.

Wkrótce rozpoczną się kolejne szerokie konsultacje z organizacjami pozarządowymi w celu wypracowania optymalnego i sprawiedliwego mechanizmu rekompensacyjnego - zaznaczył resort w komunikacie.

Jak podało MF, obecnie zaproponowany mechanizm składa się z dwóch elementów, które zostaną uruchomione, jeżeli wpływy sektora OPP ulegną zmniejszeniu wskutek obniżenia podatków oraz podniesienia kwoty wolnej. Pierwszy to automatyczny algorytm, przekazujący organizacjom pozarządowym środki w proporcji do tego, co otrzymywały w latach ubiegłych, indeksując je wskaźnikiem średniookresowej dynamiki wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących. Drugi, dodatkowy element, będzie miał formę otwartego konkursu ofert, którego zasady zostaną wypracowane w dialogu z organizacjami pozarządowymi.

"Wspólnie wypracowaliśmy ramy mechanizmu pozwalającego na sprawiedliwy podział środków dla sektora organizacji pożytku publicznego. Aby wypracować szczegóły, planujemy kolejne szerokie konsultacje z organizacjami pozarządowymi, w których wiodącą rolę odegrać ma Rada Działalności Pożytku Publicznego – ustawowy i pluralistyczny organ reprezentujący głos trzeciego sektora" – powiedział wicepremier Piotr Gliński, cytowany w komunikacie MF.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapewniła, że rozmowy z organizacjami pożytku publicznego będą kontynuowane "w pełnym poszanowaniu i po partnersku". "Zdajemy sobie sprawę, jak istotną rolę odrywają w społeczeństwie obywatelskim organizacje niosące pomoc, realizujące szczytne cele. Rozdysponowanie środków w ramach proponowanego konkursu ofert nie będzie arbitralne. Zasady przeprowadzenia konkursu zostaną wypracowane w dialogu z organizacjami pozarządowymi w ramach Rady Działalności Pożytku Publicznego. Dzięki temu słyszalny będzie głos zarówno dużych, jak i małych OPP" - podkreśliła Rzeczkowska. Jak zaznaczyła minister, dziś 70 proc. środków z 1 proc. PIT trafia do 100 największych organizacji pożytku publicznego.

Zgodnie z proponowanym mechanizmem Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pożytku określi w drodze rozporządzenia proporcje tego, w jakiej części wyrównanie środków nastąpi poprzez algorytm, a w jakiej w drodze otwartego konkursu ofert. Według resortu, taki mechanizm gwarantuje, że co najmniej 30 proc. środków zostanie przekazane poprzez algorytm i 30 proc. w drodze otwartego konkursu ofert. Rozporządzenie Ministra Finansów określi dokładne proporcje algorytmu i trybu konkursowego.

Zasady przeprowadzenia otwartego konkursu ofert zostaną określone przez RDPP, co będzie poprzedzone szerokim procesem konsultacji społecznych z wszystkimi organizacjami pozarządowymi, zarówno tymi największymi, jak i małymi lokalnymi podmiotami - podkreśliło ministerstwo. Dodatkowo - jak zaznaczył resort - przewidziano możliwość wskazania przez Ministra Finansów jednego organu, który będzie upoważniony do koordynacji zadań związanych z przekazaniem kwot poszczególnym OPP. Gwarantuje to otrzymanie środków w ramach wyrównania w stosunkowo krótkim czasie, dzięki czemu OPP będą mogły realizować swoje zadania w dotychczasowy sposób - poinformowało MF. (PAP)

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki