REKLAMA
TYLKO U NAS

Windy w blokach będą obowiązkowe. Za ich budowę zapłacą mieszkańcy

2025-06-16 12:47
publikacja
2025-06-16 12:47

Obowiązkowe windy w blokach przewiduje projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Według szacunków resortu remonty będzie musiało przeprowadzić ok. 3,5 tys. wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – informuje serwis portalsamorzadowy.pl.

Windy w blokach będą obowiązkowe. Za ich budowę zapłacą mieszkańcy
Windy w blokach będą obowiązkowe. Za ich budowę zapłacą mieszkańcy
fot. Below the Sky / / Shutterstock

Jak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w Rządowym Centrum Legislacji, windy będą musiały znaleźć się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, które mają trzy lub więcej kondygnacji, budynkach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach) oraz budynkach użyteczności publicznej mających dwie kondygnacje lub więcej. Obecnie windy wymagane są w budynkach mających co najmniej pięć kondygnacji i wyższych niż 12 m.

Jeśli w budynku nie będzie konieczności montażu windy, to spółdzielnia lub wspólnota i tak będzie musiała przystosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. poprzez budowę specjalnej pochylni.

Choć remonty mają zostać objęte dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego, to środki na ich budowę będą musiały pochodzić także z funduszy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, czyli de facto samych mieszkańców.

Remonty będą musiały zostać przeprowadzone w budynkach zarządzanych przez ok. 3,5 tys. spółdzielni i wspólnot mieszkalnych. Będę one mogły liczyć na dofinansowanie z Funduszu Dostępności prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami.

Jak zwraca uwagę serwis portalsamorzadowy.pl, w drugim przypadku inwestycja będzie musiała zapewnić dostęp co najmniej do dwóch mieszkań, których lokatorami są osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Według planów ministerstwa rozporządzenie ma wejść w życie za ponad rok – 20 września 2026 r. Czas na wprowadzenie zmian w życie spółdzielnie i wspólnoty będą miały do końca 2029 r.

MKZ

Źródło:
Tematy
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych
Nawet 6 miesięcy za 0 złotych

Komentarze (48)

dodaj komentarz
frimage
Przecież ten projekt rozporządzenia jasno wskazuje, że ten przepis nie dotyczy budynków już istniejących. Nigdzie nie ma w nim też słowa o dotacji z BGK. Po co wymyślacie? Aż tak clickbaity potrzebne?
dzyszla
Do budowy dopłacą, a za prąd, konserwację, ubezpieczenie to... Mieszkam na 3 piętrze 3-piętrowego i w życiu bym z windy żadnej nie korzystał, bo tylko negatywnie na zdrowie wpłynie. Jak ktoś nie może, to na parterze też znajdzie mieszkanie. Po co to prawo?
maxykaz
Pomysł Lewicy. Tylko że oni chcieli abysmy my wszyscy za to zapłacili czyli kasa z budżetu
bha
A jeżeli ktoś nie będzie z windy wogóle korzystał to będzie stratny???.Co mówią o tym te nowe przepisy???????.
maxykaz
Zaraz dojdą certyfikaty na to czy winda jest odpowiednio izolowana termicznie bo w zimę moze być zimno w takiej windzie
bha
Uszczęśliwianie wszystkich na siłę nowych przepisów.
bha
Przepisy są przepisami tylko czy w tych wszystkich budynkach będzie to technicznie możliwe i bezpieczne dla ich obecnych mieszkańców przeprowadzać takie nie małe zakresowo modernizacje w ich kondygnacjach. O to jest pytanie???.
wujjef
,,Jedni lokatorzy, jeden blok, jedna winda"
bha
A jeżeli ktoś nie będzie z windy wogóle korzystał to będzie stratny???.
prezydent__cz0snk0wski__z__p0
A kiedy obowiązkowe schrony?...Bo to chyba ważniejsze niż płonąca planeta i inne lewackie fanaberie

Powiązane: Nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki