REKLAMA

"Wielu radom nadzorczym brak profesjonalizmu"

2017-10-11 14:59
publikacja
2017-10-11 14:59

Na niecały miesiąc przed VII konferencją "Rada Nadzorcza" - o jej założeniach, ale i samych radach nadzorczych, rozmawiamy z Piotrem Rybickim z NadzórKorporacyjny.pl – pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia.

Adam Torchała, Bankier.pl: 8 listopada coraz bliżej…

fot. / / Materiały dla mediów

Piotr Rybicki, NadzórKorporacyjny.pl: Rzeczywiście, już za miesiąc spotkamy się w Dąbrowie Górniczej na 7. edycji Konferencji Rada Nadzorcza. Czasu i dużo, i mało, ale faktycznie pracujemy i ustalamy ostatnie szczegóły wydarzenia.

Czego zatem możemy się spodziewać?

Tradycyjnie nasze podejście do Konferencji jest mocno praktyczne. I mam nadzieję, że również i w tym roku, każdy, kto zapozna się z programem, znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Zarówno dla członków rad nadzorczych, jak i – bardzo na czasie – członków komitetów audytu, ale także dla członków zarządu, właścicieli i szerokiego grona osób zainteresowanych corporate governance. Powiemy m.in. o trudnych relacjach podatkowych między członkami organów, nie zabraknie również czegoś „lekkiego” – w tym roku o mowie ciała i o jej wpływie na nasz wizerunek. Ale to oczywiście nie wszystko – zapraszam do zapoznania się z programem.

Czyli uporządkujmy – konferencja nie jest tylko dla członków rad nadzorczych…

Zdecydowanie tak, bo naszym celem i wyzwaniem jest mówienie o nadzorze właścicielskim właśnie z perspektywy właścicielskiej. Tylko co w 30. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powołano radę nadzorczą – ale to przecież nie oznacza, że brak rady nadzorczej równa się brak nadzoru. Dlatego nasze spojrzenie jest szersze niż tylko rada nadzorcza i to – moim zdaniem – mocno wyróżnia to wydarzenie na rynku.

Czym zatem różni się nadzór właścicielski w sytuacji gdy jest powołana rada nadzorcza versus jej brak?

Nadzór to ludzie. Profesjonalny nadzór budują ludzie. Oczywiście najczęściej jest to osoba głównego właściciela (udziałowca, akcjonariusza) lub osoba mocno z nim powiązana. I wcale nie musi zostać powołana rada nadzorcza, aby sprawować „dobry” nadzór. Jednak jej formalne powołanie – pomaga w usystematyzowaniu prac. Z drugiej strony – powołanie rady nie gwarantuje, że nadzór będzie skuteczny i idealny. Wręcz przeciwnie – wiele rad nadzorczych formalnie sprawuje swoją funkcję, ale daleko im do praktycznego i profesjonalnego podejścia.

Mocne słowa! Ale rzeczywiście jest tak źle?

Ale co powiedzieć o radzie nadzorczej, która nie „widziała” się w ciągu roku ani razu? Albo o sytuacji gdy członek rady nadzorczej… nie wie, że jest członkiem rady nadzorczej?

Jak mówiłem – jestem zwolennikiem profesjonalizacji nadzoru, ale niekoniecznie musi to odbywać się w ramach rady nadzorczej. Sama rada nadzorcza, a w praktyce najczęściej w osobie przewodniczącego rady nadzorczej, może pewne rzeczy systematyzować.

A może zrezygnować z rady nadzorczej? Tak systemowo, czyli zmieniając zapisy kodeksowe?

To ciekawa teza, ale zapewne połowa będzie „za”, druga połowa będzie „przeciw”, a i znajdą się „wstrzymujący się”. A tak na poważnie – właśnie taki jest temat panelu dyskusyjnego podczas VII Konferencji Rada Nadzorcza – czy ktokolwiek potrzebuje rad nadzorczych? Do udziału w panelu zaprosiliśmy najbardziej zainteresowanych – czyli tych którzy powołują (lub nie) rady nadzorcze. Więc oczywiście mam swoje zdanie w tej kwestii – ale dajmy szansę poznać pogląd panelistów.

I tak wróciliśmy do konferencji. Jednym z zaplanowanych wydarzeń jest przyznanie nagrody „Człowiek Corporate Governance 2017”. Kto nim w tym roku zostanie?

O tym, kto będzie wyróżniony, dowiemy się oczywiście 8 listopada. Dziś wiedzą o tym tylko członkowie kapituły. A kapituła jest zacna – bo m.in. dotychczasowi wyróżnieni – z 2015 roku – Andrzej S. Nartowski oraz z 2016 roku – Wiesław Rozłucki. To zresztą jest już tradycja – laureaci wchodzą automatycznie w skład kapituły. I naprawdę to zaszczyt móc wręczyć wyróżnienie „Człowiek Corporate Governance” – bo ład korporacyjny jest naprawdę ważny!

Bankier.pl jest patronem medialnym VII Konferencji Rada Nadzorcza, która odbędzie się 8 listopada 2017 roku, w Dąbrowie Górniczej http://konferencjaradanadzorcza2017.pl/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki