Wielkie banki na celowniku - w USA chcą zamykać szkodliwe instytucje

analityk Bankier.pl

Na początku września Maxine Waters, przedstawicielka Demokratów w Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów wskazała, że przykład afery Wells Fargo pokazuje, iż niektóre instytucje stały się zbyt wielkie, by dało się nimi skutecznie zarządzać. 4 października partia przedstawiła projekt ustawy, który przewiduje zamykanie banków, które wielokrotnie stosowały szkodliwe dla konsumentów praktyki.

Skandal, który wciąż rozwija się wokół Wells Fargo, jest jedną z przesłanek nowej propozycji przygotowanej przez Partię Demokratyczną. Przypomnijmy, że jeden z największych amerykańskich banków przez lata uwikłany był w praktykę zakładania „kont-widm” i sprzedaży produktów nieświadomym klientom. Pracownicy zmuszani do realizowania nierealnych planów sprzedażowych posunęli się do oszustw, które przez dłuższy nie były w stanie wychwycić władze instytucji.

(fot. Mike Blake / FORUM)

Jak donosi agencja Reuters, projekt ustawy przedstawionej przez Maxine Waters, przedstawicielkę Demokratów w Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, zakłada, że przeciwko bankom będzie można podjąć radykalne działania. Jeśli instytucja „w powtarzalny sposób naruszała prawo szkodząc konsumentom”, organy nadzoru będą miały 120 dni by rozpocząć proces zamykania lub dzielenia na części banku i wykluczenia zarządzających nim menedżerów z dalszej pracy w sektorze.

W projekcie jako praktyki szkodzące konsumentom wymieniono m.in. niewłaściwą obsługę skarg klientów, angażowanie się w „zwodnicze działania biznesowe” oraz otwieranie nieautoryzowanych rachunków, co jest czytelnym nawiązaniem do afery Wells Fargo. Zgodnie z ustawą, w ciągu 90 dni od jej wejścia w życie, nadzór będzie musiał dokonać przeglądu praktyk stosowanych przez banki, które zaliczono do grupy globalnie systemowo istotnych.

Zarządzający wielkimi instytucjami będą musieli również corocznie potwierdzać, że dokonali przeglądu wszystkich linii biznesowych pod kątem zgodności z wymaganiami stawianymi przez prawo ochrony konsumentów. Wśród banków, które miałyby taki obowiązek wymieniono JP Morgan, Bank of America, Wells Fargo i Citigroup. Zakłada się dodatkowo zwiększenie odpowiedzialności cywilnej i karnej dla menedżerów bankowych.

Zdaniem Demokratów prezentujących projekt organy nadzoru do tej pory nie korzystały w wystarczającym stopniu z przysługujących im uprawnień. Propozycja ma radykalny charakter i zapewne spotka się z ostrym sprzeciwem Republikanów, którzy mają większość w Kongresie, jest jednak oznaką zniecierpliwienia niektórych parlamentarzystów bezkarnością kadry menedżerskiej wielkich banków.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 16 qrara

Te banki zapraszamy do Polski, będzie im jak u Pana Boga za piecem.
NIK o ochronie klientów rynku finansowego
Podziel się Udostępnij Drukuj
07 maja 2014 07:20

Ochrona praw klientów rynku finansowego w Polsce była w latach 2011-2013 nieskuteczna. Działalność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Ubezpieczonych i powiatowych rzeczników konsumentów, choć prowadzona zgodnie z prawem, nie stwarzała klientom rynku finansowego dostatecznej ochrony.
Z tego powodu utrzymywał się wysoki odsetek wadliwych wzorców umów oraz rosła liczba skarg na podmioty rynku finansowego. Niejasny podział kompetencji pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę konsumentów zniechęcał poszkodowanych do dochodzenia swoich praw. Problemem było też praktycznie niefunkcjonujące sądownictwo polubowne. Według badań Komisji Europejskiej poziom zaufania konsumentów do instytucji publicznych, mających chronić konsumentów w Polsce, należał do najniższych w Unii Europejskiej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl