Wielka Brytania może uderzyć w antyimigracyjne tony

Wzrastająca popularność antyimigracyjnej Partii Niepodległości UKIP zmusi premiera Camerona do skrętu na prawo - uważa Roger Casale, szef organizacji New Europeans zajmującej się na Wyspach interesami unijnych imigrantów przybyłych tu po 2004 roku.

Roger Casale przewiduje, że dotyczy to szczególnie kwestii imigracji. "Cameron będzie czuł presję. Musi sobie radzić nie tylko z UKIP na zewnątrz, ale też UKIP wewnątrz jego własnej partii. Tam jest wielu ludzi, którzy w tej sprawie mają identyczne stanowisko" - tłumaczy Casale i przewiduje, iż pod wpływem retoryki partii Farage'a Konserwatyści zbudują też swoją strategię co do ewentualnego przyszłego poszerzenia Wspólnoty.

"Częścią ich długoterminowej strategii będą próby wprowadzenia maksymalnie długich okresów przejściowych dla nowych krajów takich jak Serbia. Nie zgadzam się z tym, ale sądzę, że Konserwatyści spróbują to zrobić" - mówi szef New Europeans. Zdaniem Casalego antyimigracyjny zwrot partii będzie się dał też zauważyć w utrudnianiu nowo przybyłym dostępu do świadczeń społecznych. Casale uważa, że to błąd.

"To znowu jest motywowane taktyką polityczną, która ma na celu zmniejszyć poparcie dla Partii Niepodległości. Ale to zła polityka, bo wiemy już, że ludzie nie przyjeżdżają tu by pobierać zasiłki. Przeciwnie - przybywają tu pracować. Jest więc sensowne, by na starcie zaoferować im wsparcie pozwalające na podjęcie pracy, której Brytyjczycy albo nie chcą albo nie potrafią wykonywać" - przekonuje działacz. Jednocześnie Casale, w przeszłości poseł lewicowej Partii Pracy, skrytykował swoje dawne stronnictwo za to, że nie tylko nie przeciwstawia się coraz popularniejszej na Wyspach antyimigracyjnej retoryce, ale czasami też ją stosuje.

Informacyjna agencja Radiowa/Adam Dąbrowski, Londyn/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil