REKLAMA

Wielka Brytania: Cameron przyznał, że miał udziały w funduszu powierniczym offshore

2016-04-07 23:40
publikacja
2016-04-07 23:40
fot. TOBY MELVILLE / Reuters

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyznał w czwartek, że miał udziały w funduszu powierniczym utworzonym przez jego zmarłego ojca i zarejestrowanym na Bahamach. W 2010 r. sprzedał je za 30 tys. funtów (37 tys. euro) na kilka miesięcy przed objęciem urzędu premiera.

W wywiadzie dla telewizji ITV Cameron oświadczył, że "nie ma niczego do ukrycia" oraz, że zapłacił w Wielkiej Brytanii wszystkie podatki wynikające ze sprzedaży tych udziałów.

Premier odpowiadał na pytania dotyczące Blairmore Investment Trust, funduszu powierniczego założonego przez jego ojca Iana Camerona, który zmarł w 2010 r. Cameron już kilku dni jest pod presją mediów i opozycji domagających się aby ujawnił szczegóły swoich operacji finansowych na fali skandalu związanego z ujawnieniem tzw. "Panama Papers".

W środę urząd premiera na Downing Street opublikował oświadczenie, które głosi, że premier i jego rodzina nie uzyskiwały żadnych korzyści z Blairmore Investment Trust.

Według niektórych źródeł Cameron opublikuje swoje zeznania podatkowe, prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu.

"Panama Papers", czyli ok. 11,5 mln dokumentów, które wyciekły z mieszczącej się w Panami kancelarii adwokackiej Mossack Fonseca, pokazują, jak bogaci i możni tego świata ukrywają przed fiskusem pieniądze w rajach podatkowych. Panamska kancelaria założyła dotąd ponad 200 tys. takich fasadowych firm (shell companies), które jedynie zarządzają włożonymi pieniędzmi, ukrywając, kto jest ich właścicielem. Potwierdziła, że dokumenty są autentyczne.

Panama: największy wyciek danych w historii

Panama: największy wyciek danych w historii

Premier Islandii, prezydent Rosji i przywódcy krajów arabskich – dane tych i wielu innych osób na wysokich stanowiskach wyciekły z firmy Mossack Fonseca w ramach skandalu nazywanego Panama Papers. Panamska firma prawnicza i jej klienci stali się ofiarami największego wycieku danych w historii. W sieci pojawiło się łącznie 11,5 miliona dokumentów.

Dokumenty z lat 1977-2015 ujawniło w niedzielę Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), sugerując, że 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz ich rodziny, bądź krąg przyjaciół, ma powiązania z tajnymi firmami offshore. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~maxi
DLACZEGO tam nie ma USA ??? Dlaczego 1 rok "przesiewano" dane ??? Do czego potrzebne dane nieujawnionych kombinatorów ??? Szantarzyk :)
~drej
Dobrze "przesiano " teraz będą usuwani "niewygodni " : w Polsce zrobi to Wyborcza !!!!!
~Rob
...dlaczego tym ludziom jest cały czas mało ?
~cccc
Nigdy nie zrozumiesz bo masz za mało !
~aaaaaa
A kogo to w Polsce obchodzi??
Kiedy tuzy wybitnej polskiej gazety jaką jest GW ujawnią pozostałe nazwiska?? Jak na razie przeczytałem wywiad z facetem z TAXWAYS i sam bym skorzystał z jego usług jak bym miał dużo kasy.
Na razie te 3 nazwiska to ściema ze śledztwem w Polsce w porównaniu do tego co publikują Niemcy,
A kogo to w Polsce obchodzi??
Kiedy tuzy wybitnej polskiej gazety jaką jest GW ujawnią pozostałe nazwiska?? Jak na razie przeczytałem wywiad z facetem z TAXWAYS i sam bym skorzystał z jego usług jak bym miał dużo kasy.
Na razie te 3 nazwiska to ściema ze śledztwem w Polsce w porównaniu do tego co publikują Niemcy, Włosi czy Hiszpanie
Przy okazji ukazało się 4 nazwisko Polaka we francuskim Le Monde - to właściciel FC Nantes
~bmiara
Ale co się wydało? Że ojciec zadbał o syna i przekazał mu udziały w truscie? Przecież do tego one służą - do ochrony i przekazywania majątku. Jest to 100% legalne, zarówno w Polsce jak i UK.
~aaaaa odpowiada ~bmiara
misiu to się wydało i rozlało bo politycy są pełni frazesów. chcą płacenia podatków na swoje rozdawnictwo ale nie ze swojej kasy.
doszło do tego ze to biedni ze swoich podatków utrzymują wojsko, policję, służbę zdrowia szkoły z której korzystają również bogaci.
Uważasz ten san za normalny???

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki