REKLAMA

Wielka Brytania: 22 ofiary śmiertelne, 59 rannych w zamachu w Manchesterze

2017-05-23 05:40
publikacja
2017-05-23 05:40

[Aktualizacja 18:36] 22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia Salman Abedi został zidentyfikowany jako sprawca poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze - poinformowała brytyjska policja. Wcześniej tożsamość terrorysty została upubliczniona przez amerykańskie media.

/ fot. Jon Super / FORUM

Państwo Islamskie (IS) przyznało się we wtorek do przeprowadzenia dzień wcześniej w Manchesterze. We wtorek podano, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 22, a 59 osób zostało hospitalizowanych po zamachu terrorystycznym, do którego doszło w poniedziałek wieczorem przed halą widowiskową w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, po koncercie amerykańskiej gwiazdy pop Ariany Grande. W związku z zamachem Partia Konserwatywna i Partia Pracy postanowiły zawiesić do odwołania swoje kampanie wyborcze.

 Państwo Islamskie (IS) przyznało się we wtorek do przeprowadzenia dzień wcześniej w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, zamachu bombowego. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała powiązana z dżihadystami agencja propagandowa Amak.

Zamach przeprowadzono za pomocą bomby podłożonej na miejscu koncertu - podano.

"Jeden z żołnierzy kalifatu podłożył bombę na zgromadzeniu krzyżowców w mieście Manchester" - napisano w oświadczeniu.

Po poniedziałkowym zamachu w Manchesterze, w którym zginęły 22 osoby, Partia Konserwatywna i Partia Pracy postanowiły we wtorek zawiesić do odwołania swoje kampanie przed zaplanowanymi na 8 czerwca wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

Lider opozycyjnych laburzystów Jeremy Corbyn oświadczył, że rozmawiał z premier Theresą May i ustalili, iż zawieszą kampanie. Wcześniej takie kroki zapowiedzieli m.in. Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa.

"Jestem przerażony straszliwymi wydarzeniami w Manchesterze ostatniej nocy. Myślami jestem z rodzinami i przyjaciółmi tych, którzy zginęli lub zostali ranni" - oświadczył Corbyn.

Brytyjska policja zamknęła we wtorek rano dworzec autobusowy Victoria Station w Londynie i pobliskie ulice. Funkcjonariusze badają podejrzany pakunek w pobliżu dworca - podało BBC. Cała akcja nie trwała długo i dworzec został szybko ponownie otwarty. "Podejrzany pakunek z Victoria Coach Station, o którym informowano, został usunięty. Nie znaleziono w nim nic podejrzanego. Dziękujemy za cierpliwość" - napisała londyńska policja na Twitterze.

Polacy wśród ofiar? "Nie ma takich informacji"

Rzecznik polskiego rządu był pytany, czy w związku z zamachem polskie służby zostały postawione w stan podwyższonej gotowości i czy odbędzie się specjalne spotkanie rządu w tej sprawie. "Na razie nie ma takiej decyzji. Natomiast my cały czas pozostajemy ze stroną brytyjską w kontakcie, nasze służby dyplomatyczne na bieżąco wymieniają się wszelkimi informacjami" - zaznaczył Bochenek. - Na razie nie ma informacji, żeby wśród ofiar zamachu w Manchesterze znaleźli się Polacy i mamy nadzieję, że tak będzie do końca - dodał.

Brytyjska premier Theresa May zapewniła w oświadczeniu wydanym z poniedziałku na wtorek, że rząd "pracuje, aby ustalić szczegóły tego, co jest traktowane przez policję jako przerażający atak terrorystyczny" i dodała, że "wszystkie nasze myśli są z ofiarami i rodzinami tych, którzy zostali poszkodowani".

/ fot. Andrew Yates / Reuters

Część partii politycznych, m.in. proeuropejscy Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa, zapowiedziało zawieszenie kampanii przed zaplanowanymi na 8 czerwca wyborami parlamentarnymi do Izby Gmin. Według źródeł brytyjskich mediów w rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy, oba ugrupowania również zdecydują o wstrzymaniu do odwołania wszystkich działań wyborczych.

Do zdarzenia doszło ok. 22.35 czasu lokalnego (23.35 czasu polskiego) w pobliżu wejścia do liczącej 21 tys. miejsc Manchester Arena, tuż po zakończeniu koncertu amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. W pierwszych relacjach świadkowie mówili o "głośnym huku" i "wybuchu".

/ fot. Andrew Yates / Reuters

Hopkins podkreślił, że policja koordynuje działania służb ratunkowych i uruchomiła specjalny numer infolinii dla osób, które obawiają się o zdrowie swoich najbliższych: (44) 0161 856 9400.

Pomimo narastających spekulacji medialnych, policja nie przedstawiła jednak na razie oficjalnej informacji na temat przebiegu incydentu, przekazując jedynie, że w śledztwie biorą udział przedstawiciele służb antyterrorystycznych i brytyjskich służb wewnętrznych. Nie ma żadnych informacji o sprawcy lub sprawcach ataku.

Niepotwierdzone relacje świadków cytowanych przez brytyjskie media wskazują na możliwość ataku terrorysty-samobójcy, który miałby wysadzić się w powietrze w pobliżu wejścia do hali. Część źródeł informowała także o tym, że poszkodowani mieli rany odłamkowe, m.in. od gwoździ, które mogły być dodane do bomby w celu zwiększenia siły rażenia.

Burmistrz metropolitalny Manchesteru Andy Burnham, który objął swoje stanowisko na początku maja, napisał, że "kieruje swoje serce do rodzin, które straciły bliskich, a podziw - do naszych odważnych służb ratunkowych". "To okropna noc dla naszego wspaniałego miasta" - dodał.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wcześniej określił incydent "straszliwym" i zapewnił, że "jest myślami z tymi dotkniętymi (atakiem), a także ze wspaniałymi służbami ratunkowymi".

Z kolei lider proeuropejskiej Partii Liberalnych Demokratów Tim Farron napisał, że to "szokujący i okropny atak, który był wymierzony w dzieci i młodych ludzi, którzy po prostu cieszyli się koncertem".

"To atak na niewinnych ludzi i naród, który jest zjednoczony w żałobie i determinacji, aby sprzeciwić się temu godnemu pożałowania atakowi" - dodał.

/ fot. Jon Super / Reuters

W obliczu paraliżu miasta i wyłączenia głównych szlaków komunikacyjnych, wielu mieszkańców Manchesteru użyło mediów społecznościowych i hashtaga #RoomForManchester (#PokójdlaManchesteru - PAP), aby zaoferować w pierwszych godzinach po ataku nocleg i opiekę osobom, które brały udział w koncercie i nie miały możliwości powrotu do domu.

Lokalne media informowały także o tym, że taksówkarze oferowali bezpłatne przewozy na terenie miasta, pomagając wydostać się z obszaru dotkniętego atakiem. Na miejscu pozostaje ustawiony kordon policyjny.

W nocy z poniedziałku na wtorek operator linii kolejowych w Wielkiej Brytanii National Rail poinformował, że położona w pobliżu hali stacja kolejowa Manchester Victoria pozostanie zamknięta dla podróżnych co najmniej do środy.

Konsulat RP w Manchesterze poinformował na swojej stronie internetowej, że "w chwili obecnej nie posiada informacji o tym, aby wśród poszkodowanych (...) znajdowały się osoby narodowości polskiej".

Jednocześnie przekazano nr telefonu dyżurnego: +44 (0) 77 69 97 57 19 dla osób posiadających "jakiekolwiek informacje dotyczące obywateli polskich, którzy ucierpieli w tym zdarzeniu".

Jeśli teza o zamachu terrorystycznym zostanie potwierdzona, będzie to najpoważniejszy zamach na terenie Wielkiej Brytanii od ataków na system komunikacji publicznej w Londynie w lipcu 2005 roku, w których zginęło 56 osób (w tym 3 Polki) a blisko 800 zostało rannych.

Poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym w Wielkiej Brytanii znajduje się od dłuższego czasu na czwartym w pięciostopniowej skali poziomie określanym jako "znaczący", który oznacza, że zamach jest "wysoce prawdopodobny".

W marcu br. islamski ekstremista Khalid Masood (urodzony jako Adrian Russell Elms) zabił sześć osób, w tym siebie, i ranił 49 w ataku terrorystycznym w pobliżu siedziby parlamentu w centrum Londynu. 52-letni mężczyzna, który urodził się i wychował w Wielkiej Brytanii, wjechał samochodem w tłum na moście Westminsterskim, a następnie próbował wedrzeć się na teren parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem policjanta strzegącego wejścia na wewnętrzny dziedziniec.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~MacGawer
Niżej napisałem o tym, że Felix Koneczny jest coraz bardziej aktualny. Dla osób ktore o nim nie słyszały taki mały bryk:

https://marucha.wordpress.com/2012/05/04/krotko-o-cywilizacjach-wg-prof-feliksa-konecznego/

Chociaż pisał ok. 100 lat temu wiele twierdzeń jest aż nadto aktualnych, np w odniesieniu do
Niżej napisałem o tym, że Felix Koneczny jest coraz bardziej aktualny. Dla osób ktore o nim nie słyszały taki mały bryk:

https://marucha.wordpress.com/2012/05/04/krotko-o-cywilizacjach-wg-prof-feliksa-konecznego/

Chociaż pisał ok. 100 lat temu wiele twierdzeń jest aż nadto aktualnych, np w odniesieniu do państw ktore zaliczył do cywilizacji bizantyjskiej:

"Cywilizacja bizantyńska ma dziś znaczny i negatywny wpływ na większość państw zachodnich, co wyraża się min. w: rozbudowie biurokracji i prawa ograniczającego coraz więcej dziedzin życia, eliminacji etyki z życia zbiorowego oraz militaryzacji."

Jedynie militaryzacja jest pzred nami gdyż państwa ktore przeszły na "bizantyjską stronę mocy" (Niemcy czy Szwecja są tam od zawsze ale Francja powrociła na tę ścieżkę po 1968r) nie będą miały innego wyboru (patrz Paryż i ludzie z dluga bronią na ulicach).

O tym dlaczego cywilizacja arabska wygląda jak wygląda i NIGDY nie dopasuje sie do naszej etyki można wywnioskować z tych kilku zdań:

"Jest to cywilizacja półsakralna. Rozwinęła się w ustroju rodowym, z niewyemancypowaną rodziną (do jej emancypacji doszło jedynie w kulturze kordoweńskiej). W zakresie stosunku do czasu przedstawiciele tej cywilizacji posiadają świadomość er, lecz nie dochodzą do historyzmu. To cywilizacja dopuszczająca poligamię (do czterech żon w danym czasie), z prawem udzielania rozwodu przysługującym jedynie mężczyznom. Związki między mężczyzną a kobietą/kobietami opierają się na bazie umów w zakresie prawa prywatnego. W zakresie życia publicznego, wywodzi się prawo publiczne z prywatnego, np. podatki z obowiązku udzielania jałmużny biednym, służbę wojskową z obowiązku uczestniczenia w świętej wojnie. Z powodu niedostatków tak tworzonego prawa publicznego akceptuje się w tej cywilizacji despotyczną władzę, lecz poddającą swą władzę pod zwierzchnictwo Koranu. O zgodności decyzji władz z Koranem decydują sądy religijne. Do tej cywilizacji zaliczał Koneczny m.in. kulturę mauretańską i bagdadzką."


~AS
Kopacz schetyna pieronek franek popatrzcie na co namawialiście ludzi do przyjęcia tych biednych emigrantów a najśmieszniejsze to jest to jak pokazują małe biedne dzieci emigrantów żeby litość wzbudzić a kto wie czy te dzieci kiedyś komuś łba nie rozwalą,jeszcze raz powtarzam pomagać im tam z skąd pochodzą a nie Kopacz schetyna pieronek franek popatrzcie na co namawialiście ludzi do przyjęcia tych biednych emigrantów a najśmieszniejsze to jest to jak pokazują małe biedne dzieci emigrantów żeby litość wzbudzić a kto wie czy te dzieci kiedyś komuś łba nie rozwalą,jeszcze raz powtarzam pomagać im tam z skąd pochodzą a nie sprowadzać ich do europy.
~Hffdf
A co tam robiły dzieci o tak póżnej porze . Dobranocka jest o 19,30.
~xyz
Czemu nie komentuje tego jeszcze Rysiek Petrus ani Julia Pitera?

Przecież wpisał sobie do programu przyjmowanie ciapatych, a ona twierdzi, że zamachy to coś normalnego i powinniśmy się do nich przyzwyczaić
~KWAKI
jeszcze wczoraj po i nowoczesna nawoływała do solidarności i wywiązywania się postanowień ke a dziś znikli z stacji telewizyjnych a redakcja bankiera już pomału wycofuje artykuł ale gdyby to było o misiewiczu to wałkowali by przez co najmniej 2 dni
~oddajcie_Misiewicza
Artykuł już schowany, ponieważ wymordowanie 22 osób jest to wydarzenie małej rangi, nie to co wyczyny straszliwego Misiewicza :)
~Ad odpowiada ~oddajcie_Misiewicza
BO to tylko 'incydent w Manchesterze'
~mi
Nowocześnie proszę aby koalicja antypisu wypełniła nasze zobowiązania podjęte przez wiejską lekarkę i przyjęła 100 tys brodatych dzieci z sześcioma paszportami.
~niepelnosprawny_org
smutne, ale wyniki wyborów mają już 100% zapewnione...
~MacGawer
Za każdym razem gdy czytam takie smutne wiadomości przychodzi mi na myśl Koneczny. Ok. 100 lat temu przewidział wynik tej konfrontacji - w starciu dwu RÓWNIE SILNYCH cywilizacji wygra GORSZA. I widac miał rację, gorsza wygrywa na całym froncie, co zresztą nie dziwi bo cywiliacja łacińska/bizantyjską (Anglii bliżej tej Za każdym razem gdy czytam takie smutne wiadomości przychodzi mi na myśl Koneczny. Ok. 100 lat temu przewidział wynik tej konfrontacji - w starciu dwu RÓWNIE SILNYCH cywilizacji wygra GORSZA. I widac miał rację, gorsza wygrywa na całym froncie, co zresztą nie dziwi bo cywiliacja łacińska/bizantyjską (Anglii bliżej tej drugiej) na zachodzie jest w stanie agonalnym. I nie cieszy sie, że u nas jest spokój - na razie jest! To wojna cywilizacji i jeżeli dalej będziemy niszczyli naszą ŁACIŃSKA to inne nie będą miały żadnego problemy by nas zniszczyć.

Abysmy wygrali to starcie cywilizacji łacińska MUSI zostać wzmocniona popzrez powrót do jej korzeni. Jeżeli tego nie zrobimy juz możemy nad Polską powiesić transparent "Porzućcie wszelką nadzieję ktorzy tu mieszkacie".

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki