REKLAMA
WAŻNE

Większość krajów UE uratowała się przed drugą falą recesji. Nie ma wśród nich Polski

2021-02-16 11:00
publikacja
2021-02-16 11:00
fot. Cineberg / Shutterstock

Końcówka roku przyniosła ponowny spadek aktywności gospodarczej w Unii Europejskiej. Mimo to zdecydowana większość krajów UE uratowała się przed drugą falą recesji. Niestety, nie ma wśród nich Polski.

W IV kwartale produkt krajowy brutto Unii Europejskiej spadł o 0,4% względem kwartału poprzedniego i okazał się o 4,8% niższy niż rok wcześniej – opublikował wstępne dane Eurostat. PKB strefy euro odnotował regres o 0,6% kdk i był o równe 5% niższy niż w IV kwartale 2019 roku.

Druga fala koronawirusowych lockdownów wprowadzona jesienią – i w znacznej mierze utrzymana w styczniu i lutym – doprowadziła do ponownego spadku aktywności gospodarczej. Po rekordowym załamaniu w II kwartale (gdy PKB strefy euro spadł o bezprecedensowe 11,7% kdk) i dynamicznym ożywieniu w kwartale trzecim (+12,4% kdk) odnotowaliśmy więc ponowny spadek PKB, który zapewne utrzyma się także w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku.

/ Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu.

Niemniej jednak całkiem pokaźna liczba unijnych gospodarek w IV kwartale odnotowała wyniki lepsze niż kwartał wcześniej. Tak w zasadzie to regres w PKB na poziomie strefy euro był wynikiem przede wszystkim nawrotu recesji we Francji (-1,3% kdk) oraz we Włoszech (-2,0% kdk) i w Austrii (aż -4,3% kdk). Pod kreską znalazła się także Polska (ze spadkiem PKB o 0,7% kdk w IV kwartale) oraz Holandia (-0,1% kdk). Wciąż nie znamy jednak danych dla siedmiu krajów UE, m.in. dla Grecji, Irlandii i Słowenii.

Jeśli jednak spojrzymy na to, na ile IV kwartał był gorszy od analogicznego kwartału roku poprzedniego, to Polska ze spadkiem PKB o 2,8% rdr nie wypada już tak źle. Wśród gospodarek Unii lepszy wynik odnotowały jedynie Litwa (-1,3% rdr), Łotwa i Rumunia (po -1,7%), Finlandia (-2,0%) oraz Słowacja (-2,7%).  Na przeciwległym biegunie znalazły się gospodarki Hiszpanii (-9,1% rdr), Austrii (-7,8%), Włoch (-6,6%) oraz Francji i Czech (po -5%).

Na statystyki PKB warto też spojrzeć w szerszym horyzoncie czasowym, co pozwoli zniwelować wpływ przesunięć w popycie spowodowanym zamykaniem przez władze poszczególnych sektorów gospodarki.  Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej Polska będzie jednym z zaledwie czterech krajów UE, które w tym roku odrobią zeszłoroczne straty w poziomie PKB.

KK

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
pstrzezek
O kurcze ale trolle dosypały minusów! @vonmisses dostał ponad setkę żeby wyrównać poparcie. Za to grześ i jego złote myśli zza Buga dostały ponad 100+ Och jak cudnie na tym forum
marcin321
Standard, wyszło zlecenie to trole wykonały :)
grzegorzkubik
Pozostałe kraje pierwszą falę recesji przeszły gorzej niż Polska. Nie rozśmieszamy się nawzajem. Polska jest chwalona p-rzez Komisję Europejską za najlepsze wyniki ekonomiczne w Europie. A dlaczego? Bo tam są ekonomiści a nie propagandyści.
pstrzezek
Jeszcze niedawno pisałeś że nie ma tam nikogo kto się zna na ekonomii. A dyskutują tylko na tematy zastępcze. Zmieniłeś zdanie od wczoraj? Gubisz się chłopcze. Ale przynajniej jest z kogo polewać :)))))
search
PKB rdr -2,8% doliczyc inflacja +2,8% wiec nie jest zle, do tego mld z NBP na wykup z rynku wtornego rzadowych obligacji i jakos sie kreci. TVP ma stabilne finasowanie i koscio a to najwazniejsze
leon999
a pinokio mówi ,że Polska to kraj miodem i mlekiem płynący , kłamczuchy w tej UE
toperz69
jarekzbyszek2021-02-16 13:04
Nie mogę pojąć jak można pisać takie bzdury , możę jakieś dane do tego masz ??
jesteś takim trolem na zamówienie czy jak?
dane są dostępne i można zobaczyć co liczby mówią !!!!
budżety były coraz bardzeij spójne (do momentu wystąpienia pandemii) , mimo dużych świadczeń
jarekzbyszek2021-02-16 13:04
Nie mogę pojąć jak można pisać takie bzdury , możę jakieś dane do tego masz ??
jesteś takim trolem na zamówienie czy jak?
dane są dostępne i można zobaczyć co liczby mówią !!!!
budżety były coraz bardzeij spójne (do momentu wystąpienia pandemii) , mimo dużych świadczeń społecznych ,
czym innym jesy dług i jego osługa , jeśli dziedziczysz po kimś dług to on nie znika tylko generuje koszty czyli się powiększa , i tu jest nasz problem , a raczej większości krajów na świecie , jeśłi masz mocną walutę rozliczeniową to możesz sobie pozwolić na wszystko (USA) bo jej wartość nie spadnie znacząco
każdy widzi dookoła siebie jak jest , a jest dużo lepiej niż kilka lat temu
myślmy i analizujmy
przedsiebiorca30
Jak się bawisz w eksperta i wyzywasz kogoś od trolli to mam coś dla Ciebie. Liczby choćby z najbardziej wiarygodnego źródła nic Ci nie powiedzą, jeśli nie potrafisz ich interpretować. Możesz je również intencjonalnie interpretować tak, aby pasowały do Twojego światopoglądu. To, ze budżet w ostatnich latach prosperity Jak się bawisz w eksperta i wyzywasz kogoś od trolli to mam coś dla Ciebie. Liczby choćby z najbardziej wiarygodnego źródła nic Ci nie powiedzą, jeśli nie potrafisz ich interpretować. Możesz je również intencjonalnie interpretować tak, aby pasowały do Twojego światopoglądu. To, ze budżet w ostatnich latach prosperity był bliski zrównoważenia, to po pierwsze prawie, a i tak żadne wielkie osiągniecie. Po drugie PiS nie rozwiązał żadnych problemów strukturalnych, a dodatkowo je pogłębił. Zwiększył udział sztywnych wydatków w budżecie(zwyczajna kiełbasa dla mało zorientowanego obywatela), obniżył wiek emerytalny, co jest zabójstwem dla wszystkich, budżetu, pracujących i najbardziej emerytów, którzy albo będą umierać z głodu albo trzeba będzie ich dodatkowo dotować nawet jeśli mało co odłożyli/wypracowali. Po trzecie, to jest żaden sukces czy polityka gospodarcza, poprzez dług rozdać pieniądze, bo my nie jesteśmy pierwsi którzy tego próbowali i efekty w pierwszych latach zawsze są pozytywne. Zwiększona liczba podatków, która z czasem nie ma już efektu fiskalnego a pozostaje sztywny wydatek i to co teraz się dzieje, czyli zwiększona ilość nowych podatków na gospodarkę w recesji która jeszcze nie wyszła z pandemii!!! Pandemia nie jest tu żadnym usprawiedliwieniem swoją drogą, polityka która jest procykliczna jest największą głupotą znaną w ekonomii.
toperz69 odpowiada przedsiebiorca30
Masz sporo racji
ale ja odniosłem sie do konkretnej wypowiedzi i jej poziomu , była to wypowiedż w kontekście typowo politycznym zakłamująca rzeczywistośc , manipulacja ,bez argumentów .

jak już mam porównywać ;
- budżet - tak prawie zrównoważony , (skoro nigdy wcześniej tak nie było) to jest
Masz sporo racji
ale ja odniosłem sie do konkretnej wypowiedzi i jej poziomu , była to wypowiedż w kontekście typowo politycznym zakłamująca rzeczywistośc , manipulacja ,bez argumentów .

jak już mam porównywać ;
- budżet - tak prawie zrównoważony , (skoro nigdy wcześniej tak nie było) to jest to jakieś osiągnięcie
- zwiększył wydatki ale i wpływy (VAT, pakiet paliwowy) , prędzej nie było wielu świadczeń a podatki te same płaciliśmy
cytuję : zwiększona ilość nowych podatków na gospodarkę w recesji "
-możesz podasz ile tych nowych podatków jest i jaka jest ich wielkość(udział w budżecie) tylko nie zapomnij też wspomnieć o wprowadzonych obniżkach (PIT( dla młodych) , CIT) tego też wcześniej nie było a budżet mniej zbilansowany ,
ktoś podnosił kiedyś VAT na chwilę.......
nie użyłem pandemi jako usprawiedliwienia tylko momentu od którego budżet (głownie przez tarcze) ma duży deficyt

ostatecznie zawsze chodzi o pieniądze (to my podatnicy przecież łożymy na ten budżet)a cała masa oszustów nie i widzę różnice w ich zagospodarowaniu ,
każdy niech spojrzy na siebie i dookoła siebie , argumenty mnie interesują ,
do dzis nie wie co proponuje "opozycja" poza odsunięciem PiS .
konstruktywnej rozmowy ,życzę każdemu , pozdrawiam
pozdrwawiam ,
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki