REKLAMA

Więcej pieniędzy na ratowanie firm

2020-11-26 07:10
publikacja
2020-11-26 07:10
fot. Khongtham / Shutterstock

Spółki, które chcą się restrukturyzować, jeszcze w tym roku mogą dostać od Agencji Rozwoju Przemysłu 650 mln zł. W przyszłym budżet może być większy - pisze w czwartek "Puls Biznesu".

Jak podkreśla dziennik, w sierpniu weszła w życie stworzona w ramach Polityki Nowej Szansy ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania albo restrukturyzacji przedsiębiorstw. "Dzięki temu do firm, szczególnie mikro, małych i średnich, które są zagrożone upadłością, co roku przez dziesięć lat ma trafiać 120 mln zł" - przypomniana "PB".

Według dziennika biznes narzekał, że to zbyt małe pieniądze, żeby kogokolwiek uratować. "Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która jest operatorem programu, przekonywała, że może on zostać zasilony wsparciem z funduszu antycovidowego. I tak się stało" - zaznacza gazeta. Dodaje, że dzisiaj do dyspozycji firm jest 650 mln zł, a w przyszłym roku jest szansa na drugie tyle.

"PB" wyjaśnia, że operacyjnie nabór do programu ruszył dopiero 24 września. "Dlatego w tym roku ze 120 mln zł przewidziano na niego tylko 50 mln zł" - czytamy. Gazeta zwraca uwagę, że 600 mln zł to natomiast wsparcie z funduszu antycovidovego.

"Wciąż jesteśmy przed wydaniem pierwszej decyzji co do udzielenia wsparcia, która powinna zapaść na przełomie listopada i grudnia" - mówi, cytowany przez dziennik, wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.

Kolczyński zaznacza, że przy ocenie wniosku brane są pod uwagę m.in czynniki takie jak znaczenie przedsiębiorcy dla danego rynku czy skala zatrudnienia - pisze dziennik. "Oczywiście jest to oceniane proporcjonalnie do wielkości danego przedsiębiorstwa" - wskazuje gazecie Kolczyński. Dodaje, że firma ubiegająca się o pomoc musi wykazać, że ma racjonalny pomysł na restrukturyzację i że są duże szanse na jej powodzenie - pisze "PB". (PAP)

maja/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Sektor Janda i Bayer Full dostali 400 mln tylko na to aby nie grali,
a tu się szarpnęli na 650 mln...
marxs
wywalanie resztek kasy bo to tylko żeby zawrócić Wisłę kijkiem olbrzymiaczęść biznesów i miejs pracy jest nie do uratowania np.turystyka gdzie Janusz z Grażyną z synem Kevinem i córką Dżessiką podróżowali na all inclusive do Łegiptu,Sopotu czy Zakopanego a teraz nie maja za co kupić chleba z przeceny i biedronkowej wywalanie resztek kasy bo to tylko żeby zawrócić Wisłę kijkiem olbrzymiaczęść biznesów i miejs pracy jest nie do uratowania np.turystyka gdzie Janusz z Grażyną z synem Kevinem i córką Dżessiką podróżowali na all inclusive do Łegiptu,Sopotu czy Zakopanego a teraz nie maja za co kupić chleba z przeceny i biedronkowej musztardy w biedronkowych cenach

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki