Więcej nieodpłatnych godzin dla nauczycieli?

redaktor Bankier.pl

Zmiany w Karcie nauczyciela, minimum godzinowe dla logopedów, psychologów i pedagogów i likwidacja godzin karcianych – to najważniejsze postulaty przedstawione przez związki zawodowe podczas spotkania z minister edukacji Anną Zalewską.

(materiały dla mediów)

Związek Nauczycielstwa Polskiego postulował podczas spotkania objęcie Kartą Nauczyciela pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych czy w placówkach szkolno-wychowawczych. Minister Edukacji to zadanie przyjęła jako swój priorytet.

Premier Beata Szydło zapowiadała na początku swoich rządów zlikwidowanie tzw. godzin karcianych, które nakładają na nauczycieli obowiązek przeprowadzenia dwóch nieodpłatnych lekcji w tygodniu. – 8 stycznia do konsultacji społecznych skierowaliśmy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Znosimy w nim tzw. godziny karciane – informuje minister Anna Zalewska na stronie MEN. Jednak w projekcie ustawy czytamy, że dodatkowe godziny nie zostaną zlikwidowane, a zakłada się jedynie odejście od rejestrowania ich wymiaru.

Swoje wątpliwości w tym temacie wyraził Związek Nauczycielstwa Polskiego. W komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej pisze: „Zdaniem ZNP projektowany zapis może być różnie interpretowany, co w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia liczby niepłatnych godzin realizowanych przez nauczyciela poza pensum dydaktycznym.” Projekt trafił na razie do konsultacji społecznych, które zakończą się 8 lutego.

W czwartkowym spotkaniu z Minister Edukacji uczestniczyły trzy organizacje - Sekcja Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 5 ~JarekM

W najbardziej leserskiej grupie zawodowej pracującej 8.5 miesięca w roku x 18h pensum= tj.ok.660 h po 45 min. + średnio 2-3 pełnopłatne roczne urlopy na" podratowanie zdrowia" panuje nieustające poczucie krzywdy.
Jak by nie liczył to każdy NORMALNY w trakcie swojego życia zawodowego(11m x170h) mając też wyższe wykształcenie przerabia 4, tak czterech takich budżetowych trutni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~rodzic

To są tylko dydaktyczne godziny, ale niektorzy z Was nawet nie wiedzą co pisząIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
Badania wykazały , że polski nauczyciel pracuje więcej niż 40 godzin!!!!!!!!!!!!!!!! Jak macie żle zostańcie nauczycielami, powodzenia. Przez wasze usta przemawia tylko zawiść, szkoda pisać.
Sprawdza się prz... ....., powiedzenie, abyś cudze dzieci uczył.
Dzieci nie są złe.Najgorsi są rodzice którym brakuje często dobrego wychowania.Już dwa pokolenia wcześniej mają wychowywać dobrze, swoje dzieci, aby te dzieci też mogły w przyszłości dobrze wychowywać a tym samym będą dobrym społeczeństwem. A jak mamy?
Polak Polakowi wrogiem!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Wszy

To czegos nie został nauczycielem leserze....
Pochwal sie co Ty robisz to sie zobaczy

! Odpowiedz
1 1 ~JarekM odpowiada ~rodzic

40 godzin tygodniowo np.nauczyciel wf , proszę mnie ze względu na posiadaną wiedzę i arytmię aż tak nie rozśmieszać.

! Odpowiedz
9 10 ~autor

To skandal aby nauczyciel musiał pracować aż 18 godzin tygodniowo !!!!!!!!!!!!!! Zmniejszyć do 9 !!!!!!!!!!!!!! I wzorem górników wypłacać 14 za wakacje.

! Odpowiedz
6 7 ~LuxFerre

Ależ oni już mają płacone za wakacje. Zważywszy na to, że wtedy nic nie robią, to to już jest w praktyce czternastka. Nie wiem czy i piętnastki płaconej nie mają.

! Odpowiedz
2 5 ~akurat odpowiada ~LuxFerre

Wakacje mają dzieci a to jest urlop, jak wszędzie.

! Odpowiedz
2 8 ~Jan324

W sumie to nie nauczyciele pracujący w szkołach wymyślili ten system edukacji. Są jedynie jego wykonawcami.

! Odpowiedz
10 6 ~as

W Polsce jest 300.000 nauczycieli za dużo porównując do Niemiec ,W B , USA itp itp przeliczając ich pensie to można smiało powiedzieć że swiadomie okradają uczciwie pracujących na 18 miliadrów rocznie i nikt z tego sobie nic nie robi hahahahahaha to jest cała Polska uczniów ubywa a nauczycieli przybywa....

! Odpowiedz
2 3 ~HighFive

co to jest WB? Warner Bross :) ??? Chyba chodziło o GB...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.