REKLAMA

Wiceszef KE Timmermans: Przy zamawianiu szczepionek popełniono błędy

2021-03-14 16:21, akt.2021-03-15 15:07
publikacja
2021-03-14 16:21
aktualizacja
2021-03-15 15:07
Wiceszef KE Timmermans: Przy zamawianiu szczepionek popełniono błędy
Wiceszef KE Timmermans: Przy zamawianiu szczepionek popełniono błędy
fot. Pool / / Reuters

Przy zamawianiu szczepionek przeciw Covid-19 popełniono błędy, zarówno na poziomie unijnym, jak i państw członkowskich - przyznał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Polityk odpowiedział na zarzuty, że Unia Europejska dokonała niesprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla niemieckiej gazety "Tagesspiegel am Sonntag" wiceprzewodniczący KE zaznaczył jednocześnie, że ocenę tego, jak UE radzi sobie z pandemią koronawirusa, należy zostawić na jej koniec. "Dopiero wtedy będziemy w stanie zobaczyć, co zrobiliśmy dobrze, a co źle" - wskazał.

Dodał, że obecnie najważniejsze jest, by "cała Europa dostała szczepionki". Jak podkreślił w kontekście wspólnych zamówień szczepionek dla krajów UE, jest to w interesie także bogatszych krajów europejskich, "takich jak Niemcy".

Wywiad Timmermansa ukazał się dwa dni po tym, jak kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział, że szczepionki przeciwko Covid-19 nie są dostarczane do krajów UE zgodnie z przyjętymi ustaleniami, tj. proporcjonalnie do liczby ludności poszczególnych państw. Wskazywał, że niektóre kraje - takie jak Malta, Dania i Holandia - dostały w stosunku do swojej populacji znacznie więcej dawek niż np. Bułgaria czy Chorwacja.

Rzecznik KE tłumaczy się ze słów Timmermansa

"Nasze stanowisko jest bardzo jasne. Wdrożyliśmy strategię zakupów szczepionek. (...) Strategia wspólnych zakupów była nie tylko niezbędna, ale została też dobrze odebrana przez kraje członkowskie. Po to, by zagwarantować dostępność szczepionek we wszystkich krajach UE. Strategia zakupów szczepionek była sukcesem. Wybraliśmy szczepionki, które działają, które zostały zaakceptowane przez unijne organy regulacyjne" - powiedział Mamer. Dodał, że UE zakupiła "wystarczającą ilość" szczepionek.

Podkreślił, że firmy farmaceutyczne muszą teraz pracować na rzecz dostarczenia odpowiedniej liczby dawek do krajów UE, co zawarte zostało w kontraktach. Jego zdaniem w zakresie dostaw są problemy, a unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton pracuje nad tym, aby szczepionki trafiły do krajów UE.

Pytający zauważył, że Timmermans nie krytykował faktu, że dostawy z firm farmaceutycznych do krajów UE są niższe, niż wynika to z kontraktów, ale działania samej Komisji w czasie negocjacji umów.

Rzecznik nie odpowiedział jednak, co Timmermans miał na myśli. Wskazał, że jeśli chodzi o zamówienia szczepionek może powiedzieć w imieniu KE, że poprawie powinno ulec wdrażanie kontraktów, czyli kwestia realizacji dostaw.

W piątek szefowie rządów Austrii, Słowenii, Czech, Łotwy i Bułgarii wystosowali list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym wzywają ich do najszybszego zorganizowania unijnego szczytu na temat dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19 wśród państw UE. Do ich postulatów dołączyła później Chorwacja.

Holandia i Malta odrzuciły oskarżenia Kurza, że dostały nieproporcjonalnie więcej szczepionek w stosunku do swojej populacji. Maltański minister zdrowia Chris Fearne powiedział, że szczepionki dla jego kraju zostały nabyte zgodnie z porozumieniem z UE. W podobnym duchu wypowiedziało się holenderskie ministerstwo zdrowia dla agencji dpa, które oświadczyło: "Trzymamy się uzgodnień".

W Unii Europejskiej do użytku dopuszczone są obecnie cztery szczepionki przeciw Covid-19: koncernów BionTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. UE zamówiła od nich łącznie 1,4 mld dawek, co - jak podaje dpa - oznacza nadwyżkę wobec potrzeb Wspólnoty, liczącej 450 mln mieszkańców. (PAP)

skib/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki