REKLAMA

Wiceprezes banku centralnego: NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego

2021-02-15 18:16
publikacja
2021-02-15 18:16
Wiceprezes banku centralnego: NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego
Wiceprezes banku centralnego: NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego
fot. NBP / / Flickr

NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego - powiedziała w trakcie wideokonferencji wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że dotychczasowe interwencje walutowe, które mogą zostać powtórzone w przyszłości, zakotwiczyły kurs złotego na słabszym poziomie.

"Traktujemy kurs walutowy jako bardzo ważną część mechanizmu transmisji monetarnej i chcemy, by pozostał on efektywny. Dla nas interwencje są instrumentem, który możemy zastosować w przyszłości. Zdecydowanie nie chcemy jednak widzieć mocnej aprecjacji złotego w sytuacji ożywienia. Procykliczna aprecjacja nie jest przez nas mile widziana" - powiedziała.

"By zwalczyć tę presję dokonaliśmy interwencji na rynku walutowym pod koniec ubiegłego roku. Mieliśmy dużo sygnałów z rynku, że to co się wówczas działo, to była właśnie ta presja na kurs złotego. Uważam, że zatrzymaliśmy tę presję i zakotwiczyliśmy poziom kursu wyżej" - dodała.

Wskazała, że NBP utrzymuje reżim płynnego kursu walutowego bez zmian.

NBP nie widzi znacznego zawężenia ujemnej luki popytowej.

"Jesteśmy bardzo ostrożni w naszych projekcjach i widzimy negatywne ryzyka. Nie możemy zapominać, że wciąż mamy bardzo, bardzo dużą ujemną lukę popytową, a patrząc w przyszłość - w zasadzie nie widzimy jej dużego zmniejszenia" - powiedziała Kightley.

Na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński potwierdził, że od połowy grudnia NBP dokonywał zakupu walut obcych na rynku walutowym (oddziałuje to w kierunku osłabienia PLN), by wzmocnić oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

Pod koniec grudnia 2020 r. Glapiński po raz pierwszy wskazał, a później powtórzył w styczniowych wypowiedziach, że NBP ma przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji walutowych, choć na razie prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby.

Większość członków RPP oceniła w trakcie styczniowego posiedzenia, że prowadzone od grudnia 2020 roku interwencje na rynku walutowym ograniczyły ryzyko procyklicznego umocnienia złotego i wzmacniają oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

RPP odnosi się do kursu złotego od czerwca 2020 r. Obecnie większość członków Rady uważa, że brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (4)

dodaj komentarz
artimu
Jednym słowem żeby mieć tania siłę roboczą
czyli będziemy więcej zarabiać, ale wartość tego będzie zawsze 300EUR
aby nowa szlachta ( PIS ) mogła się bogacić

pozdrawiam wszystkich chłopów pańszczyźnianych,
killgore
Drodzy obywatele! NBP „zakotwiczy” wartosć waszych oszczędności względem prawdziwych walut na niższym poziomie.

Kurtyna
lorelie
Złoty jest mega umocniony, $ kilka miesięcy temu był po 3.92 a teraz 3.70 Franek był po 4.27 a teraz 3.16
jpelerj
Biedaku, nie pisz o tym, czego nie rozumiesz. Tu to tak nie działa, jak w TVP Info. LOL

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki