REKLAMA

Wiceprezes banku centralnego: NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego

2021-02-15 18:16
publikacja
2021-02-15 18:16
Wiceprezes banku centralnego: NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego
Wiceprezes banku centralnego: NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego
fot. NBP / / Flickr

NBP zdecydowanie nie chce widzieć mocnej, procykliczej aprecjacji złotego - powiedziała w trakcie wideokonferencji wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że dotychczasowe interwencje walutowe, które mogą zostać powtórzone w przyszłości, zakotwiczyły kurs złotego na słabszym poziomie.

"Traktujemy kurs walutowy jako bardzo ważną część mechanizmu transmisji monetarnej i chcemy, by pozostał on efektywny. Dla nas interwencje są instrumentem, który możemy zastosować w przyszłości. Zdecydowanie nie chcemy jednak widzieć mocnej aprecjacji złotego w sytuacji ożywienia. Procykliczna aprecjacja nie jest przez nas mile widziana" - powiedziała.

"By zwalczyć tę presję dokonaliśmy interwencji na rynku walutowym pod koniec ubiegłego roku. Mieliśmy dużo sygnałów z rynku, że to co się wówczas działo, to była właśnie ta presja na kurs złotego. Uważam, że zatrzymaliśmy tę presję i zakotwiczyliśmy poziom kursu wyżej" - dodała.

Wskazała, że NBP utrzymuje reżim płynnego kursu walutowego bez zmian.

NBP nie widzi znacznego zawężenia ujemnej luki popytowej.

"Jesteśmy bardzo ostrożni w naszych projekcjach i widzimy negatywne ryzyka. Nie możemy zapominać, że wciąż mamy bardzo, bardzo dużą ujemną lukę popytową, a patrząc w przyszłość - w zasadzie nie widzimy jej dużego zmniejszenia" - powiedziała Kightley.

Na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński potwierdził, że od połowy grudnia NBP dokonywał zakupu walut obcych na rynku walutowym (oddziałuje to w kierunku osłabienia PLN), by wzmocnić oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

Pod koniec grudnia 2020 r. Glapiński po raz pierwszy wskazał, a później powtórzył w styczniowych wypowiedziach, że NBP ma przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji walutowych, choć na razie prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby.

Większość członków RPP oceniła w trakcie styczniowego posiedzenia, że prowadzone od grudnia 2020 roku interwencje na rynku walutowym ograniczyły ryzyko procyklicznego umocnienia złotego i wzmacniają oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

RPP odnosi się do kursu złotego od czerwca 2020 r. Obecnie większość członków Rady uważa, że brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
artimu
Jednym słowem żeby mieć tania siłę roboczą
czyli będziemy więcej zarabiać, ale wartość tego będzie zawsze 300EUR
aby nowa szlachta ( PIS ) mogła się bogacić

pozdrawiam wszystkich chłopów pańszczyźnianych,
killgore
Drodzy obywatele! NBP „zakotwiczy” wartosć waszych oszczędności względem prawdziwych walut na niższym poziomie.

Kurtyna
lorelie
Złoty jest mega umocniony, $ kilka miesięcy temu był po 3.92 a teraz 3.70 Franek był po 4.27 a teraz 3.16
jpelerj
Biedaku, nie pisz o tym, czego nie rozumiesz. Tu to tak nie działa, jak w TVP Info. LOL

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki