REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wicepremier Kowalczyk obrzucony jajkami. Awantura na forum rolniczym

2023-03-22 17:20, akt.2023-03-22 20:13
publikacja
2023-03-22 17:20
aktualizacja
2023-03-22 20:13

Od incydentu rozpoczęła się debata z wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem i komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Minister rolnictwa został obrzucony jajkami.

Wicepremier Kowalczyk obrzucony jajkami. Awantura na forum rolniczym
Wicepremier Kowalczyk obrzucony jajkami. Awantura na forum rolniczym
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Minister obrzucony jajkami

Dyskusja rozpoczęła się od gwizdów i okrzyków obecnych na sali rolników, tuż przed tym, jak głos zabrać miał Kowalczyk. W stronę wicepremiera poleciało kilka jajek. Interweniowali policjanci, którzy wyprowadzili kilku, najbardziej krewkich, rolników.

- Kilkanaście osób zaczęło skandować takie hasła "judasze, judasze" czy "Kowalczyk nie ma prawa wypowiadać się na Podkarpaciu - relacjonował reporter TVN24. Wicepremier Kowalczyk został zasłonięty przez funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, musiał robić uniki. Po kilkuminutowym zamieszaniu debata była kontynuowana.

To nie pierwsze take wydarzenie dotyczące ministra w ostatnim czasie. Podczas targów Agrotech w Kielcach 18 marca Henryk Kowalczyk został wygwizdany. Rolnicy kierowali w jego stronę okrzyki, m.in. "spier.... dziadu", "Judasze", "złodzieje". 

Udało się wrócić do debaty

Minister rolnictwa w swoim wystąpieniu mówił m.in., że Europejski Zielony Ład (EZŁ), który będzie obowiązywał w rolnictwie to „piękna deklaracja”. „Zobaczymy jak będzie realizowany w praktyce. Był on konstruowany w innych warunkach niż są obecnie, nie było przede wszystkim wojny, kiedy powstawał” – zauważył Kowalczyk.

Dodał, że jednym z jego założeń jest redukcja użycia środków ochrony roślin w rolnictwie o połowę. Przypomniał, że Polska zaprotestowała przeciwko temu i na razie trwają dyskusje w tej kwestii.

Podkreślił, że kolejną nowością jest zmiana płatności bezpośrednich, w tym kontekście powiedział, że wprowadzone będą Ekoschematy. Zapewnił, że rolnicy mogą liczyć przy wprowadzaniu tego rozwiązania na „bardzo intensywne szkolenia przez doradców”. „Te szkolenia będą darmowe dla rolników, doradcy będą mieli za nie płacone” – zadeklarował wicepremier.

Z kolei komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że KE zgodziła się na pomoc publiczną z polskiego budżetu dla rolników w kwocie 600 mln zł. Pieniądze mają być wsparciem dla rolników, cierpiących z powodu napływu ziarna z Ukrainy. Dodał, że dodatkowo na ten cel przeznaczone zostanie niemal 30 mln euro z KE.

„W sumie będzie to 900 mln zł dla polskich rolników. Jeśli będzie taka konieczność rozważymy kolejne transze takiej pomocy. To rząd zdecyduje, kto i w jakiej wysokości dostanie te pieniądze” – zaznaczył Wojciechowski.

Komisarz przypomniał, że jest zdecydowanym przeciwnikiem tak radyklanego ograniczenia użycia środków ochrony roślin. „Trzeba redukować nadmiar chemii w rolnictwie, ale innym metodami” – dodał.

Zadeklarował, że razem z wicepremierem Kowalczykiem robią wszystko, by sprawę ukraińskiego zboża wyjaśnić.

W kwestii ukraińskiego zboża Kowalczyk po raz kolejny zapewnił, że każda jego partia jest badana. „Każda tona zboża jest zarejestrowana. Mamy wiedzę kto, co i ile sprowadza. W 2022 r. z Ukrainy przyjechało 2,6 mln ton zbóż, z tego najwięcej było kukurydzy 1,8 mln ton, a pszenicy było ok. 450 tys. ton” – podał minister.

Na zakończenie debaty przysłuchujące się jej osoby mogły zadawać pytania. Zdecydowana większość pytań dotyczyła ukraińskiego zboża. Rolnicy przypominali, że sygnalizowali problemy z zalewającym rynek zbożem ze wschodu już w ubiegłym roku. Twierdzili, że mają informacje, że zboże nie jest badane i jest złej jakości. Niektórzy z pytających mówili, że ukraińskie zboże jest sprzedawane przez Ukraińców, którzy zakładają firmy w Polsce, w polskich skupach, jako zboże z naszego kraju.

Głos w dyskusji zabrał również Artur Balazs, który zwrócił uwagę, że Polska sama sobie z problemem zboża ukraińskiego nie poradzi. „UE otwierając granicę z Ukrainą mogła przewidzieć, że zboże zaleje taki kraj jak Polska. To problem całej UE” – powiedział.

Na końcu głos zabrał również Kowalczyk, który zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w ministerstwie odbywać się mają spotkania ze środowiskiem rolniczym na temat tego m.in. jak ograniczyć import zboża z Ukrainy i jak wspierać eksport tego zboża, które już jest w naszym kraju.

Europejskie Forum Rolnicze potrwa w Jasionce do czwartku. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (37)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Nie chcę stawać po niczyjej stronie tego sporu, ale w sumie dostał to na co zasługiwał. Mamią ludzi, nakręcają jednych na drugich, niech posmakują tej nienawiści którą szerzą
jkl777
"Nie popieram, ale rozumiem"
pstrzezek odpowiada jkl777
To i tak lepiej niż Beatka Mazurek: "Nie rozumiem kompletnie wczorajszej wypowiedzi sędziego Pszczółkowskiego. I nie dość, że jej nie rozumiem, to się z nią nie zgadzam" ;)))
polonu
rozkradli i przeżarli wszystko , niedługo inflacja spadnie bo inflacje okradną , /W Chinach żydzi takich numerów nie zrobią bo na szafot . boją się tego kraju jak diabeł święconej wody , trzymają się z dala lepiej nie ryzykować w Polsce hulaj dusza piekła nie ma jeszcze premie sąd przyznaje promocja za ciężką złodziejską działalność rozkradli i przeżarli wszystko , niedługo inflacja spadnie bo inflacje okradną , /W Chinach żydzi takich numerów nie zrobią bo na szafot . boją się tego kraju jak diabeł święconej wody , trzymają się z dala lepiej nie ryzykować w Polsce hulaj dusza piekła nie ma jeszcze premie sąd przyznaje promocja za ciężką złodziejską działalność po co robić koledzy kradli to i Gwiazda dostał 1,mln 300 tyś napiwku zadość uczynienie za leżenie .
ketchup1
Rolnicy tak jak i górnicy i wiele innych to się stają takie upośledzone grupy społeczne o których państwo zawsze dbało i przez to dbanie teraz mają tylko roszczenia i wymagania. Zadyma jest o to że im spadły ceny pszenicy , bo myśleli że będą sprzedawać po 2000 tys gdzie koszt produkcji koło 700 zł. A teraz spekulacja im nie wyszła Rolnicy tak jak i górnicy i wiele innych to się stają takie upośledzone grupy społeczne o których państwo zawsze dbało i przez to dbanie teraz mają tylko roszczenia i wymagania. Zadyma jest o to że im spadły ceny pszenicy , bo myśleli że będą sprzedawać po 2000 tys gdzie koszt produkcji koło 700 zł. A teraz spekulacja im nie wyszła i trzeba sprzedać po 1000. I państwo jak dla niepełnosprawnych jeszce im dopłaca. Ukraina to tylko dla nich wymówka , owszem pszenica jest sprowadzana ale obniżki cen to głównie spadki cen pszenicy na matif. Jak były momenty że była notowana już prawie po 2000 PLN w przeliczeniu tak teraz jest 1200 . Rolniku powinieneś ponosić ryzyko rynkowe tak jak każden inny przedsiębiorca . Dość uprzywilejowanych grup społecznych.
forfun
szkoda jajek trzeba użyć obornika
polonu
mają okazje to kradną ,każdy by tak robił przy obecnym systemie ,aż się prosi. rozwiązać sejm senat pałace Aarona przeznaczyć na muzeum , kluczowe stanowiska w państwie konkurs . Polak nie brał żadnego długu za granicą kraju- jak żydzi brali między sobą kredyty i pożyczał pieniądze jeden drugiemu , to niech sami teraz sobie spłacają mają okazje to kradną ,każdy by tak robił przy obecnym systemie ,aż się prosi. rozwiązać sejm senat pałace Aarona przeznaczyć na muzeum , kluczowe stanowiska w państwie konkurs . Polak nie brał żadnego długu za granicą kraju- jak żydzi brali między sobą kredyty i pożyczał pieniądze jeden drugiemu , to niech sami teraz sobie spłacają między sobą a nie jeden drugiemu pożycza a oddawać każe Polakowi ha ha ha głupi naród Polski fi fi fi tylko siąść i płakać , poczekajcie Morawiecki dopożyczy w Japonii bo w Izraelu posucha i nie dadzą , ciężko będzie ściągnąć ten dług za dużo oj Janusze .
socjalistyczneg
Ten Pan tak fajnie się uśmiecha, i jakie ma reprezentacyjne uzębienie !

Zęby godne ministra!
A jajka za co?
zenonn
Powinien sobie swoje wyrwać i cierpieć mając sztuczne.
Każdy celebryta wymienia co kilka lat klawiaturę w pysku.
polonu
rząd ustanowiony w drodze otwartego konkursu z kryteriami , to wszystko w temacie Zwykły urzędnik państwowy dobrze opłacony ograniczona liczba etatów . Likwidacja immunitetu , finansowanie partii ,organizacja ,fundacji ,funduszów . ważne kluczowe decyzje referendum . Tanie państwo sprawnie rządzone przez prawdziwych fachowców . Przy rząd ustanowiony w drodze otwartego konkursu z kryteriami , to wszystko w temacie Zwykły urzędnik państwowy dobrze opłacony ograniczona liczba etatów . Likwidacja immunitetu , finansowanie partii ,organizacja ,fundacji ,funduszów . ważne kluczowe decyzje referendum . Tanie państwo sprawnie rządzone przez prawdziwych fachowców . Przy obecnym systemie rządzenia , każde państwo upadnie . kwestia czasu , upadek i nędza . Tego powinien żądać naród bo to są jego pieniądze z podatków a nie Morawieckiego czy Kaczyńskiego na ulice , nie utrzymywać takiego stanu rzeczy . Ustanowić rząd fachowców . jak nie ustąpią z koryta kij i po prostu odgonić świnie ,one uciekną ,tylko trzeba działać . sama świnie nie ustąpi jak chapka nie ma mowy . trzeba odgonić .

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki