REKLAMA
DZIEŃ UE

Wiceminister finansów: Chcemy jak najszybciej obudzić gospodarkę

2020-07-03 06:59
publikacja
2020-07-03 06:59

Deficyt 2020 będzie duży, żeby w 2021 r. można było ograniczyć zadłużenie i wrócić na ścieżkę zrównoważonych finansów publicznych - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski w wywiadzie, który ukazał się w piątek w "Pulsie Biznesu".

Wiceminister finansów: Chcemy jak najszybciej obudzić gospodarkę
Wiceminister finansów: Chcemy jak najszybciej obudzić gospodarkę
/ Puls Biznesu

"Często powtarza się taką niesłuszną tezę, że państwo nie powinno się zadłużać, że jest jak budżet domowy - powinno wydawać tyle, ile dostaje. To teza świadcząca o braku wiedzy o procesach gospodarczych i finansowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego" - powiedział Patkowski.

Dodał, że "budżet państwa uzyskuje kredyt dużo taniej niż przedsiębiorstwa". W ocenie wiceministra "lepiej, żeby państwo w odpowiedzialnych granicach zadłużenia stymulowało wzrost gospodarczy, niż żeby pozostawało bierne i żebyśmy stali w próżni gospodarczej".

Patkowski powiedział, że "finanse państwa są w dobrym stanie, a to, że w okres pandemii koronawirusa weszliśmy ze zrównoważonym budżetem, pozwala nam teraz aktywnie pobudzać gospodarkę do ponownego uruchomienia po okresie kilkutygodniowego lockdownu".

"Stąd nasza aktywność w zakresie tarczy antykryzysowej i finansowej. Nie ma żadnych wątpliwości że bez nich mielibyśmy już dwucyfrowe bezrobocie, a koszty gospodarcze i społeczne byłyby znacznie większe niż wpompowanie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy blisko 100 mld złotych w polskie firmy na ochronę miejsc pracy, zapewnienie płynności finansowej i przetrwanie koronawirusa przez setki tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw" - wskazał. (PAP)

oloz/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (69)

dodaj komentarz
killgore
Przez Pana Ministra przemawia z całą pewnością długoletnie doświadczenie. Miał czas, żeby je zdobyć. To z pewnością nie jest jakiś tam leszcz teoretyk z partyjnego nadania, tylko prawdziwy profesjonalista!

A że tak spytam, w 2008 roku, jak mieliśmy poprzedni kryzys, to Pan minister był juz w liceum czy jeszcze w gimnazjum?
chudyjakszkapa
Błedne jest z gruntu rozumowanie że zadłużeniem rządzący układ uratował gospodarkę... bład, prawda jest taka że nie należało likwidować gospodarki na kilka miesięcy po to żeby potem ją .... ratować. Za ten kryzys gospodarczy w pełni odpowiada kaczyński a nie wirus, który mniej ludzi zabił niż alkohol za kierownicą ...powtarzam zapaść Błedne jest z gruntu rozumowanie że zadłużeniem rządzący układ uratował gospodarkę... bład, prawda jest taka że nie należało likwidować gospodarki na kilka miesięcy po to żeby potem ją .... ratować. Za ten kryzys gospodarczy w pełni odpowiada kaczyński a nie wirus, który mniej ludzi zabił niż alkohol za kierownicą ...powtarzam zapaść gospodarcza to nie wynik wirusa tylko decyzji o zamknieciu gospodarki, za tę ecyzję należy się więzienie dla tego pana i jego koleszków któzy jak szumowski zarobili miliony na układach i maseczkach
bha
Cóż...Bez wygodnego mydlenia. Od ponad 30 lat dług ogólny kraju rośnie coraz bardziej OGROMNIE niestety do coraz droższej spłaty co roku wszystkich pokoleń już na WIECZNOŚĆ !!!. https://commodity.com/debt-clock/poland/
klunej
A czy państwo nie może stymulować gospodarki z oszczędności, tylko robi to z kredytu?
Kto za to zapłaci? Minister?
spolegliwyksiegowy
cyt: "to co teraz będzie Poraziński"? :)
talmud
"tu spocznij". .... jak sama nazwa wskazuje to miejsce spoczynku błogiej beztroski & niespełnionych marzen ...mozna sparafrazować na "tu wypocznij"........LMAO
samsza
A Chińczycy, "cienkie Bolki", w obecnej sytuacji boją się długu... jak powiedział Jakub Jakubowski
https://youtu.be/TzvaJZxdeMs
A prezydent Duda nie boi się wydać 100 mld między śniadaniem, a obiadem, bez rozstroju żołądka.
nanader1
Kolejny zwolennik polityki procyklicznej. Gratulacje!
and00
Nie wiem czy sie boją długu, ale i Chiński rząd i firmy, i obywatele są bardzo mocno zadłużeni,

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki