REKLAMA

Wicemarszałek Sejmu o feminatywach w polityce: posłanka to chyba jakaś kanapa

2019-11-25 09:20
publikacja
2019-11-25 09:20

Wicemarszałek Sejmu była  pytana o tzw. "żeńskie końcówki", czyli stosowanie feminatywów w odniesieniu do parlamentarzystek - co postulują przedstawicielki Lewicy. Zdaniem Gosiewskiej jest to "psucie języka polskiego" i "ośmieszanie funkcji", którą wypełniają kobiety.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

"Posłanka - z czym nam się kojarzy, patrząc na język polski? Nie kojarzy się dobrze, nie jest to poważne określenie funkcji, którą wypełniamy" - mówiła. "Posłanka to chyba jakaś kanapa" - dodała.

Gosiewska stwierdziła, że wolałaby zajmować się "sprawami poważnymi", ale dyskusja na temat żeńskich końcówek pokazuje, że to "kolejny krok dla rozpychania się ze swoim światopoglądem w środowisku, które w Polsce tego typu +nowoczesności+ nie akceptuje i akceptować nie będzie". "Jesteśmy przywiązani do tradycji. I tej tradycji opartej na chrześcijańskich wartościach będziemy bronić w każdym miejscu, a szczególnie w parlamencie" - oświadczyła.

Przed pierwszym posiedzeniem Sejmu posłanki Lewicy złożyły w Kancelarii Sejmu pismo, w którym domagają się, aby na drukach sejmowych i tabliczkach przy miejscach w sali plenarnej były "żeńskie końcówki", czyli aby zamiast słowa "poseł" stosowano wobec nich sformułowania "posłanka". Kancelaria Sejmu nie uwzględniła tego postulatu.

W ubiegłą środę posłanki Lewicy spotkały się w tej sprawie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Jak informowały, sprawa "żeńskich końcówek" ma być tematem najbliższego posiedzenia Prezydium Sejmu.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
To tylko pokazuje jak poważnymi sprawami zajmuje się ta pani....
karbinadel
Czy na sali jest lekarz? Co mają wspólnego żeńskie końcówki rzeczowników osobowych z chrześcijańskimi wartościami?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki