REKLAMA

Wenezuelska konstytuanta powołała komisję do sądzenia "zdrajców ojczyzny"

2018-07-05 22:46
publikacja
2018-07-05 22:46

Złożone ze zwolenników prezydenta Nicolasa Maduro i całkowicie kontrolowane przez jego rząd Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne Wenezueli powołało w czwartek "komisję do zbadania działalności wrogów ojczyzny", którzy rzekomo zabiegają o interwencję obcych wojsk w kraju.

Diosdado Cabello, przewodniczący konstytuanty - nieuznawanej przez wenezuelską opozycję, którą reprezentuje prawomocnie wybrany, ale zmarginalizowany przez Maduro parlament - zapowiedział, że komisja "ustali winnych i wystąpi do organów wymiaru sprawiedliwości o osądzenie i ukaranie zamieszanych w te działania".

/ fot. Carlos Garcia Rawlins / FORUM

Cabello oświadczył, że w tym tygodniu prezydent USA Donald Trump naradzał się ze swymi współpracownikami w sprawie ewentualnej inwazji na Wenezuelę i miał powiedzieć, iż "prawdopodobnie" do niej dojdzie.

"Jednak również oni nie wiedzą, jak się sprawy potoczą (...) i milion razy zaznają smaku klęski, jeśli odważą się postawić stopę na naszej ziemi (...) Staniemy się dla nich nowym Wietnamem, staniemy się ich zmorą" - dodał przewodniczący konstytuanty.

Cabello występując na sesji tego zgromadzenia, zwołanej z okazji 207. rocznicy proklamowania niepodległości Wenezueli, dodał, że "szczęśliwie zamiar (dokonania inwazji) nie został przez Trumpa skonkretyzowany", a stoją za nim "osoby, które mienią się Wenezuelczykami".

Waszyngton zaprzeczył w czwartek, jakoby administracja Donalda Trumpa miała w ubiegłym roku planować wojskową inwazję na Wenezuelę, ale przyznał, że taka opcja pozostaje na stole jako jeden z wielu sposobów "dopomożenia narodowi wenezuelskiemu w odzyskaniu demokracji".

"Nie było planowania inwazji" - odpowiedział na pytanie agencji EFE rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Źródło, na które powołuje się EFE, podkreśliło, że mimo to USA będą rozważały "wszystkie opcje, jakie są do dyspozycji", w tym wojskową, "aby pomóc narodowi wenezuelskiemu w odzyskaniu demokracji, stabilizacji i pomyślności".(PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
U nas będą sądzić zdradzieckie mordy, co to jednemu gościowi brata zamordowali:D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki