Węgry zniosły zakaz handlu w niedzielę

Parlament węgierski zniósł we wtorek ustawę zakazującą handlu w niedzielę. Uczynił to na wniosek rządu po nieco ponad roku obowiązywania przepisów, które nie zyskały aprobaty społecznej. O sprawie pisaliśmy wczoraj na Bankier.pl. 

Węgry zniosły zakaz handlu w niedzielę
Węgry zniosły zakaz handlu w niedzielę (YAY Foto)

Zniesienie zakazu poparło 163 posłów, przeciwnych było 2, a 11 wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu wniosku o zniesienie ustawy szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Antal Rogan, oraz minister gospodarki narodowej Mihaly Varga nawiązali do inicjatywy rozpisania referendum na temat zakazu handlu w niedzielę, z którą wystąpiła Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP).

Podkreślili, że dla rządu najważniejszą kwestią jest obecnie wspólny sprzeciw wobec proponowanych przez Brukselę obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców. Referendum w tej sprawie zapowiedział w lutym premier Orban. Rogan mówił wcześniej, że rząd ma nadzieję, iż dzięki zniesieniu zakazu handlu w niedzielę obywatele zwrócą większą uwagę na referendum w sprawie odrzucenia unijnego mechanizmu ustalania kwot relokacji uchodźców.

Wnioskodawcy przekonywali, że choć ustawa nie cieszyła się poparciem społeczeństwa, to osiągnięto kilka celów, np. w 2015 r. obroty w sektorze drobnego handlu wzrosły o 5,6 proc., a liczba zatrudnionych w nim osób wzrosła o ponad 3 tys.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązywał od 15 marca 2015 roku, ale nie dotyczył najmniejszych sklepów. W niedawno przeprowadzonym sondażu sprzeciwiały mu się dwie trzecie respondentów.

Posłowie zdecydowali we wtorek, że obecnie sami handlowcy będą mogli decydować o godzinach otwarcia swych sklepów z uwzględnieniem m.in. zwyczajów nabywców oraz interesów pracowników i okolicznych mieszkańców.

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę straci moc w dzień po opublikowaniu wtorkowej nowelizacji, co oznacza, że w zależności od jego terminu sklepy mogłyby zostać otwarte już w najbliższą niedzielę.

Mimo to MSZP zapowiedziała zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie, gdyż zdaniem partii rząd może ponownie wprowadzić zakaz handlu w niedzielę.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~musli

Handelek w niedzielę?! Będzie krucjata.. tylko krzyż i miecz pomoże !

! Odpowiedz
5 5 ~lach

Teraz Orban powinien wprowadzić w ramach przyśpieszenia rozwoju gospodarczego 7 dniowy tydzień pracy dla urządów , sądów, administracji lokalnej , wszystkiego co robi sobie jeszcze wolne w niedzielę kosztem niewolników zatrudnionych w handlu. To byłby wzrost gospodarczy. Nieprawdopodobne przyśpieszenie procedur utrudniających życie społeczne i gospodarcze dałoby takiego kopa do przodu dla Całych Węgier, że wkrótce cały zachód podziwiałby CUD Węgierski. jak tego nie zrobi - to dalej będą ciągnąć w ogonie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~plutarch

Nie poznali się na "dobrej zmianie dla Węgier"? Kaczyński oczywiście skopiuje najgorsze wzorce, po i po szkodzie głupi.

! Odpowiedz
9 6 ~Leszek1977

Ludzie nie dorośli do przestania być niewolnikiem. Niestety

! Odpowiedz
1 7 ~plutarch

kopiejka rzecze

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil