REKLAMA

Węgry zniosły zakaz handlu w niedzielę

2016-04-12 15:50
publikacja
2016-04-12 15:50

Parlament węgierski zniósł we wtorek ustawę zakazującą handlu w niedzielę. Uczynił to na wniosek rządu po nieco ponad roku obowiązywania przepisów, które nie zyskały aprobaty społecznej. O sprawie pisaliśmy wczoraj na Bankier.pl. 

fot. / / YAY Foto

Zniesienie zakazu poparło 163 posłów, przeciwnych było 2, a 11 wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu wniosku o zniesienie ustawy szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Antal Rogan, oraz minister gospodarki narodowej Mihaly Varga nawiązali do inicjatywy rozpisania referendum na temat zakazu handlu w niedzielę, z którą wystąpiła Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP).

Podkreślili, że dla rządu najważniejszą kwestią jest obecnie wspólny sprzeciw wobec proponowanych przez Brukselę obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców. Referendum w tej sprawie zapowiedział w lutym premier Orban. Rogan mówił wcześniej, że rząd ma nadzieję, iż dzięki zniesieniu zakazu handlu w niedzielę obywatele zwrócą większą uwagę na referendum w sprawie odrzucenia unijnego mechanizmu ustalania kwot relokacji uchodźców.

Wnioskodawcy przekonywali, że choć ustawa nie cieszyła się poparciem społeczeństwa, to osiągnięto kilka celów, np. w 2015 r. obroty w sektorze drobnego handlu wzrosły o 5,6 proc., a liczba zatrudnionych w nim osób wzrosła o ponad 3 tys.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązywał od 15 marca 2015 roku, ale nie dotyczył najmniejszych sklepów. W niedawno przeprowadzonym sondażu sprzeciwiały mu się dwie trzecie respondentów.

Posłowie zdecydowali we wtorek, że obecnie sami handlowcy będą mogli decydować o godzinach otwarcia swych sklepów z uwzględnieniem m.in. zwyczajów nabywców oraz interesów pracowników i okolicznych mieszkańców.

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę straci moc w dzień po opublikowaniu wtorkowej nowelizacji, co oznacza, że w zależności od jego terminu sklepy mogłyby zostać otwarte już w najbliższą niedzielę.

Mimo to MSZP zapowiedziała zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie, gdyż zdaniem partii rząd może ponownie wprowadzić zakaz handlu w niedzielę.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~musli
Handelek w niedzielę?! Będzie krucjata.. tylko krzyż i miecz pomoże !
~lach
Teraz Orban powinien wprowadzić w ramach przyśpieszenia rozwoju gospodarczego 7 dniowy tydzień pracy dla urządów , sądów, administracji lokalnej , wszystkiego co robi sobie jeszcze wolne w niedzielę kosztem niewolników zatrudnionych w handlu. To byłby wzrost gospodarczy. Nieprawdopodobne przyśpieszenie procedur utrudniających życie Teraz Orban powinien wprowadzić w ramach przyśpieszenia rozwoju gospodarczego 7 dniowy tydzień pracy dla urządów , sądów, administracji lokalnej , wszystkiego co robi sobie jeszcze wolne w niedzielę kosztem niewolników zatrudnionych w handlu. To byłby wzrost gospodarczy. Nieprawdopodobne przyśpieszenie procedur utrudniających życie społeczne i gospodarcze dałoby takiego kopa do przodu dla Całych Węgier, że wkrótce cały zachód podziwiałby CUD Węgierski. jak tego nie zrobi - to dalej będą ciągnąć w ogonie.
~plutarch
Nie poznali się na "dobrej zmianie dla Węgier"? Kaczyński oczywiście skopiuje najgorsze wzorce, po i po szkodzie głupi.
~Leszek1977
Ludzie nie dorośli do przestania być niewolnikiem. Niestety

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki