Węgry bronią forinta. Stopy procentowe w górę

Narodowy Bank Węgier postanowił podnieść stopy procentowe, czym wsparł kurs forinta. Równolegle gospodarce pomóc chce także rząd Viktora Orbana.

(fot. BERNADETT SZABO / FORUM)

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł tygodniową i jednodniową stopę kredytu do 1,85 proc. Bez zmian, na poziomie 0,9 proc., pozostawiono podstawową stopę procentową, a jednodniowa stopa depozytowa pozostała na poziomie -0,05 proc.

Bank centralny Węgier podał, że w przyszłym tygodniu poinformuje o szczegółach planów skupu obligacji rządowych. MNB zapowiedział, że wykorzysta wszystkie narzędzia, aby osiągnąć swoje cele mandatowe.

MNB ogłosił również, że będzie kontynuował skupowanie papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką na rynku pierwotnym i wtórnym. Zakres zakupów obligacji korporacyjnych pozostanie na poziomie 450 mld forintów.

„Koronawirus zaatakował Węgry, a bez naszej reakcji zaatakowałby także nasz system finansowy. Podjęte środki są odpowiednie, aby nasze finanse były stabilne. Są również odpowiednie, aby wspierać rządowy program odbudowy gospodarczej” - powiedział prezes MNB Gyorgy Matolcsy podczas internetowego briefingu.

Bank centralny również podniesie finansowanie planu pożyczek na rzecz wzrostu o 1 bilion forintów. MNB podał, że nadal oczekuje, że w 2020 r. PKB Węgier wzrośnie.

W reakcji na decyzję MNB, węgierski forint nieco się umocnił. Euro kosztuje obecnie 357 HUF wobec 364 HUF przed komunikatem banku centralnego. Przełożyło się to na wzrost ceny forinta wyrażonej w polskich złotych - 100 forintów kosztuje 1,27 zł wobec 1,255 zł przed decyzją banku centralnego.

Tydzień wcześniej kurs euro podchodził pod 370 HUF, co było historycznym maksimum. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Węgry nad przepaścią. Forint rekordowo słaby, "ukryta" podwyżka stóp".

Rząd też pomoże

Wsparcie wysokości 600 mld forintów (1,7 mld euro) dla branży turystycznej i 500 mld ft (1,4 mld euro) gwarancji państwowych przy kredytach dla firm to niektóre elementy planu obrony gospodarki przed skutkami pandemii, jakie przedstawił we wtorek minister innowacji Węgier Laszlo Palkovics.

Plan został ogłoszony w poniedziałek przez premiera Węgier Viktora Orbana. Przedstawiając jego ogólne zręby szef rządu powiedział m.in., że dla węgierskich przedsiębiorstw przewidziano subsydiowane kredyty wartości 2 bln ft (5,5 mld euro). Palkovics poinformował, że kredyty te będą objęte gwarancją państwa wartości 500 mld ft (1,4 mld euro).

PAP/MZ

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 festus

waluty jak je nazywasz (USD, EUR i CHF) po decyzji o wyemitowaniu 200mld PLN przez nasz kochany rząd skoczyły o 20% - 25% w ciągu kilku dni (teraz obserwujemy stabilizację), jeżeli nic się nie zmieni to za chwilkę zobaczysz kolejne 20-25% wzrostu prawdziwego pieniądza światowego w "stosunku" do PLN. To jest gra na wyniszczenie Amerykanie wiedzą, że jak będzie na prawdę źle to większość skoczy po dolary i zrobią wszystko aby na świecie powstał totalny chaos. Brutalna prawda pokazuje, że jak marionetkowy rząd drukuje to prawa rynku działają natychmiast natomiast jak drukują mocarstwa to nikt tego nie widzi. Obudźcie się nawet szef Amerykańskiej dyplomacji powiedział, że Polskę traktują prawie jak swoich obywateli i pomogą jej w pierwszej kolejności - to jest jedyny sygnał ratunkowy :) Pytanie czy Polacy są tego świadomi, w USA nie ma 500+ wszyscy zapierdzielają aby utrzymać swoje rodziny socjal to przywilej UE :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 xxpp

Brawo Węgrzy.

! Odpowiedz
9 112 jes

Nawet Orban wymięka ale nasz Glapcio straszony przez Nieinternowanego nie ulegnie. Nie da się choćby i euro po 10zł.

! Odpowiedz
14 33 marik1

Może pójdziemy tropem naszego wielkiego brata:)

! Odpowiedz
27 29 kkrzyy

@ziom80

Żeby ratować? Chyba żeby głupio wydać na drogie waluty. Tanich rzeczy (w tym wypadku pln) się nie sprzedaje. Serio widziałeś żeby ludzie rzucali się na kantory? Tym bardziej nie należy tego robić, większość nigdy nie ma racji.

! Odpowiedz
11 19 shadow_xx

Warto spojrzeć na wykres długoterminowy USD czy CHF i o ile w przypadku pierwszego linia jest bardziej poszarpana to jednak w obu przypadkach tendencja jest wzrostowa. O czym to świadczy?

Ludzie nie ruszyli do kantorów, bo nie ma jeszcze zagłady (chociaż wzrost wartości głównych walut o 30 gr w bliskiej przeszłości można by pod to podciągnąć) to nie znaczy, że nic się nie dzieje. Chyba lepiej wymienić waluty teraz, kiedy jest spokój niż w momencie kiedy wszyscy się rzucą albo co gorsza już nie będzie tych walut.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ziom80

Ja napisałem o forintach węgierskich a nie PLN. Poza tym mamy rok 2020 , kantory działają on-line i w taki sposób ludzie kupują większość walut. Poza tym skąd mam wiedzieć kiedy jest tanio a kiedy drogo ? Może Węgry plajtują bo przemysł motoryzacyjny z którego żyją ostro wyhamował.

! Odpowiedz
1 3 kkrzyy odpowiada shadow_xx

@shadow_xx

No spoko, jak tak uważasz to wymień sobie.

@ziom80
Faktycznie już po napisaniu sam zauważyłem że nie wspominasz o PLN tylko o forintach. Czy jest tanio czy drogo, można porównać w odniesieniu do jakichś dóbr materialnych vs dana waluta. Chociaż też popyt na te czy inne materiały zależy mocno od aktualnej sytuacji czy to w kraju czy na świecie. Ja zarabiam w pln więc bazuję na tym co można kupić za pln. Dla mnie obecne ceny $ czy EUR są wysokie, ale może się mylę, to czysta spekulacja i każdy sam musi zdecydować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 xxpp

" Serio widziałeś żeby ludzie rzucali się na kantory?"

Tak, serio. Mam znajomego własciciela kantoru. Był w szoku jak duże mia obroty.
Polacy wycofali z funduszy 20 mld złotych w miesiąc.

! Odpowiedz
9 33 ziom80

Ciekawe czy ludzie rzucili się tam do kantorów żeby ratować resztki oszczędności .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil