REKLAMA

Węgiel, miedź, lasy i... Michał Sołowow o bogactwach naturalnych Polski

2015-10-05 06:00
publikacja
2015-10-05 06:00
Węgiel, miedź, lasy i... Michał Sołowow o bogactwach naturalnych Polski
Węgiel, miedź, lasy i... Michał Sołowow o bogactwach naturalnych Polski
fot. Krystian Maj / / FORUM

- Dzielić możemy to, co wytworzymy, jeżeli nie wytworzymy, to nie będzie co dzielić. Polskie firmy rozwijają się teraz na bardzo konkurencyjnym rynku. Świat się radykalnie zmienił po 2008 roku, zglobalizował, szybkość jest krytyczna, jest nam wszystkim bardzo ciężko, jednak nie jest cecha wyjątkowa Polski, ale cecha całego świata - mówi Michał Sołowow, inwestor i kierowca rajdowy, podczas konferencji "Czas na patriotyzm gospodarczy" zorganizowanej przez "Puls Biznesu".

- Dzisiejsze ceny energii oparte na jednym z naszych bogactw czyli węglu, są niekonkurencyjne globalnie, ale są konkurencyjne regionalnie. Na lokalnym rynku jesteśmy tańsi. Różnica w koszcie energii pomiędzy naszymi firmami w Polsce i Czechach to 15%, ta różnica decyduje o rentowności. W Czechach energetyka jest oparta na gazie- mówił biznesmen.

- To nie jest tylko nasza sytuacja. Wiele firm chemicznych w Polsce odniosło istotne sukcesy finansowe, osiągając przewagę w zmodernizowanych energetykach. Warto inwestować w ekologiczne spalanie węgla, nie warto wychodzić przed szereg. To jedno z naszych trzech bogactw naturalnych. Mamy jeszcze trzy bogactwa naturalne, które powinny tworzyć nasz dobrobyt. Miedź jest fantastycznie zagospodarowana, ale są także lasy. Lasy dają nam szansę pochłaniać CO2. Myślę, że czwartym największym bogactwem jesteśmy my i nasza przedsiębiorczość - mówi Sołowow.

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~racjonalne_eko
Węgiel może być efektywnie wykorzystywany w coraz większym stopniu przez przemysł chemiczny zamiast głównie skupiać się na jego spalaniu choćby nawet ekologicznym. Nowoczesne technologie wytwarzania energii mogą na to pozwolić. Kopalnie nie muszą być zamykane, to korzystanie z węgla musi być coraz bardziej efektywne. Mamy bogactwo,Węgiel może być efektywnie wykorzystywany w coraz większym stopniu przez przemysł chemiczny zamiast głównie skupiać się na jego spalaniu choćby nawet ekologicznym. Nowoczesne technologie wytwarzania energii mogą na to pozwolić. Kopalnie nie muszą być zamykane, to korzystanie z węgla musi być coraz bardziej efektywne. Mamy bogactwo, które szkoda wyłącznie spalać.
~jj
"Ile kosztuje MWh?
Gdzie jest najtańszy prąd w Europie? Według raportu Polskiej Grupy Energetycznej (I kwartał 2015) na hurtowym rynku energii najtaniej było w Danii. Tam koszt 1 MWh wynosił 118,05 zł. Nieco drożej było w Szwecji – 123,12 zł za MWh, w Czechach – 134,70 zł oraz w Finlandii – 134,96 zł. W Polsce koszt 1 MWh
"Ile kosztuje MWh?
Gdzie jest najtańszy prąd w Europie? Według raportu Polskiej Grupy Energetycznej (I kwartał 2015) na hurtowym rynku energii najtaniej było w Danii. Tam koszt 1 MWh wynosił 118,05 zł. Nieco drożej było w Szwecji – 123,12 zł za MWh, w Czechach – 134,70 zł oraz w Finlandii – 134,96 zł. W Polsce koszt 1 MWh wynosił 146,39 zł. Energia elektryczna była najdroższa na Litwie – 155,90, Łotwie – 155,90 zł oraz na Węgrzech – 167,36 zł za MWh."
Polska: 146,39zł/MWh Czechy: 134,70zł/MWh czyli 9% droższa a nie 15% tańsza.
PGE nie wie co raportuje Michale Sołowow ??
~MacGawer
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Half-yearly_electricity_and_gas_prices_2014semester2.png

HUrtowe ceny pradu nie zawierają podatków oraz kosztu przesyłu. Oznacza to, że obowiązują wyłacznie firmy handlujące prądem. Przemysł musi korzystać z ich usług, a to zupełnie zmienia ceny co widać na podlinkowanej grafice.
~jj odpowiada ~MacGawer
Industry per kWh (2014): Czech: 0,082EUR, Poland: 0,083EUR co nadal nie potwierdza tezy p. Sołowowa.
Zgoda firmy muszą korzystać z sieci przesyłowych i tu nie mają wpływu na koszt przesyłu (reguluje to URE). A przed naszą energetyką kilkadziesiąt mld zł inwestycji w przesył więc koszty te będą rosnąć, za to spadną straty przesyłowe.
Industry per kWh (2014): Czech: 0,082EUR, Poland: 0,083EUR co nadal nie potwierdza tezy p. Sołowowa.
Zgoda firmy muszą korzystać z sieci przesyłowych i tu nie mają wpływu na koszt przesyłu (reguluje to URE). A przed naszą energetyką kilkadziesiąt mld zł inwestycji w przesył więc koszty te będą rosnąć, za to spadną straty przesyłowe. Ale energię czynną firmy kupują na wolnym rynku. Są w budowie łączniki, które umożliwią za kilka lat kupowanie energii u sąsiadów. Także cena energii czynnej ma podstawowe znaczenie na przyszłość. To tłumaczy też opór energetyki (państwowych prezesów !) przed topieniem pieniędzy w państwowe górnictwo węgla kamiennego.
~jj odpowiada ~jj
Metaforycznie to tak jak jedziesz autostradą A2 to musisz czasami zapłacić młodym Kulczykom za przejad 20zł ale benzynę możesz kupić albo na Orlenie albo na Statoil :)
~MacGawer odpowiada ~jj
Niedawno w Czechach padła elektrownia w Temelinie więc energia mogła tam zdrożec. Droższa też była w poprzednich kwartałach. Ale to o niczym nie świadczy, bo bez mała idziemy łeb w łeb i raz drożej jest u nich, innym razem u nas.

ps. Hurtowo najtaniej jest w Danii, ale w detalu jest to najdroższy kraj. Prad dla przemyslu w
Niedawno w Czechach padła elektrownia w Temelinie więc energia mogła tam zdrożec. Droższa też była w poprzednich kwartałach. Ale to o niczym nie świadczy, bo bez mała idziemy łeb w łeb i raz drożej jest u nich, innym razem u nas.

ps. Hurtowo najtaniej jest w Danii, ale w detalu jest to najdroższy kraj. Prad dla przemyslu w Niemczech nie jest tak drogi w porownaniu z innymi państwami jak dla gospodarstw domowych. Tu większą odpowiedzialnośc za ceny ponosi polityka podatkowa - to tez nalezy brać pod uwagę.
~Martin odpowiada ~MacGawer
Tak powinniśmy wykorzystywać nasz węgiel, barany http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/952/energetyka-jadrowa-lftr-msr-czyli-jak-zrobic-reaktor-iv-generacji
~Loki
Właśnie tyle dóbr,które Kopacz odpowiednio rozdysponuje i pozwoli Polsce z nich korzystać.PiS by ten fakt olał i postawił sobie elektrownie jądrowe do których główny surowiec jakim jest uran trzeba by było ściągać zza granicy.
~wer
Węgiel, miedź, lasy i Michał Sołowowno ....nic tylko emigrować
~meno
Pis się aż trzęsie żeby to wszystko porozkradać pod przykrywką wspierania.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki