Węgiel, miedź, lasy i... Michał Sołowow o bogactwach naturalnych Polski

- Dzielić możemy to, co wytworzymy, jeżeli nie wytworzymy, to nie będzie co dzielić. Polskie firmy rozwijają się teraz na bardzo konkurencyjnym rynku. Świat się radykalnie zmienił po 2008 roku, zglobalizował, szybkość jest krytyczna, jest nam wszystkim bardzo ciężko, jednak nie jest cecha wyjątkowa Polski, ale cecha całego świata - mówi Michał Sołowow, inwestor i kierowca rajdowy, podczas konferencji "Czas na patriotyzm gospodarczy" zorganizowanej przez "Puls Biznesu".

Sołowow: Naszym bogactwem są ludzie


- Dzisiejsze ceny energii oparte na jednym z naszych bogactw czyli węglu, są niekonkurencyjne globalnie, ale są konkurencyjne regionalnie. Na lokalnym rynku jesteśmy tańsi. Różnica w koszcie energii pomiędzy naszymi firmami w Polsce i Czechach to 15%, ta różnica decyduje o rentowności. W Czechach energetyka jest oparta na gazie- mówił biznesmen.

- To nie jest tylko nasza sytuacja. Wiele firm chemicznych w Polsce odniosło istotne sukcesy finansowe, osiągając przewagę w zmodernizowanych energetykach. Warto inwestować w ekologiczne spalanie węgla, nie warto wychodzić przed szereg. To jedno z naszych trzech bogactw naturalnych. Mamy jeszcze trzy bogactwa naturalne, które powinny tworzyć nasz dobrobyt. Miedź jest fantastycznie zagospodarowana, ale są także lasy. Lasy dają nam szansę pochłaniać CO2. Myślę, że czwartym największym bogactwem jesteśmy my i nasza przedsiębiorczość - mówi Sołowow.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~racjonalne_eko

Węgiel może być efektywnie wykorzystywany w coraz większym stopniu przez przemysł chemiczny zamiast głównie skupiać się na jego spalaniu choćby nawet ekologicznym. Nowoczesne technologie wytwarzania energii mogą na to pozwolić. Kopalnie nie muszą być zamykane, to korzystanie z węgla musi być coraz bardziej efektywne. Mamy bogactwo, które szkoda wyłącznie spalać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~jj

"Ile kosztuje MWh?
Gdzie jest najtańszy prąd w Europie? Według raportu Polskiej Grupy Energetycznej (I kwartał 2015) na hurtowym rynku energii najtaniej było w Danii. Tam koszt 1 MWh wynosił 118,05 zł. Nieco drożej było w Szwecji – 123,12 zł za MWh, w Czechach – 134,70 zł oraz w Finlandii – 134,96 zł. W Polsce koszt 1 MWh wynosił 146,39 zł. Energia elektryczna była najdroższa na Litwie – 155,90, Łotwie – 155,90 zł oraz na Węgrzech – 167,36 zł za MWh."
Polska: 146,39zł/MWh Czechy: 134,70zł/MWh czyli 9% droższa a nie 15% tańsza.
PGE nie wie co raportuje Michale Sołowow ??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~MacGawer

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Half-yearly_electricity_and_gas_prices_2014semester2.png

HUrtowe ceny pradu nie zawierają podatków oraz kosztu przesyłu. Oznacza to, że obowiązują wyłacznie firmy handlujące prądem. Przemysł musi korzystać z ich usług, a to zupełnie zmienia ceny co widać na podlinkowanej grafice.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~jj odpowiada ~MacGawer

Industry per kWh (2014): Czech: 0,082EUR, Poland: 0,083EUR co nadal nie potwierdza tezy p. Sołowowa.
Zgoda firmy muszą korzystać z sieci przesyłowych i tu nie mają wpływu na koszt przesyłu (reguluje to URE). A przed naszą energetyką kilkadziesiąt mld zł inwestycji w przesył więc koszty te będą rosnąć, za to spadną straty przesyłowe. Ale energię czynną firmy kupują na wolnym rynku. Są w budowie łączniki, które umożliwią za kilka lat kupowanie energii u sąsiadów. Także cena energii czynnej ma podstawowe znaczenie na przyszłość. To tłumaczy też opór energetyki (państwowych prezesów !) przed topieniem pieniędzy w państwowe górnictwo węgla kamiennego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~jj odpowiada ~jj

Metaforycznie to tak jak jedziesz autostradą A2 to musisz czasami zapłacić młodym Kulczykom za przejad 20zł ale benzynę możesz kupić albo na Orlenie albo na Statoil :)

! Odpowiedz
0 2 ~MacGawer odpowiada ~jj

Niedawno w Czechach padła elektrownia w Temelinie więc energia mogła tam zdrożec. Droższa też była w poprzednich kwartałach. Ale to o niczym nie świadczy, bo bez mała idziemy łeb w łeb i raz drożej jest u nich, innym razem u nas.

ps. Hurtowo najtaniej jest w Danii, ale w detalu jest to najdroższy kraj. Prad dla przemyslu w Niemczech nie jest tak drogi w porownaniu z innymi państwami jak dla gospodarstw domowych. Tu większą odpowiedzialnośc za ceny ponosi polityka podatkowa - to tez nalezy brać pod uwagę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Martin odpowiada ~MacGawer

Tak powinniśmy wykorzystywać nasz węgiel, barany http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/952/energetyka-jadrowa-lftr-msr-czyli-jak-zrobic-reaktor-iv-generacji

! Odpowiedz
5 0 ~Loki

Właśnie tyle dóbr,które Kopacz odpowiednio rozdysponuje i pozwoli Polsce z nich korzystać.PiS by ten fakt olał i postawił sobie elektrownie jądrowe do których główny surowiec jakim jest uran trzeba by było ściągać zza granicy.

! Odpowiedz
4 2 ~wer

Węgiel, miedź, lasy i Michał Sołowowno ....nic tylko emigrować

! Odpowiedz
12 4 ~meno

Pis się aż trzęsie żeby to wszystko porozkradać pod przykrywką wspierania.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MIEDŹ -0,48% 5 803,75
2019-11-14 20:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil