REKLAMA

Wdrożenie kolejnych etapów PPK opóźnione? Senat przyjął projekt

2021-02-19 18:16
publikacja
2021-02-19 18:16
Wdrożenie kolejnych etapów PPK opóźnione? Senat przyjął projekt
Wdrożenie kolejnych etapów PPK opóźnione? Senat przyjął projekt
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera

Senat przyjął i skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o PPK oraz o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19. Senacka inicjatywa ustawodawcza zakłada m.in. opóźnienie wdrożenia kolejnych etapów pracowniczych planów kapitałowych.

Za przyjęciem uchwały ws. wniesienia projektu ustawy do Sejmu głosowało 51 senatorów, przeciw było 48 senatorów, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Projekt został złożony przez Adama Szejnfelda (KO). Przewiduje m.in. przesunięcie o rok terminu zawarcia umowy o zarządzanie PPK przez firmy zatrudniające do 20 osób, a także przez jednostki sektora finansów publicznych, które przystępują do systemu oszczędzania w ostatnim, czwartym już etapie wdrażania programu. Inną proponowaną zmianą jest wprowadzenie abolicji (uchylenie karalności) za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie do 27 października 2020 r. lub umowy o prowadzenie PPK w terminie do 10 listopada 2020 r. Dotyczy to firm, które przystępowały do PPK w drugim i trzecim etapie wdrażania.

Ponadto zakłada się rozszerzenie katalogu przedsiębiorców, którzy mogą dostać wsparcie z tarcz antykryzysowych również o tych niezatrudniających pracowników na umowy o pracę.

Proponuje się również "wprowadzenie zasady, że za czas niezdolności do pracy lub kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych z powodu COVID-19 pracownikowi będzie przysługiwać zasiłek chorobowy, począwszy od pierwszego dnia trwania tej niezdolności, kwarantanny albo izolacji, w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku; ciężar wypłaty zasiłku chorobowego będzie spoczywać na budżecie państwa".

Projekt zakłada także zagwarantowanie szybszego odblokowywania środków zgromadzonych na rachunku VAT podatnika (maksymalnie 14 dni), przy czym zgoda na przekazanie środków - jak czytamy w projekcie - mogłaby być wydana również w przypadku podatników z zaległościami z tytułu podatków, o ile powstały one w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Proponuje się również, aby świadczenia postojowe przysługiwały także osobie będącej wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, spółki komandytowej lub spółki partnerskiej; w przypadku takiej osoby świadczenie postojowe przysługiwałoby wówczas, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez spółkę, w której osoba ta jest wspólnikiem.

Projekt zostanie teraz skierowany do Sejmu.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ kmz/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dawidzia
Takie opóźnianie wprowadzenia ppk to tylko zniechęca dla kolejnych osób, bo Ci chcą zarabiać na tym programie, a nie tylko czekać na wprowadzenie. A im szybciej się przystąpi tym szybciej można zacząć zyskiwać
kukuleczka
to lepiaj niech opoznia wprowadzenie a faktycznie wprowadza to logicznie i z glowa. Przeciez nie ma sensu organizowac czegos na hip hip hura. Przyjmuja wszystko - marudzicie. Przesuwaja ustawy do aktualizacji - tez marudzicie..ciezko dogodzic. A akurat sam program PPK moim zdaniem naprawde godny uwagi, wiec niech dziala jak najsprawniej to lepiaj niech opoznia wprowadzenie a faktycznie wprowadza to logicznie i z glowa. Przeciez nie ma sensu organizowac czegos na hip hip hura. Przyjmuja wszystko - marudzicie. Przesuwaja ustawy do aktualizacji - tez marudzicie..ciezko dogodzic. A akurat sam program PPK moim zdaniem naprawde godny uwagi, wiec niech dziala jak najsprawniej w kazdym obszarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki