REKLAMA

Wdowa po gen. Kiszczaku chciała sprzedać dokumenty na temat TW "Bolka"

2016-02-16 21:15
publikacja
2016-02-16 21:15

Wdowa po szefie MSW w PRL gen. Czesławie - Kiszczaku zaoferowała IPN sprzedaż dokumentów, które powinny być w archiwum Instytutu, prokurator podjął czynności zmierzające do ich zabezpieczenia - poinformował we wtorek prezes IPN Łukasz Kamiński. Lech Wałęsa skomentował tę informację na swoim blogu.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Ale walczą, nawet trupem Kiszczaka. Mali Ludzie Zwycięzcy się nie sądzi, Nie jesteście wstanie Kłamstwami, pomówieniami, podróbkami zmienić prawdziwych faktów. To ja budowałem i stałem od 1970 r. na czele głównego odcinka walki. To ja etapami prowadziłem bezpiecznie do pełnego zwycięstwa. Zwycięstwo przegrywając siebie oddałem demokracji. Czy tu był błąd, dziś wydaje się, że tak ale jutro życie przyzna mi rację. Wielu z Was historia za te nikczemne czyny nazwie kołtunami" - napisał (pisownia oryginalna) Wałęsa.

We wtorek wieczorem Danuta Wałęsa poinformowała PAP, że jej mąż jest w drodze do USA.

W oświadczeniu dla mediów we wtorek wieczorem Kamiński powiedział, że wdowa po Kiszczaku zaoferowała tego dnia Instytutowi sprzedaż dokumentów przechowywanych przez jej męża. "Przedstawiła zapisaną obustronnie odręcznie kartkę papieru zatytułowaną +Informacja opracowania ze słów T.W. +Bolek+ z odbytego spotkania w dniu 16 XI 74 r.+ datowaną: Gdańsk, dn. 16.11.74, opatrzoną w lewym górnym rogu nagłówkiem +źrodł. T.W. +Bolek+, przyj. rez. +Madziar+, wpłyn. 16 XI 74 r., odeb. kpt. Z. Ratkiewicz+" - podał IPN w oświadczeniu.

"Jednocześnie poinformowała, że posiada więcej dokumentów tego rodzaju" - powiedział Kamiński.

Jak relacjonował prezes IPN, o sprawie został poinformowany naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Po południu prokurator IPN, w asyście policji, podjął w miejscu zamieszkania wdowy po Kiszczaku czynności mające na celu zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do IPN.

Kamiński poinformował, że w 2015 r. pion śledczy IPN próbował zweryfikować, czy Kiszczak przechowuje dokumenty podlegające przekazaniu do archiwum IPN. "Czynności te przerwała śmierć Czesława Kiszczaka" - powiedział Kamiński.

Gen. Kiszczak zmarł w listopadzie 2015 r.

Kamiński zapowiedział, że kolejny komunikat IPN wyda po zakończeniu czynności, które rozpoczęły się we wtorek.

Zgodnie z ustawą każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania IPN, jest obowiązany wydać je bezzwłocznie prezesowi Instytutu.

O bycie TW "Bolkiem" oskarżany był b. prezydent Lech Wałęsa, który wiele razy temu zaprzeczał. W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb PRL. Sąd uznał wówczas, że SB fałszowała akta dotyczące Wałęsy i nie ma - oprócz wypisu z rejestru SB - jakiegokolwiek dowodu, który potwierdzałby fakt współpracy Wałęsy jako TW "Bolek".

W 2010 r. pion lustracyjny IPN uznał, że nie wystąpi o wznowienie procesu lustracyjnego Wałęsy, bo ocenił, że wydana przez Instytut słynna książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" autorstwa Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "nie przynosi nowych faktów". Książka stawiała tezę, że Wałęsa był agentem SB w początkach lat 70., a jego proces lustracyjny był nierzetelny.

W styczniu 2016 r. Wałęsa poprosił IPN o zorganizowanie spotkania z osobami, które zarzucają mu agenturalną przeszłość, jednak na początku lutego nie zgodził się na proponowane przez Instytut warunki debaty. IPN uznał, że w tej sytuacji do debaty nie dojdzie.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni Cenckiewicz i Gontarczyk a także reżyser Grzegorz Braun, dr Andrzej Drzycimski (odmówił udziału), dr Grzegorz Majchrzak, Piotr Semka, dr hab. Jan Skórzyński i Paweł Zyzak. Debatę miał poprowadzić dziennikarz Adam Hlebowicz.

Wałęsa w piśmie, które opublikował na swoim blogu, napisał, że proponuje publiczny finał sprawy tzw. Bolka, mając na względzie prawdę historyczną, powołując się na właściwą rolę IPN, a jednocześnie trwający nieustannie stalking, "tak w tradycyjnych środkach przekazu medialnego, jak i w przestrzeni internetowej".(PAP)

ral/ gdyj/ rop/ jra/ abr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (59)

dodaj komentarz
~roth
Obejrzyjcie polski film pod tytułem "Kret" (jest do obejrzenia na necie), a wszystko zrozumiecie, do czego SB-cy wykorzystywali i wciąż wykorzystują kwity na takich kolesi jak BOLEK.
Aż strach że taki człowiek był Prezydentem Polski, przecież skoro SB-cja miała na niego haki to i Moskwa tym bardziej.
~CZŁOWIEK
GRUBA KRESKA jest niezgodna z KONSTYTUCJĄ! WYSOKIE EMERYTURY BEZPIEKI, ZOMO, WOJSKOWYCH - również ! ILE ROK PO ROKU TE EMERYTURY KOSZTUJĄ???
~autor
Najlepszy to taki agent, o którym podczas internowania "zapomniano".
~katrina
Zwycięzców się NIE SĄDZI, dajcie spokój LECHOWI.
~ułom
Trzeba było iść z hakami bezpośrednio do Bolka Wałęsy gdyby Czesio trzymał na Wałęsę mocne gówno np: jakieś zabójstwo wystawienie bezpiece kolegów któzy zostali póżniej zabici to Bolek napewno sypnął by groszem .Ja naprzykład chciałbym zobaczyć film na którym wałęsa posuwa prostytutki w Gdańsku ,podsunięte mu przez służbę Trzeba było iść z hakami bezpośrednio do Bolka Wałęsy gdyby Czesio trzymał na Wałęsę mocne gówno np: jakieś zabójstwo wystawienie bezpiece kolegów któzy zostali póżniej zabici to Bolek napewno sypnął by groszem .Ja naprzykład chciałbym zobaczyć film na którym wałęsa posuwa prostytutki w Gdańsku ,podsunięte mu przez służbę bezpieczeństwa.
~TK
Dziwny to współpracownik co odsiedział za tę współpracę całe lata w więzieniu ale dla sekty i wyznawców to nie ma znaczenia.TW BALBINA nie przesiedział ani dnia i tym trzeba się zająć do głębi i na poważnie
~leszczy
lata ty się puknij siedział w luksusowych warunkach w internowaniu w górach
~cc odpowiada ~leszczy
Złota klatka to nie więzienie?
~spoko
Nie Bolka dokumenty są ważne, bo te raczej są już znane, ale innych kolesi, np. Michnika, Niesiołowskiego, Borysewicza, Donalda, Rosatiego, Kwaśniewskiego, Pawlaka itd.
~arni
"We wtorek wieczorem Danuta Wałęsa poinformowała PAP, że jej mąż jest w drodze do USA."

Znaczy się uciekł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki