Wciąż nie wiemy, na co 70% organizacji wydało "jeden procent"

Na 3 tygodnie przed ostatecznym terminem 70 procent organizacji pożytku publicznego nie złożyło jeszcze sprawozdań - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Ponad 8,5 tysiąca organizacji do 15 lipca musi opublikować swoje sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok 2012 na stronie www.pozytek.gov.pl. Jednak według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do 20 czerwca ten wniosek wypełniło niespełna 30 procent organizacji. Publikacja jest warunkiem, aby OPP mogły ubiegać się o 1 procent PIT przekazywany corocznie przez podatników. W 2012 roku dostały one niespełna pół miliarda złotych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W ubiegłym roku termin publikacji sprawozdań przesunięto o tydzień. Organizacje napotkały wiele problemów technicznych, na przykład wolno działające serwery oraz limity znaków w deklaracji on-line.

"Nie docierają do nas jeszcze sygnały o jakichkolwiek trudnościach" - zapewnia Agata Tomaszewska z Forum Darczyńców w Polsce, które zrzesza niektóre organizacje pożytku publicznego. Jednak Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych alarmuje, że kłopoty sprzed roku mogą się powtórzyć. Problemem jest na przykład konieczność składania dwóch wzorów sprawozdań. Jedno on-line, a drugie, różniące się od tego elektronicznego, należy złożyć do właściwego ministerstwa, któremu dana organizacja podlega.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/kd/kry
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil