REKLAMA

Warszawa szuka oszczędności w przedszkolach i szkołach

2020-04-07 12:20, akt.2020-04-07 13:31
publikacja
2020-04-07 12:20
aktualizacja
2020-04-07 13:31

Ograniczenie liczby godzin pracy przedszkoli, zmniejszenie liczby godzin w świetlicach szkolnych, żadnych dodatkowych godzin na organizacje zajęć pozalekcyjnych - zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski w liście skierowanym do burmistrzów stołecznych dzielnic.

fot. Natalie / / Pexels

"Pandemia wirusa COVID-19 zmienia sytuację finansową Miasta. Konieczność oszczędzania i rezygnacji z zaplanowanych działań staje się faktem. Budżet oświaty to największa część budżetu Warszawy, sięgająca 5 miliardów złotych. W obliczu pogarszającej się kondycji finansowej naszego Miasta musimy podjąć szybkie działania, by na nowo zaplanować pracę placówek oświatowych od września 2020 roku" - napisał do burmistrzów Trzaskowski. List opublikował portal "W Polityce".

Prezydent nakazał ograniczyć w przyszłym roku szkolnym dzienny czas pracy przedszkoli do maksymalnie 10,5 godziny, zredukować do jednej godziny zajęcia z rytmiki i gimnastyki korekcyjnej.

W szkołach mają być ograniczone godziny pracy świetlicy o 20 proc. względem roku szkolnego 2019/2020. Ponadto Trzaskowski zdecydował, aby nie przyznawać żadnych dodatkowych godzin na organizację zajęć pozalekcyjnych w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych.

Prezydent stolicy polecił burmistrzom między innymi: przeanalizować etaty nauczycieli zarówno pod względem ilościowym, jak też stanowiskowym; zweryfikować przyznaną uczniom pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Zalecił też dokładną analizę godzin przyznanych na nauczanie indywidualne i realizację indywidualnej ścieżki edukacyjnej.

Trzaskowski zapewnił, że chce zachować miejsca pracy i wynagrodzenie kadry pedagogicznej.

Trzaskowski apeluje o zawieszenie janosikowego

Trzaskowski był pytany we wtorek podczas konferencji prasowej, jakiej pomocy w związku z ubytkami w budżetach samorządów władze lokalne oczekują od rządu. Zdaniem prezydenta stolicy najważniejsze jest "poluzowanie reguły budżetowej".

"Dzisiaj samorząd nie może się zadłużyć więcej, niż pozwala na to reguła finansowa. My w Warszawie moglibyśmy się zadłużyć w sposób odpowiedzialny w dużo większym stopniu po to, żeby nie musieć rezygnować z wielu ważnych dla warszawiaków i warszawianek inwestycji. W momencie gdyby ta reguła została poluzowana, to moglibyśmy wtedy wprowadzać znacznie mniejszy plan ograniczeń budżetowych" - wskazał Trzaskowski.

Jego zdaniem ograniczanie inwestycji przez samorządy doprowadzi do pogłębienia kryzysu gospodarczego w Polsce. "A dla ans najważniejsze jest to, żeby ta koniunktura była jak najmniej dotknięta kryzysem" - dodał.

Trzaskowski poinformował też, że związki samorządów postulują m.in. o zawieszanie janosikowego. "Zwracamy się do rządu o to, żeby nam pomógł, choćby z pieniędzy unijnych, uzupełnił te ubytki. Albo przynajmniej poluzował regułę wydatkową, zawiesił janosikowe" - podkreślił prezydent Warszawy

Nie ma decyzji o ograniczeniu inwestycji

"Myśmy nie podjęli żadnych decyzji dotyczących (wstrzymania - PAP) inwestycji" – powiedział Trzaskowski. Wyraził przekonanie, że nie trzeba będzie ich ograniczać, bo rząd przyjdzie samorządom z pomocą.

Przyznał, że władze stolicy muszą być przygotowane na negatywny scenariusz. "W tej chwili trwają analizy a propos ewentualnego opóźniania inwestycji. Wydaliśmy pewne zalecenia" - zaznaczył.

Podkreślił, że na razie oszczędności podjęte przez miasto dotyczą wydatków związanych z promocją. Poinformował, że wydał decyzje o rezygnacji z obchodów 30-lecia samorządu, święta Warszawy, pikników. Zdecydował o przesunięciu terminy "Nocy muzeów" na jesień.

Autor: Wojciech Kamiński

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wnr
Rafi, a jak tam grudniowe plaże, uliczne strefy relaksu, brzegowy wypas kóz no i najważniejsze, jak tam ruły?
1a2b
A ja apeluję do Trzaskowskiego żeby posprzątał po sobie te gówna co je rozwoził po Polsce przez prawie 2 lata.
ferdynantkiepski
Trzaskowski jak zwykle w formie... miał budowac nowe przedszkola miejskie, a ostatecznie dofinansowuje prywatne, a teraz tnie dopłaty... za pare lat jk juz wybudują miejskie przedszkola, nie tylko w Warszawie ale w kazdym miescie to prywatne upadną, bo dzieci rodzi sie coraz mniej
gronostaj
Oszczędzanie kosztem najmłodszych :(

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki