REKLAMA

Warszawa chce 7,8 mln zł za użytkowanie budynku przez Rosjan

2016-10-26 15:27
publikacja
2016-10-26 15:27

9 listopada sąd ma ogłosić wyrok w sprawie o bezumowne korzystanie przez Federację Rosyjską z nieruchomości przy ulicy Sobieskiego w Warszawie. Prokuratoria Generalna, która przed sądem reprezentuje prezydenta m.st. Warszawy, domaga się ponad 7,8 mln zł.

/ YAY Foto

Chodzi o bezumowne korzystanie - w latach 2012-2015 - z nieruchomości przy ulicy Sobieskiego 100. Znajduje się na niej apartamentowiec, który w PRL-u był hotelem i rezydencją dla radzieckich dyplomatów. Na jego teren miały wstęp tylko upoważnione osoby ze Związku Radzieckiego a potem Federacji Rosyjskiej.

W środę na rozprawie stawiła się tylko przedstawicielka Prokuratorii Generalnej Sylwia Hajnrych, która przed sądami reprezentuje miasto w tych sprawach. W przedstawionych przez mecenas informacji wynika, że strona rosyjska jest poinformowana o toczącym się postępowaniu i że "rezygnuje z prawa do czynnego uczestnictwa w sprawie".

Sąd uznał, że można dalej prowadzić postępowanie w tej sprawie. "Może dojść do rozstrzygnięcia zaocznego" - powiedział sędzia Jacek Tyszka, wyznaczając termin ogłoszenia wyroku na 9 listopada.

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie - w odrębnym postępowaniu - ma ogłosić wyrok w sprawie wydania nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 stronie polskiej.

Przed sądem toczy się także sprawa dotycząca bezumownego korzystania przez Rosję z dwóch innych stołecznych nieruchomości: przy ulicy Bobrowieckiej 2b w latach 2009-2015 oraz przy ulicy Kieleckiej 45 w latach 2012-2015. W pierwszym przypadku pozew opiewa na 8,9 mln zł, w drugim na 7,6 mln zł, wraz z ustawowymi odsetkami. Trwają także - w odrębnych postępowaniach - spory sądowe o wydanie tych nieruchomości, czego domagają się władze Warszawy.

Federacja Rosyjska użytkuje w Polsce kilkanaście nieruchomości, m.in. w Warszawie. Część obiektów ma uregulowany stan prawny - są albo własnością Federacji Rosyjskiej, albo Rosja korzysta z nich na podstawie ważnych umów. Część nieruchomości strona rosyjska użytkuje bez ważnych - według polskiej strony - umów. Za nieruchomości te od jakiegoś czasu magistraty w Warszawie, a także w Gdańsku, naliczają opłaty i wzywają stronę rosyjską do ich uregulowania. Wobec braku odzewu, występują na drogę sądową.

We wszystkich procesach występuje ten sam problem, związany z doręczaniem pozwów stronie pozwanej, czyli Federacji Rosyjskiej. Z dwustronnej umowy polsko-rosyjskiej o pomocy prawnej z 1996 roku - którą stosuje sąd okręgowy - wynika, że tryb doręczenia polega na tym, iż sąd kieruje pozew do tłumacza przysięgłego, potem przesyła do rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, które przekazuje go rosyjskiemu organowi właściwemu ds. nieruchomości zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Sprawa własności i opłat za placówki dyplomatyczne od długiego czasu jest kwestą sporną pomiędzy Polską a Rosją.

W 2015 roku Sąd Arbitrażowy Petersburga i Obwodu Leningradzkiego nakazał Konsulatowi Generalnemu RP zwolnienie nieruchomości i uregulowanie zadłużenia w wysokości 74,3 mln rubli z tytułu wynajmu. Sąd wydał też list egzekucyjny pozwalający na zaangażowanie komorników do eksmisji. Polska nie uznaje wyroku sądu arbitrażowego w Petersburgu ani kolejnych decyzji wydanych przez sąd i traktuje je jako decyzje niezgodne z prawem międzynarodowym.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ malk/

Najlepsze miejsca pracy na świecie w 2016 roku 
Miejsce Firma Sektor 
1. Google Technologie informatyczne 
2. SAS Institute Technologie informatyczne
3. W&L Gore & Associates Wytwarzanie i produkcja
4. Dell EMC Technologie informatyczne
5. Daimler Financial Services Usługi finansowe i ubezpieczenie
6. NetApp Technologie informatyczne
7. Adecco Usługi profesjonalne
8. Autodesk Technologie informatyczne
9. Belcorp Handel detaliczny
10. Falabella Handel detaliczny
11. Hyatt Hotele i restauracje
12. Mars Wytwarzanie i produkcja
13. Accor Hotele i restauracje
14. Cisco Technologie informatyczne
15. Cadence Design Systems Technologie informatyczne
16. Atento Usługi profesjonalne
17. Hilton Hotele i restauracje 
18. Scotiabank Usługi finansowe i ubezpieczenie
19. Diageo Wytwarzanie i produkcja
20. S.C. Johnson Wytwarzanie i produkcja
21. EY Usługi profesjonalne
22. Adobe Technologie informatyczne
23. Monsanto Wytwarzanie i produkcja
24. 3M Wytwarzanie i produkcja
25. American Express Usługi finansowe i ubezpieczenie
Źródło: badanie Great Place to Work 2016 r.
Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~StanRS
Niech kacapy płacą, bo jak nie to Bufetowa przejmie ich nieruchomości.
~NieRuskitroll
Te skur...syny Ruskie są Polsce winni 4,6 mld $ za niezapłacone rachunki z czasów pobytu Armii Radzieckiej w Polsce. Jeszcze beszczelnie próbują nas okradać. Zabrać im i już.
~niepelnosprawny_org
oddajcie z tego co Rumunia wam przekaże za elektrownie atomową....
~jan324
Czy przypadkiem strona polska nie jest winna Rosji więcej za użytkowanie budynków w ich miastach?. moze dojdzie do tego, ze polska zlikwiduje konsulaty w Rosji?. może o to chodzi cierpliwym Rosjanom/.
~KOT
Zabrakło na fundacje magistra Stępnia...
~zez
Cały artykuł bez esencji tj wytłumaczenia, jak to się stało, że w latach 2009-2015 Rosjanie korzystali z tych nieruchomości bezumownie. Czy wygasły umowy, zostały wypowiedzianie itd? No i co stało się w 2015 że od tego czasu Rosjanie korzystają już zgodnie z prawem? Dziennikarstwo poziom poniżej zera...
~ble
Plutarch trollu idź na polko sobie pobiegać bo widać ze organy masz niedotlenione
~Eskimos
Plutarch jest spoko, dzięki niemu jest zabawniej na forum.piszę to na serio.nic nie piłem.
~starozakozak
Oni ciagle nie moga sie pogodzic z tym, ze utracili takie alimenty !!! A czuli sie jak u siebie w domu, a moze nawet i lepiej !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki