REKLAMA

WZ PZU zdecydowało o wypłacie 2,08 zł dywidendy na akcję

2016-06-30 13:03
publikacja
2016-06-30 13:03

Obradujące w czwartek Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU zdecydowało, że na dywidendę za 2015 rok trafił 1,8 mld zł, co da 2,08 zł na akcję. Podjęta uchwała jest zgodna z rekomendacją zarządu spółki.

fot. Piotr Galant/FORUM /

Dniem dywidendy jest 30 września, a jej wypłata nastąpiła 21 października 2016 roku.

Akcjonariusze zdecydowali, że kwota 442,4 mln zł trafi na kapitał zapasowy, a 10 mln zł na zwiększenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Kwota dywidendy stanowi ok. 77 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy PZU przypisanego właścicielom jednostki dominującej wg MSSF za 2015 rok.

Spółka informowała wcześniej, że taki podział zysku jest zgodny ze zaktualizowaną polityką kapitałową i dywidendową grupy PZU na lata 2013-2015, przyjętą w 2014 roku.

Zgodnie z tą polityką wartość wypłaconej dywidendy nie może być niższa niż 50 proc. i nie wyższa niż 100 proc. zysku netto wykazanego w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy PZU zgodnym z MSSF oraz uwzględnia zalecenia zawarte w stanowisku KNF dotyczącym polityki dywidendowej.

Zarząd informował, że po wypłacie dywidendy będzie utrzymywał znaczącą nadwyżkę środków własnych nad kapitałowym wymogiem wypłacalności (zgodnie z Solvency II).

Na dywidendę za 2014 rok trafiło 2,59 mld zł, co dało 30 zł dywidendy na akcję. Czerwcowe WZ PZU zdecydowało o splicie akcji w stosunku 1:10.

Podczas czwartkowego Walnego Zgromadzenia nie zapadły uchwały w sprawie udzielenia absolutoriów z wykonania obowiązków w 2015 r byłemu prezesowi Andrzejowi Klesykowi i sześciu innym byłym członkom zarządu.

Czym jest absolutorium?

Absolutorium to swego rodzaju ocena pracy członków zarządu za ostatni rok obrotowy. Oceniane są w szczególności przedłożone przez zarząd WZA sprawozdanie z działalności spółki oraz sprawozdanie finansowe. Kodeks spółek handlowych nie podaje jednak żadnych kryteriów, według których wspólnicy powinni oceniać pracę zarządców i członków innych organów. WZA, jeżeli uzna, że zarząd źle wywiązywał się ze swoich obowiązków, może nie udzielić mu absolutorium.

Przedwczoraj absolutorium nie udzielono również byłym zarządom KGHM i PGNiG.

PAP/ seb/ pel/ osz/ Bankier.pl/at

Źródło:Bankier24
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (31)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~carlos
Najbliżej Ciebie będzie chyba Poradnia Zdrowia Psychicznego na ulicy Elbląskiej. Nie zwlekaj proszę
~teddy785
Ty gostek dekiel Ci odpalil?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~cv
Brak absolutorium jest np za sprzedaż Ciech poniżej wartości rynkowej.
Na tej operacji stracili emeryci z OFE PZU.
Mam nadzieje, że będzie proces za to.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Henryk
A jakie argumenty merytoryczne ma nowa Rada Nadzorcza, żeby nie udzielić absolutorium Zarządowi? Czy uważają, że sprawozdanie finansowe nie oddaje sytuacji finansowej spółk? Czy zarząd nie zrealizował planów biznesowych? Ja rozumiem, że nie ma określonych kryteriów ale to nie usprawiedliwia widzimiśie.
Zwłaszcza
A jakie argumenty merytoryczne ma nowa Rada Nadzorcza, żeby nie udzielić absolutorium Zarządowi? Czy uważają, że sprawozdanie finansowe nie oddaje sytuacji finansowej spółk? Czy zarząd nie zrealizował planów biznesowych? Ja rozumiem, że nie ma określonych kryteriów ale to nie usprawiedliwia widzimiśie.
Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny Zarząd, który ma problem z zarządzaniem samym sobą (patrz artykuł w ostatnim Nesweeku), problemy z ładem korporacyjnym i bezprawnym przepływem informacji między spółkami w grupie. Wpływ posła Jarka na skład obecnego Zarządu i działania spółki też jest interesujący i ciekawe co onim sądzą pozostali akcjonariusze poza Skarbem Państwa.
~tgs
Absolutorium to tylko dla prezesow ze staniny koni , PIS fachowcy wszstko musza teraz naprawiac bo zostali polske w ruine. Ciekaw jakie zyski beda w przyszlym roku. pewnie zadne
~leon
Nie dziwię sie ,że nie można odnalezć sie w tym 'Ładzie korporacyjnym' jeden bajzel takiej biurokracji jaką wytworzyły w ostatnich latach wspaniali ludzie Pana Klesyka i ich chore strategie ,,dobrych agentów niszczyli taki wspaniały ład a w informacjach to sami sie gubili tysiace emaili tworzenie nowych komórek Nie dziwię sie ,że nie można odnalezć sie w tym 'Ładzie korporacyjnym' jeden bajzel takiej biurokracji jaką wytworzyły w ostatnich latach wspaniali ludzie Pana Klesyka i ich chore strategie ,,dobrych agentów niszczyli taki wspaniały ład a w informacjach to sami sie gubili tysiace emaili tworzenie nowych komórek i etatów dla nowych ludzi którzy coś wymyslali nie majac żadnej wiedzy żeby cokolwiek robić chyba z nudów i bez kompromisów przy tych bzdurach obstawali ,przez ten ich ład niejednokrotnie działali na szkode spółki co własnie mamy ,dobrze że nowy Zarząd przerwie tą chora strukturę, doceni ludzi tworzacych tą spółkę i prostu człowieka a osoby odpowiedzialne za taki bajzel pociagnie do odpowiedialnosci a jest tego b dużo .Ciekawe czy akcjonariusze wiedza o kosztach takiego programu ewerest jakby polacy nie mieli dobrych informatyków ,lub o nowych standardach po trupach do celu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki