REKLAMA
WEBINAR

Wielka Brytania zdejmuje chiński monitoring. Rządowe budynki bez kamer

2023-06-08 14:25
publikacja
2023-06-08 14:25

Brytyjski rząd zapowiedział usunięcie z wrażliwych miejsc rządowych kamer do monitoringu chińskiej produkcji, które jak się uważa, mogą służyć także do zbierania informacji przez władze w Pekinie - podała w czwartek stacja Sky News.

Wielka Brytania zdejmuje chiński monitoring. Rządowe budynki bez kamer
Wielka Brytania zdejmuje chiński monitoring. Rządowe budynki bez kamer
fot. Danny Lawson / / PA Images

W wydanym w środę komunikacie rząd zapowiedział opublikowanie w trybie pilnym harmonogramu usuwania sprzętu produkowanego przez firmy podlegające chińskiej ustawie o wywiadzie narodowym. Nie wskazano w nim konkretnych firm, ale Sky News przypomina, że Wielka Brytania wcześniej wzywała do nałożenia sankcji na sprzedaż i używanie kamer wyprodukowanych przez Hikvision i Dahua - dwie częściowo państwowe chińskie firmy, w związku z obawami o prywatność i doniesieniami o ich zaangażowanie w łamanie praw człowieka w Chinach.

Na sprawę chińskich kamer do monitoringu znajdujących się w brytyjskich rządowych budynkach zwrócono uwagę w lutym tego roku przy okazji sprawy chińskich balonów szpiegowskich, które pojawiły się nad różnymi krajami. W związku z obawami, że chiński sprzęt może być wykorzystywany do szpiegowania, bądź zbierania prywatnych informacji już w 2020 r. wykluczył firmę Huawei z tworzenia krytycznych elementów sieci 5G, zaś w marcu tego roku zabronił urzędnikom korzystania na służbowych telefonach z aplikacji TikTok.

Sky News podaje również, że niezależnie od rządowego zakazu, trzy brytyjskie sieci supermarketów, w tym Tesco i Morrisons, zakazały instalowania w swoich sklepach chińskiej produkcji kamer do monitoringu. 

bjn/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
chrumek123
Szkoda, że tak późno to zaczęło docierać ale przynajmniej coś się ruszyło w temacie..
tomitomi
no , nie ! myśleli ,że to kiełbasa ?

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki