
Prezes URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa. Wzrost stawek opłat sieciowych stosowanych do rozliczeń z odbiorcami wyniesie średnio 3,6 proc. - podał PGNiG w komunikacie. Termin obowiązywania nowej taryfy upływa z dniem 31 grudnia 2021 roku.
Zgodnie z przepisami, taryfa dystrybucyjna powinna zostać wprowadzona do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż 45 dni od dnia jej opublikowania przez Prezesa URE.
Jak podał URE w komunikacie prasowym, w konsekwencji kompleksowe rachunki dla odbiorców w gospodarstwach domowych - tj. łącznie za gaz i jego dostawę - wzrosną od ok. 1,2 do 1,5 proc. (po uwzględnieniu zatwierdzonej taryfy PSG oraz taryfy PGNiG Obrót Detaliczny).
"Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. +kuchenkowicze+, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 31 groszy więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 3,17 zł więcej miesięcznie" - napisano w komunikacie URE.
PSG jest spółką w pełni zależną od PGNiG i krajowym dystrybutorem gazu. Obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju.
Ceny gazu w zatwierdzonych przez prezesa URE trzech ostatnich taryfach sprzedawcy PGNiG OD ulegały obniżeniu: od stycznia 2020 r. o 2,9 proc., od lipca 2020 r. o 10,6 proc., a od stycznia 2021 r. - o kolejne 4,5 proc. (PAP Biznes)
doa/ pel/ osz/