REKLAMA
WAŻNE

W większości kopalń PGG wyzdrowieli już wszyscy zakażeni koronawirusem górnicy

2020-09-17 14:09
publikacja
2020-09-17 14:09
fot. REUTERS/Peter Andrews / FORUM

W większości kopalń Polskiej Grupy Górniczej, gdzie od początku epidemii koronawirusem zaraziło się łącznie ponad 3,2 tys. górników, wyzdrowieli już wszyscy dotknięci chorobą pracownicy - wynika z czwartkowych danych spółki. Obecnie zakażonych jest jeszcze 37 osób, a 62 przebywa w kwarantannie.

"Zdecydowana większość kopalń może pochwalić się stuprocentowym wskaźnikiem ozdrowień. Dotyczy to aż 13 oddziałów firmy, w tym również tych zakładów górniczych, gdzie pandemia w całym okresie dotknęła łącznie największej, liczonej w setkach, ilości zatrudnionych" - poinformował w czwartek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Wszyscy zakażeni górnicy wyzdrowieli np. w kopalniach Jankowice, Bielszowice, Sośnica, Chwałowice i Marcel - to zakłady, które wiosną i latem należały do głównych ognisk epidemii. Nikt nie choruje obecnie także w kopalni Bolesław Śmiały, w Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych w Bieruniu, w Ruchu Pokój kopalni Ruda oraz w katowickiej centrali PGG.

Odsetek ozdrowień w całej spółce wynosi 98,9 proc. Od początku pandemii COVID-19, choroba dotknęła 3235 pracowników Grupy, z których 3198 pomyślnie przeszło już infekcję. Od kilku tygodni wśród górników systematycznie spada ilość zakażonych i chorujących.

"W tym tygodniu zanotowano niemal dwukrotny spadek liczby zainfekowanych pracowników. Obecnie w całej spółce zakażonych jest 37 osób, podczas gdy jeszcze trzy dni wcześniej, w poniedziałek, notowano 60 infekcji" - podał rzecznik największej górniczej firmy.

Wśród pracowników PGG wykonano dotąd niespełna 65,2 tys. wymazów przesiewowych na obecność SARS-CoV-2. "We wszystkich kopalniach i oddziałach spółki obowiązuje niezmiennie podwyższony ostry reżim sanitarny, którego celem jest zdławienie rozprzestrzeniania się epidemii w grupie 41 tys. zatrudnionych" - zapewnił Głogowski.

Również w innej górniczej firmie - Jastrzębskiej Spółce Węglowej - maleje liczba osób z koronawirusem. od początku pandemii badania potwierdziły SARS-CoV-2 u 4146 pracowników JSW, z których 4127 osoby (ponad 99,5 proc.) wyzdrowiały; minionej doby przybyło czterech ozdrowieńców. Nadal choruje 19 pracowników. Na kwarantannie jest dziewięciu górników z JSW.

Łącznie, według czwartkowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8269 górników z Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki Węglokoks Kraj i prywatnej kopalni Silesia. Wyzdrowiało 8213 osób, czyli 99,3 proc. wszystkich zakażonych. W kopalniach: Bobrek (należącej do spółki Węglokoks Kraj) i Silesia w Czechowicach-Dziedzicach wyzdrowieli już wszyscy zakażeni górnicy.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w czwartek liczba osób zakażonych wynosiła 21 tys. 412 - o 64 więcej niż w środę. Od początku epidemii zmarło 520 osób z COVID-19 - w czwartek poinformowano o trzech kolejnych zgonach mieszkańców regionu.

Wyzdrowiało blisko 93,5 proc. wszystkich zakażonych (20 tys. 10 osób) - w czwartek w regionie przybyło kolejnych 108 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 356,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowane są obecnie 183 osoby z koronawirusem lub jego podejrzeniem.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki