REKLAMA

W urzędach pracy są pieniądze na założenie firmy

Barbara Sielicka2014-07-09 11:39
publikacja
2014-07-09 11:39
W urzędach pracy są pieniądze na założenie firmy
W urzędach pracy są pieniądze na założenie firmy
fot. Justyna Rojek / / EastNews

Osoby, które myślą o założeniu własnego biznesu, ale nie mają pieniędzy na start, mogą skorzystać z tych oferowanych przez urząd pracy, czy też przez instytucje zajmujące się rozdysponowywaniem pieniędzy unijnych. Najłatwiej będzie osobom bezrobotnym.

W wielu województwach nie ma już środków unijnych na założenie firmy z perspektywy na lata 2007-2013, z kolei programy wsparcia na lata 2014-2020 zostaną uruchomione najprawdopodobniej dopiero pod koniec tego roku. Niektóre z województw mają jednak jeszcze środki ze starej perspektywy. Aby się o tym przekonać, najlepiej skontaktować się z właściwą dla danego województwa agencją rozwoju regionalnego lub urzędem pracy. Prościej sprawa wygląda w przypadku pieniędzy na start biznesu, które pochodzą z Funduszu Pracy.

Kto ma szansę na pieniądze z Funduszu Pracy?

O takie środki ubiegać się może osoba, która:

 • w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie prowadziła działalności gospodarczej ani nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
 • w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie była karana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
 • zakładaną działalność będzie prowadziła przez minimum 12 miesięcy,
 • nie skorzystała ze środków z Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Kolejnym warunkiem jest to, aby w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed ubieganiem się o pieniądze na założenie firmy nie odmówić bez uzasadnionej przyczyny propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych, udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja. To samo dotyczy przerwania szkoleń, staży itp.

Pomoc z urzędu pracy jest bezzwrotna. Zwrotowi podlega jedynie równowartość odliczonego lub zwróconego, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatku dotyczącego zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania. Informację o wysokości udzielanej dotacji możesz znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Urząd pracy może jednak ustalić niższą kwotę dotacji.

Dla kogo unijne pieniądze?

Dotację unijną z UP uzyskać można m.in. w ramach PO KL Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia. Do końca 2011 roku dotacje unijne były bezzwrotne. Od 2012 roku zmieniły się zasady ich przyznawania. Oprócz dotacji bezzwrotnej są także mikropożyczki. Pomoc bezzwrotna przysługuje osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj.:

 • pozostającym bez zatrudnienia przez okres co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu dwóch lat przed przystąpieniem do projektu,
 • kobietom (w tym zwłaszcza powracającym lub wchodzącym na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci),
 • osobom do 25. roku życia (w tym studenci studiów dziennych),
 • niepełnosprawnym (w tym poszukującym pracy)
 • osobom powyżej 45. roku życia,
 • zamieszkującym w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz w miastach do 25 tys. mieszkańców.

Pieniądze dostępne są także w ramach poddziałania 8.1.2. Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie. O wsparcie to ubiegać się mogą m.in. osoby zwolnione, przewidziane do zwolnienia lub zagrożone zwolnieniem z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, zatrudnionych u pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne. Istnieją również inne programy unijne wspierające przedsiębiorców. Każde województwo ma swój Regionalny Program Operacyjny. Regionalne Programy Operacyjne są często uzupełnieniem Krajowych Programów Operacyjnych.

Gdzie są jeszcze pieniądze

Na stronach wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy znaleźć można informacje, czy dana jednostka dysponuje jeszcze środkami przeznaczonymi na założenie własnej działalności.

Skorzystać też można z danych publikowanych w portalu zielonalinia.gov.pl, który prezentuje zbiorcze dane z regionalnych instytucji. I tak nabory prowadzone są jeszcze m.in. w:

 • PUP w Wołowie (dotacje z PO KL), maksymalna kwota dotacji to ok. 24 tys. zł
 • PUP w Świdnicy (dotacja z FP)
 • PUP w Wyszkowie (dotacje z PO KL)
 • PUP w Świdniku, maksymalna kwota to 21 tys. zł
 • PUP w Poznaniu (środki z PFRON-u), maksymalnie do 32 tys. zł
 • PUP w Szczecinie, do wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia

Stan na 09.07.2014.

Bezrobotny, który chce założć firmę i otrzymać na ten cel dotację powinien więc udać się do właściwego dla siebie urzędu pracy i dowiedzieć się, czy trwają obecnie nabory wniosków.

Barbara Sielicka

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~bosman
to bzdety, 3 lata temu wyprowadziłem się na wieś,moja partnerka kupiła odrolnioną działkę 30 arów , a dziś dowiedziałem się w urzędzie w Dobrzyniu nad Wisłą, że wszystkie działki z ziemią 3, klasy z powrotem ,,zarolniono'' mocą ustawy działającej wstecz . w urzędzie pracy ja nie dostanę dofinansowania na założenie działalności to bzdety, 3 lata temu wyprowadziłem się na wieś,moja partnerka kupiła odrolnioną działkę 30 arów , a dziś dowiedziałem się w urzędzie w Dobrzyniu nad Wisłą, że wszystkie działki z ziemią 3, klasy z powrotem ,,zarolniono'' mocą ustawy działającej wstecz . w urzędzie pracy ja nie dostanę dofinansowania na założenie działalności choć mieszkam na wsi i jestem 50+ ,bo nie mam żyrantów lub innego zabezpieczenia, więc to tylko dla kolesiów kolesiów są te pieniądze, które kiedyś całe społeczeństwo musi oddać
~dyzio
dlaczego politycy i ich rodziny nie zakladaja firm tylko wisza na garnuszku podatnika badz pchaja sie do wszelkiego rodzaju rad nadzorczych spolek skarbu panstwa czy innych firm gdzie stolki rozdaje sie z "klucza" dla znajomych i znajomych znajomych ??? Pytanie retoryczne :)))
~dolar
tak sieroty biznesowe potrzebują ich najwięcej!
~rudaa
no to swietnie.a na utrzymanie jej w gąszczu kosztów wydatków i podatkow tez sa?
~Madera
TAK ZAŁÓŻCIE FIRMĘ A JUŻ TO "PAŃSTWO" SIĘ POSTARA ABYŚ PADŁ NA PYSK ! ZEMNĄ ZROBIONO TO SAMO, DOBRZE, ŻE MĄŻ MA EMERYTURĘ BO INACZEJ WYLĄDOWAŁABYM CHYBA W WIĘZIENIU, CHOCIAŻ SPÓLNIK ZŁODZIEJ, ŻYJE SOBIE JAK TUSK !!!
~Viz
Dałaś się wrobić wiń za to siebie jak się chce firmę zakładać trzeba mieć mózg
~qq
Czyli...dają 24 tysiące, na możliwość wpłacenia do ZUS 12 tysięcy. Kolejna polska paranoja...
~obłuda
kto podżyruje bezrobotnemu taka pożyczkę, która staje się bezzwrotna po 1 roku (a jest wymóg 2 żyrantów lub zabezpieczenie w postaci gotówki na rachunku :)) ). W życiu nie przyznałbym takiej dotacji osobie, której ktoś chce poręczyć, jeżeli tak jest to oznacza, że jest z zamożnego środowiska, a sama też nie potrzebuje desperacko kto podżyruje bezrobotnemu taka pożyczkę, która staje się bezzwrotna po 1 roku (a jest wymóg 2 żyrantów lub zabezpieczenie w postaci gotówki na rachunku :)) ). W życiu nie przyznałbym takiej dotacji osobie, której ktoś chce poręczyć, jeżeli tak jest to oznacza, że jest z zamożnego środowiska, a sama też nie potrzebuje desperacko tej kasy, bo tak naprawdę ma ją, a po tą wyciąga ręce bo jest za free i tak dzieje się w praktyce, gdy dzieci rodziców prowadzących dz. gospodarczą rejestrują się jako bezrobotne i aplikują po te pieniądze.
~wwff
Aha, a czy ta działalność może polegać na pracy przy kasie na stacji benzynowej? Bo 90 % sprzedawców na stacjach to "firmy". Wyzysk w majestacie prawa.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki