REKLAMA

W tym roku 45 proc. podatników rozliczy się przez internet

2016-04-25 07:00
publikacja
2016-04-25 07:00
W tym roku 45 proc. podatników rozliczy się przez internet
W tym roku 45 proc. podatników rozliczy się przez internet
/ YAY Foto

Resort finansów spodziewa się, że w tym roku do fiskusa wpłynie nawet 8 milionów elektronicznych PIT-ów za 2015 roku. Badanie KPMG wskazuje, że tę drogę wybierze 45 proc. Polaków. Rośnie też zainteresowanie usługą PFR, w której to administracja podatkowa wstępnie wypełnia deklaracje za podatnika. W ubiegłym roku złożono w ten sposób 100 tys. deklaracji PIT-37. W tym roku będzie ich znacznie więcej, tym bardziej że za pośrednictwem PFR można złożyć również PIT-38.

- Dane statystyczne za ubiegły rok mówią, że 7 mln deklaracji zostało przekazanych drogą elektroniczną. W tym roku, a najbardziej gorący okres mamy jeszcze przed sobą, jest już 6 mln deklaracji, więc prawdopodobnie ten rekord zostanie pobity - mówi agencji Newseria Roman Durka, wiceprezes zarządu Sygnity, firmy, która buduje dla Ministerstwa Finansów projekt e-Podatki.

Z tegorocznego raportu KPMG „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” wynika, że chęć rozliczenia się przez internet deklaruje 45 proc. Polaków. To 5 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Odsetek ten już prawie zrównał się z odsetkiem podatników, którzy zamierzają złożyć zeznanie bezpośrednio w urzędzie skarbowym (46 proc.). 71 proc. z rozliczających się online korzysta z programów komputerowych lub aplikacji e-deklaracje.

Od marca ubiegłego roku podatnicy - rozliczający się na formularzu PT-37 - mają możliwość skorzystania z usługi PFR, czyli deklaracji wstępnie wypełnionej (Pre-Filled Tax Return). Dzięki niej podatnik nie musi sam wypełnić PIT-u, tylko robi to za niego administracja na podstawie wcześniej zgromadzonych od płatników informacji. Oczywiście, jest to wersja wstępna, ale jeżeli zgodzi się z treścią proponowanego rozliczenia, propozycja systemu stanie się automatycznie jego formalnym zeznaniem podatkowym.

- W PFR w tej chwili są dostępne deklaracja PIT-37 oraz od tego roku deklaracja PIT-38. PIT-37 to deklaracja, za pomocą której rozliczamy się, jeśli jesteśmy pracownikiem, natomiast PIT-38 dotyczy rozliczenia dochodu od przychodów od kapitału - wyjaśnia Piotr Grączewski, dyrektor projektu e-Podatki w Sygnity S.A.

Dla użytkownika PFR oznacza znaczną oszczędność czasu oraz uniknięcie problemów m.in. z ustaleniem prawidłowej wysokości należnego podatku.

- Do dziś już 84 tys. deklaracji podatkowych za 2015 rok zostało złożonych przez PFR. Spodziewamy się, że będzie ich więcej niż w zeszłym roku, kiedy to swoje zeznania w ten sposób wysłało 100 tys. osób. W tym roku pik składania takich deklaracji mamy przed sobą - informuje Grączewski.

Usługa dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów, a do jej wypełnienia potrzebne są jedynie nasze podstawowe dane, takie jak NIP lub PESEL. By potwierdzić tożsamość trzeba również podać dochody z lat poprzednich.

- Deklaracja jest formularzem interaktywnym i w pełni edytowalnym, możemy zmodyfikować tę część dotyczącą organizacji pożytku publicznego, na którą chcemy przeznaczyć 1 proc. Możemy edytować także pozostałe pola w deklaracji, a także dodawać załączniki - wyjaśnia Piotr Grączewski.

W wielu krajach możliwość przesłania deklaracji za pomocą PFR jest już standardem. Dla przykładu, w Skandynawii w ten sposób dostarczane jest 80-90 proc. wszystkich formularzy. Ekspert dodaje, że polski projekt cyfryzacji zakłada, że docelowo wszystkie podatki będzie można rozliczyć drogą internetową.

- W tej chwili system e-Podatki oferuje trzy rodzaje podatku i możliwość opłacania mandatów. Nie jest to jeszcze PIT ani VAT, te będziemy realizować w bieżącym roku i kolejnych, natomiast jest to np. karta podatkowa czy podatek od darowizn - mówi Roman Durka. - W momencie, w którym zakończymy realizację tego projektu, czyli wszystkie podatki będą rozliczane tą drogą, to Polska stanie się jednym z najbardziej nowoczesnych państw pod względem systemu podatkowego.

Jak podkreśla, dzięki upowszechnieniu systemów elektronicznych kontakty z państwowymi urzędami - do tej pory kojarzone z kolejkami, uciążliwościami, skomplikowanymi procedurami i stratą czasu - uległy znacznemu uproszczeniu. Droga online zyskuje na popularności, co widać po rosnącej liczbie wejść i logowań do narzędzi udostępnianych na Portalu Podatkowym. Dla przykładu, ponad 4 mln razy skorzystano z wyszukiwarki VAT, a 58 tys. razy z wyszukiwarki NIP. Kwota zaksięgowanych wpłat z usługi Mandaty wyniosła 56 mln zł.

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Uwaga: ostatnie dni na wysłanie PIT-ów za 2015 rok!

Nie złożyłeś jeszcze deklaracji podatkowej za 2015 rok? Nie czekaj do ostatniej chwili - pobierz darmowy program, sprawdź dostępne ulgi i rozlicz się - szybko i bezproblemowo - z Bankier.pl. Z nami zrobisz to bez wychodzenia z domu - Twój PIT trafi do wskazanego urzędu skarbowego.

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Zigi
W jaki sposob mozna przekazac elektronicznie PIT? Jakims programem? Trzeba najpierw sie zarejestrowac w urzedzie? Co z podpisem elektronicznym?
~wojtek
to jak na Polskę jest genialne rozwiązanie. instalujesz darmowy program pobrany z internetu, wypełniasz deklarację a program sam podpowiada i sprawdza poprawność, następnie robisz wyślij do US i wpisujesz bodaj przychód z poprzedniego roku. ta prawidłowa wartość autoryzuje twój PIT. zawrotnie program pobiera potwierdzenie to jak na Polskę jest genialne rozwiązanie. instalujesz darmowy program pobrany z internetu, wypełniasz deklarację a program sam podpowiada i sprawdza poprawność, następnie robisz wyślij do US i wpisujesz bodaj przychód z poprzedniego roku. ta prawidłowa wartość autoryzuje twój PIT. zawrotnie program pobiera potwierdzenie wysyłki a następnego dnia wchodzisz jeszcze raz i sprawdzasz status i wtedy jeśli jest OK to program ściąga z US potwierdzenie przyjęcia deklaracji i w systemie na formularzu który wypełniałeś pojawia się numer potwierdzenia przekazania do US. Zarówno PIT jak i Urzędowe Potw. Odbioru możesz zapisac sobie w pdf i po wydrukowaniu posługiwać się jak oryginałem.
Ogólnie system jest tak doskonały i prosty że to jest przyjemność wypełniać deklarację. Aż żal że nie można w ten sposób we wszystkich sprawach kontaktować się z urzędami.
~Zigi odpowiada ~wojtek
Wow, to magia. Muszę tego spróbować jak to takie przyjemne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki