Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI) w 2025 roku odbędzie się w Budapeszcie – poinformowała w mediach społecznościowych prezydent Węgier Katalin Novak.


„To kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla Węgier. Jestem zaszczycona możliwością goszczenia szefów państw 3SI na Węgrzech w 2025 roku” – napisała w środę na Facebooku Novak. Węgierska prezydent wraz z innymi przywódcami państw Trójmorza przebywa obecnie w Bukareszcie, na 8. Szczycie tej inicjatywy.
„Region między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym musi być motorem europejskiej gospodarki, a żeby tak się stało, potrzebujemy intensywniejszej współpracy gospodarczej” – dodała.
Prezydent wezwała jednocześnie do otwarcia się na Bałkany Zachodnie, które są „kluczem do bezpieczeństwa Węgier i Europy”, a także podkreśliła wagę problemów demograficznych kontynentu.
W 2024 roku szczyt 3SI odbędzie się na Litwie. Tegoroczny, dwudniowy szczyt ma miejsce w stolicy Rumunii – Bukareszcie.

Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W środę do tego grona dołączyła Grecja. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)
mrf/ adj/































































