REKLAMA
ZAGŁOSUJ

W tydzień założono przez internet ponad tysiąc firm

Łukasz Piechowiak2011-08-02 07:30główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2011-08-02 07:30
W pierwszym tygodniu funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej za pośrednictwem nowej platformy zarejestrowano ponad tysiąc firm. Niedawno uruchomiony system to rewolucja w kontaktach z administracją. Politycy przekonują, że dzięki CEIDG firmę można zarejestrować nie wychodząc z domu tylko za pośrednictwem tej platformy.

To, jak szybko można założyć firmę tak naprawdę nie jest najważniejsza dla przedsiębiorcy, ale jest kwestią niesamowicie upolitycznioną. Ważniejsze jest, jak później będzie wyglądała komunikacja z administracją - mówi Jacek Czech, Zastępca Sekretarza Generalnego KIG.


Wchodząc na stronę firma.gov.pl, można dokonać rejestracji działalności gospodarczej, jednak najpierw trzeba uwierzytelnić Profil Zaufany w e-PUAP. Oznacza to nic innego jak konieczność udania się do uprawnionej instytucji np. ZUS i dokonania potwierdzenia. Na szczęście jest to czynność jednorazowa.

Jednak to nie koniec. Na razie za pośrednictwem CEIDG można załatwić większość spraw związanych z rejestracją działalności gospodarczej. Większość nie oznacza, że wszystko – w dalszym ciągu system nie jest do końca zintegrowany z ZUS, a co za tym idzie formalności związane ze złożeniem druku ZZA lub ZUA należy dokonać osobiście w Zakładzie. Ma się to zmienić w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

  • ZUS ZZA - wypełnia się w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, zmiany danych osoby ubezpieczonej ( z wyjątkiem danych identyfikacyjnych)
  • ZUS ZUA - wypełnia się w celu zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego, do ubezpieczeń społecznych, zmiany lub korekty danych osoby ubezpieczonej.

To, że CEIDG będzie się cieszyć dużą popularnością wśród osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej było więcej niż oczywiste. W końcu postulaty o rozwijanie e-administracji, dostosowanie prawa do jej wymogów, a co za tym idzie możliwość zakładania firmy online, to nie wymysł kilku ostatnich miesięcy, ale lat. Nie powinno również dziwić to, że gros założonych w ciągu jednego tygodnia funkcjonowania CEIDG firm to sklepy internetowe.


Internet odgrywa coraz większą rolę w gospodarce. Z raportu Boston Consulting Group „Polska Internetowa” wynika, że obecnie rodzimy biznes internetowy wart jest ok. 36 mld złotych, co stanowi 2,7% PKB. Przy czym wg szacunków analityków docelowo do 2015 roku ma być warta ok. 77 mld złotych, a udział w PKB ma wynieść 4,1%. Oczywiście gospodarka internetowa to nie tylko handel on-line, ale z lektury raportu jasno wynika, że ten sektor będzie się szczególnie rozwijał – wzrośnie liczba e-sklepów, a także liczba kupujących w sieci. Więcej na ten temat w artykule Opłaca się robić zakupy w sieci.

Słuszne kroki


Należy przyznać, że uruchomienie CEIDG to krok w dobrym kierunku i należy ten pomysł rozwijać. Najprawdopodobniej liczba działalności gospodarczych w Polsce jeszcze wzrośnie. Naturalnie samo założenie firmy powoli przestaje stanowić istotną przeszkodę – teraz o wiele trudniej o dobry pomysł i środki potrzebne na jego realizację. Jednak dla chcącego nic trudnego.

Z lektury e-maili, jakie otrzymałem, wynika, że największą obawą przed rozpoczęciem działalności gospodarczej jest widmo płacenia prawie 900 zł składki ZUS. Jednak dla osób, które pierwszy raz zakładają firmę, składka ta wynosi 366 zł (z dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym) przez pierwsze dwa lata. Naturalnie do tego trzeba doliczyć podatek i inne koszty. Trudno powiedzieć, czy jest to dużo, czy mało. Biorąc to pod uwagę, rzeczywistą barierą faktycznie raczej jest pomysł na biznes i finanse. W przypadku pomysłu – większość ludzi sukcesu radzi się rozejrzeć „po własnym podwórku”. Z kolei, jeśli chodzi o finanse – to chyba trzeba próbować wszystkiego i „pukać do wszystkich drzwi”. Więcej na ten temat w serwisie Pit.pl.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
[email protected]

 
Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Helena
Boziu , czy polacy wreszcie nauczą sie pisac poprawnie w swoim ojczystym jezyku ?!?!?!?!
~arno
Tak jest, tylko nasz ukochany malusienki wodzunio potrafi zrobić z Polski kraine wiecznej szczęśliwości ! To człek bywały w swiecie, o ogromnym autorytecie i znajomości współczesnego swiata, prawdziwy wykapany premier.
~asetywny
Popieram przedmówcę. Też lubię PiS a szczególnie pana prezesa premiera, bo czym był by bez niego PiS
~Makss
Żądam ustąpienia Tuska! bo ja lubię PIS i pana prezesa premiera i kolegi Ojca Księdza Dyrektora Rydzyka, ktury jako jedyny muwi prawde.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki