REKLAMA

W tydzień ponad trzysta nowych przypadków koronawirusa w spółkach węglowych

2020-11-02 12:39
publikacja
2020-11-02 12:39
W tydzień ponad trzysta nowych przypadków koronawirusa w spółkach węglowych
W tydzień ponad trzysta nowych przypadków koronawirusa w spółkach węglowych
fot. 1968 / / Shutterstock

Ponad trzysta nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ciągu minionego tygodnia w czterech spółkach węglowych. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się niespełna pół tysiąca górników, a około 900 objęto kwarantanną. Mimo wzrostu zachorowań kopalnie pracują normalnie.

Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 349 górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 56 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), 70 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz 17 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3747 osób, a wyzdrowiało 3396. Obecnie w PGG choruje 349 osób wobec 244 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 674 pracowników wobec 643 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalni Piast w Bieruniu (45), a także w kopalni Mysłowice-Wesoła (42), Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych (39), Ziemowit w Lędzinach (37), Murcki-Staszic w Katowicach (30) oraz Bielszowice w Rudzie Śląskiej (17). W pozostałych kopalniach Grupy jest od jednego do kilkunastu przypadków zachorowań.

W ciągu tygodnia, od minionego poniedziałku, wśród pracowników PGG potwierdzono łącznie 203 nowe przypadki koronawirusa, przybyło także 96 ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed trzema tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 56 osób wobec 28 tydzień temu. W ciągu tygodnia potwierdzono 42 nowe przypadki zachorowania, a 14 osób wyzdrowiało.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4223 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4167 wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 135 osób wobec 100 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - 70 pracowników, wobec 21 przed tygodniem. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło dotąd w sumie ponad 430 pracowników spółki. Przedstawiciele firmy podkreślają, że firma wdrożyła zaostrzone procedury bezpieczeństwa i stawia na szeroką profilaktykę.

"Z myślą o bezpieczeństwie pracowników przemodelowano organizację czasu pracy w zakładach górniczych i zasady prowadzenia transportu ludzi. Wszyscy pracownicy mają obowiązek stałego noszenia maseczek ochronnych, a ciągi komunikacyjne i infrastruktura są regularnie dezynfekowane" - poinformował w poniedziałek rzecznik firmy Daniel Iwan.

W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 17 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 5 tydzień temu), a kolejnych 17 górników objęto kwarantanną. Żaden z zakażonych górników nie wymaga hospitalizacji.

Do niedawna woj. śląskie było regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem; od tygodnia region jest pod tym względem na drugim miejscu, po Mazowszu. W poniedziałek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 50 tys. 609 – o 1362 więcej niż w niedzielę. W regionie zmarły 943 osoby z COVID-19 – w poniedziałek poinformowano o czterech kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało ok. 56,3 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (28 tys. 523 osoby) – w poniedziałek w regionie przybyło 546 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 629,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie przeszło 8,1 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 64 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte było 1685 spośród 2051 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 139 na 180 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki