W polskich firmach 40 proc. stanowisk kierowniczych zajmują kobiety

40 procent osób zasiadających w Polsce na kierowniczych stanowiskach to kobiety - wynika z badania "Women in Business 2017". Nasz kraj znajduje się pod tym względem w światowej czołówce.

(YAY Foto)

Kobiety w Polsce zajmują 40 proc. najwyższych stanowisk w firmach (szefowie pionów i zarządy). Na świecie i w krajach Unii Europejskiej odsetek ten wynosi 25 proc. Wśród 36 państw objętych badaniem Polska uplasowała się zatem na trzecim miejscu - ex aequo z Estonią i Filipinami. Wyprzedzają nas pod tym względem jedynie Rosja (47 proc.) i Indonezja (46 proc.). Najmniej kobiet na kierowniczych stanowiskach zasiada w Japonii (7 proc.), Argentynie (15 proc.), Indiach (17 proc.) i w Niemczech (18 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

"Choć nadal większość najwyższych stanowisk w polskich firmach zajmują mężczyźni, to na tle świata (...) polski biznes jest bardzo mocno sfeminizowany i możemy być pod tym względem stawiani za wzór. Kobieta w zarządzie to w Polsce niemal norma, tymczasem w Japonii czy nawet w bliskich nam kulturowo Niemczech zdarza się to wielokrotnie rzadziej - podkreśla cytowana w opracowaniu Katarzyna Nowaczyk z Grant Thornton.

Jak wynika z badania, pozycja płci pięknej "w biznesowej pierwszej lidze" umacnia się. Odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach wzrósł w tym roku do 40 proc., choć w ostatnich trzech latach utrzymywał się w granicach 34-37 proc.

Według autorów opracowania, spośród przebadanych w Polsce średnich i dużych firm, w 13 proc. przedsiębiorstw nie było ani jednej kobiety w zarządzie i na stanowisku szefowej pionu. Dla porównania, globalna średnia to 34 proc., a we wszystkich krajach objętych badaniem wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 36 proc. W Japonii całkowicie męski top-management ma aż 67 proc. przedsiębiorstw.

Choć Polki dość często dochodzą do stanowisk menedżerskich, to relatywnie rzadko osiągają najwyższą możliwą pozycję w firmie, czyli prezesa zarządu lub dyrektora zarządzającego. Funkcję tę, jak wynika z badania, piastuje u nas 8 proc. pań. Na 36 krajów uczestniczących w badaniu, w 10 odsetek ten jest niższy. Kobiety w Polsce na stanowiskach kierowniczych pełnią rolę głównie dyrektorów finansowych (46 proc. osób pracujących na tym stanowisku to kobiety), dyrektorów HR (25 proc.) i szefowych działów controllingu (21 proc.).

"Nasze badanie po raz kolejny pokazuje, że o ile kobietom w Polsce relatywnie łatwo osiągać wysokie i odpowiedzialne stanowiska w biznesie - zwłaszcza w zakresie opieki nad finansami firmy czy jej kadrą, o tyle funkcje liderów całych przedsiębiorstw są ciągle zarezerwowane głównie dla mężczyzn. Wydaje się, że tej bariery mentalnej polski biznes jeszcze nie przełamał" ocenia cytowana w opracowaniu Katarzyna Nowaczyk. Według niej jest mnóstwo przykładów kobiet, które nie tylko świetnie znają się na konkretnych obszarach merytorycznych, ale też potrafią kierować całą organizacją i podejmować strategiczne decyzje. "Miejmy nadzieję, że takich przykładów będzie coraz więcej" dodaje.

Badanie Women in Business 2017 zostało przeprowadzone w ramach cyklicznego projektu badawczego International Business Report realizowanego przez Millward Brown dla Grant Thornton International. W jego ramach ankietowanych jest corocznie 10 tys. średnich i dużych przedsiębiorstw w ponad 36 krajach, w tym 200 firm w Polsce. (PAP)

maja/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 8 ~pawel

To prawda nie ma nic gorszego jak baba kierowniczka mobbing gwarantowany .

! Odpowiedz
3 2 ~KODanistka

Tylko nasze inteligentne i urodziwe i zadbane intelektualistki uchronią nas przez kaczyzmem jak Agnieszka Holland, prof. Środa, Maja Komorowska czy prof. Szenyszyn. Ichuroda powala was mężczyzn

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~robaczek

Wynika z tego, że nie są jednak dyskryminowane ze względu na płeć. Dyskryminacja pojawia się na ustach tam gdzie chciałoby się dostać coś za nic. Czyli stanowisko bez wymaganych kompetencji. Bo tak. Należy się. A co.

! Odpowiedz
0 5 ~zielony_stoliczek

A mnie by interesowało, jak się ma stopień zfeminizowania zarządu do zyskowności (np. RoE) przedsiębiorstwa (w porównaniu z medianą branży) i poziomu zadowolenia pracowników.
Ot, taki od dziecka ciekawy jestem.

! Odpowiedz
2 1 ~nasi_tu_byli

Kopernik była kobietą!

! Odpowiedz
9 12 ~StanRS

40% bab to i tak o wiele za dużo. Dlatego polska gospodarka i administracja jest tak dziadowska, bo jest ogromnie sfeminizowana. Lewacki "bankier" zaraz skasuje mój wpis, bo napisałem prawdę nie przystającą do propagandy na temat "równości" płci.

! Odpowiedz
0 8 ~zenon

Polska, Rosja w tej statystyce to nie przypadek.
Kobiety w społeczeństwach słowiańskich od wieków miały znacznie wyższy status niż na zachodzie Europy czy w Azji.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne