REKLAMA

W piątek polski ambasador w Chinach podpisze się pod umową ws. AIIB

2015-10-08 18:53
publikacja
2015-10-08 18:53

W piątek ambasador Polski w Chinach Mirosław Gajewski złoży w imieniu naszego kraju podpis pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował resort finansów. Wkład Polski do AIIB ma wynieść ok. 830 mln dolarów.

fot. WANG ZHAO / / EastNews

"9 października Mirosław Gajewski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej w Chinach złoży podpis w imieniu RP pod umową o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB)" - poinformowało w czwartek MF.

Jak dodano, będzie to kolejny, formalny krok i warunek uzyskania przez Polskę członkostwa w tej "nowo tworzonej międzynarodowej instytucji finansowej".

"Członkostwo w AIIB wzmocni współpracę gospodarczą i polityczną Polski z Azją oraz stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw. Ministrem właściwym, desygnowanym do współpracy z nowo tworzonym Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych po stronie polskiej jest Minister Finansów" - wskazał resort.

Polska jako udziałowiec AIIB będzie brała udział w zarządzaniu i decyzjach podejmowanych przez organy banku, będzie też mogła wpływać na jego bieżące i strategiczne działania. "Członkostwo w AIIB będzie elementem budowy sprzyjającego klimatu politycznego i gospodarczej współpracy z Azją, służącego realizacji celów gospodarczych w średnim i długim okresie" - podkreśla MF.

AIIB to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego uzależniona ma być od jego wkładu. Jak informował wcześniej resort finansów, w przypadku przystąpienia do AIIB nasz udział wynosiłby 831,8 mln dolarów (0,83 proc. całego kapitału banku).

Chęć uzyskania członkostwa w AIIB zgłosiło 57 państw, a spośród krajów członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia. (PAP)

rbk/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~takitamzdaleka
Chyba niektórym pomyliły się informacje o AIIB I gadają na forum głupoty.
Intencją AIIB jest wspieranie działań infrastrukturalnych (szlaki handlowe, linie komunikacyjne drogowe, kolejowe, morskie, rzeczne, itd. głównie poprzez obszary lądowe) między Europą a Azją. Celem dalekosiężnym I strategicznym jest stworzenie
Chyba niektórym pomyliły się informacje o AIIB I gadają na forum głupoty.
Intencją AIIB jest wspieranie działań infrastrukturalnych (szlaki handlowe, linie komunikacyjne drogowe, kolejowe, morskie, rzeczne, itd. głównie poprzez obszary lądowe) między Europą a Azją. Celem dalekosiężnym I strategicznym jest stworzenie alternatywy do szlaków morskich, jakimi obecnie podróżują towary między Azją i Europą. To nie jest bank pożyczek na lichwę, na duperele, lecz na poważne przedsięwzięcia. Zapoznajcie się z zasadami działania z rzetelnego źródła a nie z krótkiej I zdawkowej wiadomości na GW czy w TVNie.

Wiadomo, że mamy na świecie dominację kilku krajów. Do dalszego rozwoju potrzeba większej ilości bezpiecznych szlaków handlowych, połączeń, alternatyw. Polska dobrze robi, że uczestniczy w tym przedsięwzięciu.
Pozdrawiam
~Gość
Podoba mi sformułowanie w tekście że Polska będzie mogła wpływać na strategiczne decyzje banku. Z wkładem niecałe 1% to możesz tyle samo co inwestor indywidualny na giełdzie który kupi akcje jakiejś spółki
~tete
Spójrz na mapę nowego jedwabnego szlaku. To jest główna inwestycja tego projektu, a My jesteśmy jej ważnym ogniwem. Może stąd Centrum Handlu Chińskiego w Jeleniu, masa Chińczyków w Wólce Kosowskiej. Wizyta okrętów Chińskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, które można obecnie zwiedzać też wygląda jak zagranie PR, zupełnie Spójrz na mapę nowego jedwabnego szlaku. To jest główna inwestycja tego projektu, a My jesteśmy jej ważnym ogniwem. Może stąd Centrum Handlu Chińskiego w Jeleniu, masa Chińczyków w Wólce Kosowskiej. Wizyta okrętów Chińskiej Marynarki Wojennej w Gdyni, które można obecnie zwiedzać też wygląda jak zagranie PR, zupełnie jak kiedyś piosenka "spoza gór i rzek, wyszedł człek, Szanghaj Czek" ;).
~JurnyDziadek
Nawet najwiernijszy sojusznik USA, czyli Wielka Brytania tam wchodzi. Dobrze za tam wchodzimy. Nie ma co sie przejmowac USA, ktore na kontynencie Euro-Azjatyckim coraz mniej inwestuja w porownaniu do Chin. A ten AIIB ma podobno finansowac Nowy Jedwabny Szlak ktorego polnocna nitka ma przechodzic przez Polske. Takze sami bysmy strzelili Nawet najwiernijszy sojusznik USA, czyli Wielka Brytania tam wchodzi. Dobrze za tam wchodzimy. Nie ma co sie przejmowac USA, ktore na kontynencie Euro-Azjatyckim coraz mniej inwestuja w porownaniu do Chin. A ten AIIB ma podobno finansowac Nowy Jedwabny Szlak ktorego polnocna nitka ma przechodzic przez Polske. Takze sami bysmy strzelili sobie w stope gdybysmy tam nie weszli.

Trzeba grac pod USA ale tez i pod Chiny. Pokorne ciele dwie matki ssie.
~tete
"rZECZPOSPOLITEJ" Tylko mi isę tak wyświetla?! WTF?! Oszaleliście.
~tete
Już edytowali. To nie było miłe zagranie. Nie ważne kto, i z jakich pobudek to popełnił. Jest idiotą.
~gfd
Teraz wiadomo dlaczego "wyszla" afera VW ;).

Ku przestrodze ;)
~oko
No tak jak Niemcy i Francja to my też ,bo gdyby ich nie było to polaczki przemilczeli by fakt powstania tego banku.
~AleJaja
A co na to Jankesi?
Nałożą na Polskę sankcje?
Będą bombardowanie Krakowa czy Warszawy?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki