REKLAMA

Mocne spadki sprzedaży w sklepach

2020-10-20 14:32
publikacja
2020-10-20 14:32
Mocne spadki sprzedaży w sklepach
Mocne spadki sprzedaży w sklepach
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Ruch w galeriach handlowych ponownie zaczyna maleć, a wraz z rosnącą liczbą zakażeń i obostrzeniami pogłębiać się mogą spadki sprzedaży - ocenia Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Z danych Związku wynika, że w dniach 1-13 października odwiedzalność w sklepach spadła o 37 proc. rdr, a sprzedaż o 24 proc. rdr.

"Jesienne uderzenie pandemii powoduje ponowny znaczący spadek w liczbie odwiedzin i poziomie dokonywanych zakupów w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku" - napisano w komunikacie prasowym ZPPHiU.

"Dane, które wskazują członkowie ZPPHiU wykazują niepokojącą tendencję spadkową. Niepokoi fakt, że spadają statystyki odwiedzin sklepów nie tylko w stosunku do okresu sprzed pandemii, ale również przy porównaniu ostatnich miesięcy. Ruch w galeriach handlowych nie tylko nie wrócił do normalności sprzed pandemii, ale ponownie zaczyna maleć - sklepy notują dużo niższe statystyki co do liczby odwiedzin i sprzedaży" - dodano.

Z danych ZPPHiU wynika, że w okresie między 1 a 30 września 2020 odwiedzalność spadła o 30 proc. rdr, a sprzedaż o 20 proc. rdr. Z kolei w dniach handlowych między 1 a 13 października 2020 ruch w sklepach spadł o 37 proc. rdr, a sprzedaż o 24 proc. rdr.

Badaniem objętych było 2967 lokali.

"Należy podkreślić, że w badanej grupie ogromna część punktów to przedstawiciele handlu. Usługi notują jeszcze większe spadki sprzedaży tj.: 46 proc., a biura podróży nawet 89 proc." - napisano.

Zarząd ZPPHiU obawia się dalszego pogłębienia spadków sprzedaży.

„Wiosenna fala pandemii koronawirusa i wielotygodniowy lockdown wywołały spustoszenie w branży handlowo-usługowej i do dziś mierzymy się z gigantycznymi skutkami tych wydarzeń. Wielu z przedsiębiorców nie podniosło się, a jako branża nadal walczymy o przetrwanie. Tymczasem obserwujemy, że wraz z rosnącą ilością zachorowań i groźbą kolejnych obostrzeń i ograniczeń dla wybranych sektorów usług, konsumenci reagują wycofaniem i rezygnacją z wizyt w centrach handlowych. Sytuacja jest dramatyczna i niestety trudno się spodziewać nagłej poprawy. Jako przedsiębiorcy z obawą i pesymizmem patrzymy na najbliższe tygodnie. Potrzebne są rozwiązania systemowe, gdyż spadki sprzedaży prawdopodobnie będą się pogłębiać" – podał zarząd ZPPHiU.

Branża liczy się z tym, że w obliczu coraz większego przyrostu zakażeń w kraju, ograniczenia w galeriach mogą jeszcze zostać zaostrzone.

ZPPHiU apeluje więc o powrót do niedziel handlowych, który pozwoliłby na bardziej równomierne rozłożenie ruchu w centrach i podniesienie poziomu komfortu klientów związanego z dystansem społecznym.

„Musimy oczywiście pamiętać i brać pod uwagę komfort pracowników. Uruchomienie z powrotem niedziel handlowym nie mogłoby w jakikolwiek sposób naruszać zasad zawartych w kodeksie pracy. Należałoby wypracować takie rozwiązania, które umożliwiłyby pracę w niedzielę na zasadzie dobrowolności i nie więcej niż dwa razy w miesiącu" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Artur Kazienko, prezes Kazar, członek zarządu ZPPHiU.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 220 firm.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
killgore
Na pewno wprowadzenie sobotniego zakazu handlu sprawi, że obroty wzrosną. Informacja dla zwolenników Populizmu i Socjalizmu: żartowałem.
tinfoilhat
szczuli mnie za brak maski
bez łaski
zamawiam online
samsza
Dobry człowiek siedzi w domu lub w kościele, a nie szwenda się po sklepach.
stachsgh
Witam !!
Jak słabe promo, to co się dziwić.
Ja czekam do takiego jak np. to https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
bankroll
noszok ku&a jak pis nam rozwala gospodarke i tylkoutrudnia zycie ludziom...moze jakues nowe podatki wprowadzi w miedzyczasie za np spadek obrotow ?
jes
Przecież już wprowadził kilka nowych, podczas epidemii. Kolejne czekają w kolejce.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki