REKLAMA

"W grudniu 7 proc.", a póżniej? Prognozy inflacji według PIE

2023-11-30 11:21
publikacja
2023-11-30 11:21

W grudniu inflacja wzrośnie w okolice 7 proc. wskutek silniejszego wzrostu cen energii. Przy obecnych decyzjach administracyjnych, inflacja w 2024 będzie w pobliżu 6 proc. – ocenił ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki w komentarzu do czwartkowych danych GUS.

"W grudniu 7 proc.", a póżniej? Prognozy inflacji według PIE
"W grudniu 7 proc.", a póżniej? Prognozy inflacji według PIE
fot. Aleksander_Gwiazda / / Shutterstock

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał w tzw. szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły rdr o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc.

Kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki wskazał w komentarzu do danych GUS, że wynik inflacji na poziomie 6,5 proc. to przede wszystkim efekt "skokowego wzrostu cen paliwa" o 8,8 proc. w skali miesiąca. Zwrócił uwagę, że zmiana ta zrekompensowała spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i spadek inflacji bazowej, która obniżyła się z 8,0 do 7,5 proc. rdr.

Reklama

W ocenie eksperta, w grudniu inflacja wzrośnie w okolice 7 proc. wskutek silniejszego wzrostu cen energii. "Ze względu na rosnące koszty ogrzewania dynamika ponownie będzie dwucyfrowa" – dodał.

"To jednak chwilowe. Zamrożenie cen energii oznacza niewielkie zmiany w pierwszym półroczu 2024" – wskazał Rybacki. Jego zdaniem, początek roku będzie "mocno zależeć od zmian administracyjnych".

"Szacujemy, że przy obecnych decyzjach inflacja w 2024 r. oscylować będzie w pobliżu 6 proc., nieco powyżej mediany prognoz analityków. Wciąż nie znamy decyzji dotyczących zerowego VAT na żywność. Utrzymanie preferencyjnej stawki obniży (inflację – PAP) CPI o około 0,8 pkt." – podał ekonomista.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny.

Autor: Adrian Reszczyński

ra/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
devu
KO ze swoimi cudownymi pomysłami rozwali gospodarkę.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki