W czerwcu oceny koniunktury lepsze niż przed rokiem, ale gorsze niż w maju - GUS

W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przemyśle kształtuje się na poziomie plus 6 wobec plus 8 w maju. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 11 proc. - wynika z badania GUS.

"Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają w czerwcu koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed rokiem, ale nieznacznie gorzej niż przed miesiącem" - napisano w komentarzu do badania.

Badanie wskazuje, że od maja bieżący portfel zamówień oceniany jest coraz mniej korzystnie, co jest efektem pogarszających się ocen zagranicznego portfela zamówień i mniej optymistycznych - krajowego.

"Utrzymuje się odnotowane w maju spowolnienie wzrostu bieżącej produkcji. Aktualna sytuacja finansowa, która od lutego br. była oceniana coraz mniej pesymistycznie, w porównaniu z majem uległa nieznacznemu pogorszeniu. Odnotowywany jest wzrost należności, choć mniejszy niż w ostatnich trzech miesiącach. Sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty utrzymuje się na zbliżonym poziomie do zgłaszanego w maju" - napisano.

"W ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejsza się optymizm prognoz dotyczących portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej. Nadal zgłaszane są nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Po raz pierwszy od lutego br. przedsiębiorcy przewidują niewielkie redukcje zatrudnienia. W najbliższych miesiącach można się nadal spodziewać nieznacznego wzrostu cen wyrobów przemysłowych" - dodano. (PAP)

nik/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil