W Rosji ruszają błyskawiczne przelewy

analityk Bankier.pl

28 stycznia oficjalnie wystartował rosyjski system przelewów natychmiastowych. Klienci tamtejszych banków będą mogli błyskawicznie przesyłać pieniądze pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Podobnie jak w polskim Bliku będzie można również używać numeru telefonu odbiorcy jako identyfikatora.

Premiera rosyjskiego systemu płatności natychmiastowych odbywa się w dwóch odsłonach. 28 stycznia schemat ruszył w ograniczonej, testowej wersji. Jak informuje agencja Interfax, dostęp do błyskawicznych rozliczeń mają na razie wybrani klienci 12 instytucji. W grupie pionierów znalazły się m.in. VTB, Gazprombank, Alfa Bank, Raiffeisen Bank i Tinkoff Bank.

(fot. Labunskiy K. / YAY Foto)

28 lutego planowany jest właściwy start systemu, którego operatorem jest Centralny Bank Rosji. Usługę natychmiastowego przelewu zaczną wówczas świadczyć wszystkie instytucje, które zgłosiły akces. Z informacji przekazanych przez NSPK, instytucję odpowiedzialną za rozliczanie błyskawicznych transakcji (i obsługującą m.in. schemat kart płatniczych Mir) wynika, że w negocjacjach udział bierze 40 banków.

Nowy schemat opiera się na rozrachunku z użyciem środków utrzymywanych przez banki w banku centralnym. System nie będzie zatem uzależniony od kondycji żadnego pośrednika, a uczestnicy nie muszą utrzymywać płynnych środków na wydzielonych rachunkach. W 2019 r. banki-uczestnicy nie będą ponosić żadnych opłat, a od 2020 r. prowizja za operację wahać się będzie w przedziale od 1 do 6 rubli. Poziom opłat dla klientów ustalają samodzielnie banki.

Usługa szybkich płatności z punktu widzenia klientów banków przypomina znane w Polsce przelewy P2P Blik. Operator systemu prowadzi bazę danych, w której zapisane są powiązania pomiędzy numerami telefonów a numerami rachunków bankowych. Osoby, które chcą korzystać z szybkich płatności muszą w swoim banku powiązać numer telefonu z kontem osobistym lub kartą płatniczą. Do wysłania pieniędzy wystarczy podanie numeru telefonu odbiorcy, np. w zleceniu uruchamianym w aplikacji mobilnej. W przyszłości płatność będzie można inicjować również poprzez zeskanowanie kodu QR.

W drugiej połowie roku odbiorcami szybkich przelewów będą mogły być nie tylko osoby fizyczne, ale także podmioty publiczne i przedsiębiorstwa. Rosjanie zyskają możliwość opłacania w ten sposób zakupów w sieci, należności za usługi i rachunków za media. Szefowa Centralnego Banku Rosji zapowiedziała, że uczestnictwo w nowym schemacie będzie obowiązkowe dla wszystkich banków o znaczeniu systemowym.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 32 ajwaj

No i OK
Maja najlepsza i przy tym najtansza bron na swiecie, to se BLIKa w wolnych chwilach zmajstrowali. Pozatym karte MIR, odp. SWIFTa itd.
Polski handel, firmy itd. tez profituja z Rosji (i vice versa)

""Rosja wróciła na podium najważniejszych partnerów handlowych Polski""
""Jak wynika ze statystyki w roku bieżącym, licząc łączną wartość eksportu i importu, Rosja wróciła na trzecie miejsce na liście najważniejszych partnerów handlowych Polski.""

https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201808068540612-Polska-Rosja-eksport-zywnosc-wzrost/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 15 ajwaj

Na marginesie polskich firm handlujacych-prod., sw. uslugi z Rosjanami
Maja one plusy dodatnie (+++) w zupelnie innym kontekscie. Jako firma, filia, joint-venture itd. z Rostova, Moskvy czy rosyjskiego Krymu bedzie mile witana w Azji (HUAWEI), Amer. Lac., Afryce, u przyjaciól Persów-Iran itd. IMAGE firmy.

Jako firma z PISy-PL m.in. w Arabii (przez udzial w wojnie przeciwko Iranowi, Afganistanowi, Syrii, Iranowi w "szemranej koalicji") moze zostac poszczuta wielbladami np. i lipa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil