REKLAMA

W Polsce mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych

2021-06-23 11:28
publikacja
2021-06-23 11:28
W Polsce mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych
W Polsce mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych
fot. photopixel / / Shutterstock

Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.

Jak wskazano w środowej informacji CBRE, w ciągu ostatniej dekady liczba Europejczyków, którzy mieszkają w wynajmowanych lokalach wzrosła z 26 proc. do 31 proc. W Polsce, jak wynika z raportu CBRE „European Multifamily Housing Report”, prywatnie wynajmuje swoje lokum 4 proc. gospodarstw domowych, a spośród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego.

"Sektor mieszkań na wynajem nad Wisłą wciąż jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli" - stwierdzono. Zdaniem ekspertów CBRE, sytuację może zmienić rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem najmu mieszkaniowego oraz mniejsza skłonność młodszych pokoleń do długoterminowych zobowiązań, jakim jest np. kredyt mieszkaniowy.

Jak zaznaczono, sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. "Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące np. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców" - napisano. Zwrócono uwagę, że w Polsce przeważająca większość mieszkań na wynajem należy do prywatnych właścicieli, którzy mają jeden lub kilka obiektów, zazwyczaj w różnych lokalizacjach, a najemcy taką formę zamieszkiwania najczęściej postrzegają jako tymczasową opcję.

Zdaniem cytowanego w informacji szefa sektora inwestycji alternatywnych w CBRE Marcina Jańskiego, rynek zaczyna się zmieniać. "Inwestorzy krajowi i zagraniczni chętniej włączają do swoich portfeli mieszkaniówkę, a rosnące ceny sprawiają, że część osób stać na zakup coraz mniejszego mieszkania" - wskazał. Dodał, że trend wspiera też większa mobilność młodszych pokoleń.

Według raportu w Polsce 84 proc. gospodarstw domowych mieszka we własnych nieruchomościach. Od prywatnych i instytucjonalnych właścicieli wynajmuje 4 proc. Kolejne 4 proc. rynku zajmują mieszkania socjalne, a 7 proc. to inne formy zamieszkiwania, w tym bezpłatne - poinformowano. Wynajem instytucjonalny w Polsce to niecały 1 proc. rynku najmu, jednak - jak zaznaczono w raporcie - wiele wskazuje na to, że ten udział będzie rósł.

Jak wynika z raportu CBRE, największych możliwości inwestorom zainteresowanym rynkiem mieszkaniowym w Polsce dostarcza Warszawa jako miasto z największą liczbą ludności, wieloma ośrodkami akademickimi i wysokim odsetkiem imigrantów ze Wschodu. "Pierwszy zakup nieruchomości mieszkaniowych przez zagranicznego inwestora miał miejsce w 2016 r. i od tego czasu ich przybywa" - wskazano. Zwrócono uwagę, że przeciętny roczny czynsz za jeden metr kwadratowy mieszkania najwyższej klasy w stolicy wynosi 996 zł/mkw.

Na drugim miejscu,, spośród największych polskich miast,, pod względem wysokości opłat za mieszkania w standardzie prime jest Wrocław, gdzie na rok trzeba zapłacić 876 zł/mkw. Na trzecim miejscem pod względem najwyższych kwot za wynajem jest Trójmiasto, z 804 zł/mkw. za rok. Wśród miast z największym potencjałem dla rozwoju instytucjonalnego rynku najmu mieszkaniowego znalazły się także Kraków, z czynszem 768 zł/mkw. za rok oraz Poznań, w którym za rok wynajmowania metra kwadratowego mieszkania o najwyższej jakości trzeba zapłacić 718 zł - napisano.

CBRE Group to spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Dallas; jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2020 r.). Firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników w ponad 100 krajach. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
piotr76
Czyli zbliżamy się do sytuacji, że będzie więcej landlordów chcących zarabiać na wynajmie niż najemców..
infinum
Dla konsumenta wzrost rynku najmu instytucjonalnego to korzyść. Gorzej z tymi wszystkimi wynajmującymi, którzy mają 1-3 mieszkania i z tego żyją, bo idzie dla nich trudny czas dostosowania się do rynku hurtownika tj. funduszy, które startują z ofertą mieszkań kupionych od dewelopera z 30% upustem.

Jak do tego dojdzie
Dla konsumenta wzrost rynku najmu instytucjonalnego to korzyść. Gorzej z tymi wszystkimi wynajmującymi, którzy mają 1-3 mieszkania i z tego żyją, bo idzie dla nich trudny czas dostosowania się do rynku hurtownika tj. funduszy, które startują z ofertą mieszkań kupionych od dewelopera z 30% upustem.

Jak do tego dojdzie kataster od 2go mieszkania, który pewnie dziwnym trafem nie obejmie REITów, to się indywidualnym "kamienicznikom" przestaną spinać biznes plany -pożyjemy zobaczymy.
jasiek2017
hahahah kolejny bełkot zazdrośnika. Pisz dalej. Możemy się pośmiac
jpelerj odpowiada jasiek2017
Nie martw się. Jak nie wynajmiesz, to sprzedasz. Przecież piszesz, że będzie drożej, więc o co taki stres?
zenonn
4% to za mało czy za dużo? Wasze ulice nasze kamienice?
Wliczyli do tego tabuny krótkoterminowych najemców: studentów i pracowników na delegacjach?
mmmmooooo
Z takim udziałem hasło Wasze ulice nasze kamienice nie ma racji bytu. Jak widać są naciski aby to zmienić, aby doić Polaków również z tej strony. Mam nadzieję, że naród chociaż tutaj się nie podda i oleje nagonkę nadal wybierając własność.
1a2b
Wszystkie osoby decyzyjne którym się udowodni działanie na niekorzyść wolnych ludzi, mające na celu uniemożliwienie bądź utrudnienie posiadania domu/mieszkania, powinny być publicznie nawlekane na żerdź.
demeryt_69
To brzmi jak powtórka z lata 2006 r. gdy po ostrzeżeniu KNF w temacie kredytów indeksowanych obcymi walutami, ludzie PiS używali podobnej 'retoryki' :)

https://businessinsider.com.pl/finanse/knf-ostrzegala-przed-kredytami-walutowymi-politycy-namawiali/s5hz43h.amp

1a2b odpowiada demeryt_69
Ten mechanizm powinien być uniwersalny i obligatoryjny i nie powinien dotyczyć żadnej konkretnej partii tylko osób decyzyjnych prześladujących wolnych ludzi.
demeryt_69
Czytaj jedynie 4% i ewidentnie komuś to nie pasi - $zalom :)

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki