REKLAMA

W Polsce, krainie wódki i piwa, pije się coraz więcej wina

2020-12-28 07:08
publikacja
2020-12-28 07:08
W Polsce, krainie wódki i piwa, pije się coraz więcej wina
W Polsce, krainie wódki i piwa, pije się coraz więcej wina
fot. diyben / / Shutterstock

Kraje winiarskie tracą na pandemii, bo konsumenci piją mniej wina. Polacy odwrotnie - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

"W Polsce - krainie wódki i piwa, gdzie gastronomia nie działa z powodu pandemii, a alkoholu teoretycznie nie można zamówić przez internet - pije się coraz więcej wina. Wartość importu w ciągu trzech kwartałów 2020 r. wzrosła o 4,3 proc. rok do roku. W 2019 r. wyniosła 959 mln zł, a w bieżącym przekroczyła 1 mld zł" - informuje "Puls Biznesu" zaznaczając, że ilościowo wzrost był nieco mniejszy. W 2019 r. zaimportowaliśmy 96,4 mln litrów win gronowych ogółem, a w 2020 r. o 3 mln litrów więcej.

Jak pisze gazeta, cały rynek urósł jednak mocniej. "Według Nielsena od listopada 2019 do października 2020 r. sprzedaż detaliczna wina zwiększyła się rok do roku o 9,9 proc. w ujęciu wartościowym, a ilościowo o 6,5 proc. według liczby butelek i o 6,1 proc. w litrach. Zbliżona dynamikę (odpowiednio: 8,9 proc., 5,8 proc. i 6,4 proc.) odnotowano w kategorii win stołowych stanowiących 2/3 rynku" - napisano.

Dziennik dodaje, że do Polski sprowadzamy wino głównie z Włoch, Hiszpanii i Niemiec. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marxs
nic dziwnego bo Polska to kraj alkoholików a teraz przede wszystkim alkoholiczek czy nikogo to nie dziwi że spośród tysięcy różnorakich narkotyków w Polsce dopuszczono do legalnego użytku dwa jedne z najbardziej uzależniających i zabójczych-alkohol i nikotynę
artureg
Pijmy polskie wina. 10 lat temu w kraju przeszliśmy rewolucje piwną i wreszcie pojawiło się setki polskich małych browarów z doskonałymi piwami. Teraz jesteśmy w trakcie rewolucji winnej, polskie wina są doskonałe, a winnice prowadzone coraz bardziej profesjonalnie. Polak potrafi!
miston
I bardzo dobrze. Dobre wino do obiadu i do uroczystej kolacji, zawsze polecam
carlito1
Pewnie w Austrii praktykuje , ale to normalniejszy kraj i tam po lampce w restauracji normalnie wsiadasz w auto i jedziesz. W Polsce bym się nie odważył z naszym limitem 0.2

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki