REKLAMA

W PKN Orlen rozpoczęły się negocjacje ws. podwyżek płac

2016-02-17 20:30
publikacja
2016-02-17 20:30

W PKN Orlen rozpoczęły się w środę negocjacje między zarządem spółki a działającymi tam związkami zawodowymi w sprawie tegorocznych podwyżek płac dla pracowników. Zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy termin zawarcia porozumienia upływa z końcem lutego.

fot. / / PKN Orlen

Według informacji uzyskanych przez PAP, strony negocjacji przedstawiły wstępne stanowiska, uwzględniające w obu przypadkach wzrost wynagrodzeń. Zaplanowano kolejne spotkanie, które prawdopodobnie odbędzie się przyszłym tygodniu.

Negocjacje płacowe między zarządem a związkami zawodowymi działającymi w PKN Orlen, odbywają na początku każdego roku. W ostatnich latach z efektu tych uzgodnień strona związkowa nie była jednak w pełni zadowolona. Tak było w 2015 r., gdy w toku negocjacji ustalono ostatecznie, iż zamiast podwyżek wynagrodzeń dla wszystkich pracowników wypłacone zostaną nagrody jednorazowe w łącznej kwocie 3 tys. zł oraz zwiększony zostanie poziom dwóch dodatków. Porozumienie zawarto wówczas po trzech kolejnych turach negocjacji w ostatnim niemal przewidzianym przez Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy terminie, 27 lutego.

W środowych negocjacjach z przedstawicielami zarządu PKN Orlen na temat wzrostu wskaźnika wynagrodzeń pracowników spółki w 2016 r. uczestniczyła reprezentacja wszystkich działających tam związków zawodowych, która przedstawiła wspólne stanowisko. Wcześniej omówiono m.in. wyniki finansowe spółki za 2015 r.

Po zmianach na stanowisku prezesa i w zarządzie PKN Orlen atmosfera negocjacji jest inna, zdecydowanie lepsza. Padły pierwsze propozycje, zarówno ze strony związków, jak i pracodawcy. Różnice stanowisk są duże, ale jest to lepsze otwarcie niż poprzednio. Myślę, że kolejne spotkanie, może spotkania, przyniosą jakiś dobry efekt dla załogi. Chcemy, żeby w szczególności pracownicy w najniższych kategoriach zaszeregowania otrzymali jak największą gratyfikacje finansową, w szczególności do płacy zasadniczej. To dla nas szczególnie ważne, bo od trzech lat nie było u nas poważnych podwyżek - powiedział PAP Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w grupie PKN Orlen.

Pietrzak zastrzegł, iż na obecnym, wstępnym etapie negocjacji nie chce ujawniać szczegółów stanowisk przedstawionych przez zarząd i związki zawodowe w sprawie tegorocznego wzrostu płac w PKN Orlen. O konkretach na razie nie chciałbym rozmawiać, bo stanowiska są jeszcze rozbieżne. Ale ze strony pracodawcy pojawiły się kwoty do płacy zasadniczej i to już jest dobry znak. Związki przedstawiły wspólne stanowisko, wnosząc o podwyżkę płacy zasadniczej oraz nagrody jednorazowe - przyznał szef największej organizacji związkowej, działającej w płockim koncernie.

Biuro prasowe PKN Orlen nie chciało w środę informować o szczegółach rozpoczętych negocjacji płacowych: w trakcie negocjacji nie informujemy o ich przebiegu.

W 2015 r. zarząd i związki zawodowe PKN Orlen ustaliły, iż zamiast wzrostu płac zasadniczych nastąpi wypłata jednorazowych nagród w łącznej kwocie 3 tys. zł oraz zwiększony zostanie poziom dwóch dodatków - za pracę w systemie równoważnych norm czasu pracy o 37 zł oraz składki podstawowej na Pracowniczy Program Emerytalny opłacaną przez pracodawcę o 30 zł. Obydwa dodatki zostały zwiększone od 1 lipca 2015 r. Składka podstawowa na Pracowniczy Program Emerytalny wzrosła wtedy do 180 zł, a ryczałt zmianowy wzrósł do 500 zł. Zgodnie z porozumieniem nagrody jednorazowe po 1500 zł wypłacono w marcu i w grudniu 2015 r.

Wcześniej, w ramach porozumienia, dotyczącego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w 2014 r. strony negocjacji ustaliły uznaniowy wzrost płacy w wysokości średnio 100 zł miesięcznie na jednego pracownika od 1 sierpnia 2014 r. oraz wypłatę - w kwietniu i grudniu - nagród jednorazowych w łącznej wysokości 3 tys. zł. Uzgodniono również kwotową waloryzację dodatków i świadczeń określonych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, tj. o 0,9 proc.

PKN Orlen jest największym, strategicznym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. W zakładzie głównym spółki w Płocku zatrudnionych jest ok. 4 tys. pracowników, a średnia płaca brutto wynosi tam 9 tys. 797 zł. Związki zawodowe płockiego koncernu podkreślają, że na taki poziom składają się pensje dyrektorów i menedżerów wyższego szczebla, a kwota ta dla wielu pracowników spółki jest nieosiągalna.

PKN Orlen podał pod koniec stycznia, że zysk netto grupy jego grupy kapitałowej za 12 miesięcy 2015 r. osiągnął 3 mld 233 mln zł, natomiast zysk jednostkowy netto płockiego koncernu wyniósł w tym czasie 1 mld 48 mln zł.

Od połowy grudnia 2015 r. prezesem PKN Orlen jest Wojciech Jasiński, b. poseł PiS i b. minister Skarbu Państwa. Na początku lutego rada nadzorcza płockiego koncernu odwołała z zarządu Marka Podstawę i powołała do niego jako wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz jako członka Zbigniewa Leszczyńskiego. W zarządzie pozostali: Sławomir Jędrzejczyk - wiceprezes ds. finansowych oraz członkowie: Piotr Chełmiński - odpowiedzialny za rozwój i energetykę oraz Krystian Pater - odpowiadający za produkcję. (PAP)

mb/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Pracownik
A myślisz człowieku że bez związku pracodawcy daliby jakąś podwyżkę u nas nie ma wielkich centrali związkowych z tysiącami członków a składki są na niskim poziomie ,niestety działalność kosztuje i to nie mało
~marek
ludziom za pracę trzeba godziwie płacić a tym darmozjadom partyjnym typu Jasiński trzeba koryto zabrać .
~wyborca
To słowa zawiedzionego zdrajcy kraju, członka ROZDARTEJ organizacji podziemnej PO,
~Ted
Znowu ujawnia się patologia związków zawodowych w firmach z udziałem skarbu państwa. To niszczy polską gospodarkę od 1989r. Zamiast przeznaczać pieniądze na inwestycje, to patologia chce je przejeść, a co gorsza nie chce utrzymywać się ze składek związkowych, tylko chce więcej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki