W NBP otwarto Centrum Pieniądza

W Narodowym Banku Polskim oficjalnie otwarto Centrum Pieniądza im.Sławomira Skrzypka. Dla publiczności miejsce będzie dostępne od 14 maja. Prezes NBP Marek Belka przypomniał, że pomysłodawcą i inicjatorem powstania Centrum był Sławomir Skrzypek - były prezes Narodowego Banku Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

(fot. Jaap Arriens / FORUM)

Marek Belka ma nadzieję, że Centrum Pieniądza przyczyni się do popularyzacji wiedzy ekonomicznej, zwłaszcza wśród młodzieży. Dodał, że choć Polacy coraz więcej wiedzą o finansach, w społeczeństwie wciąż funkcjonują pewne mity, jak ten, że rząd ma swoje pieniądze, które albo daje, albo nie. Podkreślił, że nie ma mowy o racjonalnych zachowaniach ekonomicznych społeczeństwa, bez zrozumienia, że "rząd nie ma żadnych pieniędzy, rząd tylko dzieli pieniądze, które ściągnie z podatków, albo pożyczy".

Centrum Pieniądza to placówka edukacyjno-wystawiennicza, której misją jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii oraz historii pieniądza. Wiedza ma być podana w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Na ponad dwóch tysiącach metrów kwadratowych znajdzie się bogata multimedialna ekspozycja opowiadająca historię pieniądza, wyjaśniająca rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Arkadiusz Augustyniak

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-12-09 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil