REKLAMA

W Moskwie rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19

2020-12-05 07:59
publikacja
2020-12-05 07:59
fot. Gustavo Fring / Pexels

Szczepienia przeciwko Covid-19 z wykorzystaniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V rozpoczęły się w sobotę rano w Moskwie. Szczepienia są darmowe, ale nie ogólnodostępne - objęto nimi lekarzy, nauczycieli i pracowników miejskich służb socjalnych.

Pierwsze punkty szczepień w moskiewskich przychodniach zostały otwarte o godz. 8 rano (godz. 6 rano czasu polskiego).

Zapisy online na szczepienia ruszyły dzień wcześniej, w piątek. Mer Siergiej Sobianin powiedział, że w ciągu pierwszych pięciu godzin zapisało się 5 tysięcy osób. Na razie szczepienia wykonywane są w 70 punktach, a na początku 2021 roku tych punktów ma być 170.

Do szczepienia potrzebne są dokumenty świadczące o tym, że dana osoba ma do niego prawo, np. zaświadczenie z pracy i ubezpieczenie medyczne. To nie wszystkie warunki: zaszczepić się może osoba w wieku od 18-60 lat, bez chorób przewlekłych. Nie mogą się szczepić kobiety w ciąży i matki karmiące.

Procedura szczepienia trwa około godziny: 10 minut zajmą oględziny lekarskie, 15 minut - przygotowanie szczepionki, a 30 minut - obserwacja po zaszczepieniu. Sputnik V jest preparatem składającym się z dwóch komponentów. Drugi powinien być podany dwa bądź trzy tygodnie po iniekcji z pierwszym składnikiem.

Sputnik V, opracowany przez podlegający ministerstwu zdrowia Rosji ośrodek im. Nikołaja Gamalei we współpracy z rosyjskim ministerstwem obrony został zarejestrowany oficjalnie w sierpniu br., jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych. Badacze z innych krajów krytycznie ocenili ten pośpiech. Wielu rosyjskich lekarzy w ankiecie przeprowadzonej na specjalistycznym serwisie internetowym dla medyków wyraziło brak zaufania do preparatu.

Trzecia faza badań klinicznych z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ochotników nadal trwa. Wicemer Moskwy Anastazja Rakowa mówiła, że 1,5 proc. ochotników w Moskwie zachorowało po szczepieniu.

Władze Moskwy zapowiedziały, że w przyszłości kampania szczepień zostanie rozszerzona także na inne grupy zawodowe. Nie wiadomo na razie, kiedy to się stanie. Nie podano również, jakie są zapasy Sputnika V w Moskwie i jaka ilość szczepionek trafi do stolicy w najbliższym czasie.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
atx
sputnik V - dobra nazwa do katastroficznego filmu
i tak po zaszczepieniu kilku procent populacji następuję długi okres otępienia poczym jak grom z jasnego nieba przychodzi szaleństwo i totalna destrukcja wszystkiego co się rusza
darius19
dlaczego w twoich komentarzach tow. "ajwaja' zachod zawsze be, a Putin/Lukaszenko cacy. Sa szczepionki Rosyjskie, Chinskie, Europejskie, US+EAuropa itd.... Zachodnie szczepionki sa kontrolowane transparentnie i niezaleznie. Wg. niezaleznych od producenta, zasad. Przeciwnie do tych z Chin i Rosji. Nikt nie mowi ze rosyjska dlaczego w twoich komentarzach tow. "ajwaja' zachod zawsze be, a Putin/Lukaszenko cacy. Sa szczepionki Rosyjskie, Chinskie, Europejskie, US+EAuropa itd.... Zachodnie szczepionki sa kontrolowane transparentnie i niezaleznie. Wg. niezaleznych od producenta, zasad. Przeciwnie do tych z Chin i Rosji. Nikt nie mowi ze rosyjska szczepionka nie zadziala. Niech Rosja zrobi testy wg. regulacji i transparentnie. I wolna droga na rynki inne niz wewnetrzny.
ajwaja
Rosjanie i Chinczycy przeszkadzaja w de-populacji NWO, Fauci, Gates, Soros itd.

Efekty sie ujawnia, kiedy ujawni sie liczba zdrowych zolnierzy, naukowców,
ludnosci po wyleczeniu-uodpornieniu.
ravauw
Kiedy ujawnia wszystkich reptylian...

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki