REKLAMA

W Korei Północnej rozpoczęła się trzydniowa żałoba po zmarłym Fidelu Castro

2016-11-28 09:41
publikacja
2016-11-28 09:41
fot. HANDOUT / / Reuters

W Korei Płn. rozpoczęto w poniedziałek trzydniową żałobę po zmarłym w piątek byłym kubańskim przywódcy Fidelu Castro - poinformowały północnokoreańskie media państwowe. Pjongjang wysłał do Hawany delegację, której przewodzi bliski współpracownik Kim Dzong Una.

Rządząca w kraju partia, rząd i parlament podjęły w niedziele decyzję o opuszczeniu flag do połowy masztu na budynkach w miejscach publicznych do środy - podał organ KC Partii Pracy Korei, dziennik "Rodong Sinmun".

W deklaracji przyjętej w związku ze śmiercią "ojca rewolucji kubańskiej" napisano, że śmierć Castro jest "olbrzymią stratą dla narodów obu krajów" - podaje agencja Kyodo.

Według Radiopress, organizacji z siedzibą w Tokio monitorującej północnokoreańskie media, po raz pierwszy od 2004 roku, gdy zmarł palestyński przywódca Jaser Arafat, władze Korei Północnej ogłosiły żałobę w związku ze śmiercią osobistości z zagranicy.

Dla Pjongjangu, pomimo odległości geograficznej, Kuba była jednym z najbliższych sojuszników.

Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA na czele delegacji KRLD na Kubę stoi członek politbiura Partii Pracy Korei Czoe Rjong Hae.

Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat. Na czele komunistycznej Kuby stał przez prawie pół wieku. W lutym 2008 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa i przekazał faktyczne sprawowanie władzy swemu młodszemu o pięć lat bratu, Raulowi. (PAP)

cyk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki